حذف امر به معروف و نهی منکر سبب سقوط جامعه اسلامی است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین

حذف امر به معروف و نهی منکر سبب سقوط جامعه اسلامی است

حجت‌ الاسلام علی نعمت‌اللهی گفت: امر به معروف و نهی از منکر یک امر حیاتی برای رشد جامعه است و اگر روزی این مهم تعطیل شود جامعه نیز در آستانه سقوط قرار می‌گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) حجت‌الاسلام علی نعمت‌اللهی، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان قزوین در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: امر به معروف و نهی از منکر موضوعی استراتژی در دین اسلام است و برای ادامه اندیشه اسلامی و دوام جامعه حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: دین اسلام دارای دستورات انفرادی و اجتماعی است و نیز نگاه جامعی به زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افراد دارد و احکامش در تمامی این مباحث پویا است که یکی از این احکام امر به معروف و نهی از منکر است.

نعمت‌اللهی تشریح کرد: قرآن مهمترین راهنما و منبع در شریعت اسلام است و در جای جای این کتاب مقدس به اهمیت موضوع امر به معروف تأکید شده و آمران و ناهیان نیز در قرآن جایگاه ویژه‌ای دارند که مورد توجه است.

این مقام مسؤول تبیین کرد: اگر بخواهیم خلاصه قرآن را به غیر مسلمانان معرفی کنیم مطمئناً سوره عصر می‌تواند آن چکیده باشد چرا که علاوه بر اشاره به کاستی‌ها و خسران انسان‌ها بر عمل صالح تأکید دارد و در ادامه دو آموزه کاملاً اجتماعی و دوطرفه یعنی پیروی از حق و صبر در برابر همه سختی‌ها را به انسان توصیه می‌کند.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر زیر مجموعه همین راه حق و حقیقت است که به رشد و تعالی جامعه کمک می‌کند چرا که یک امر حیاتی برای ادامه وجود جامعه می‌باشد و اگر روزی این مهم تعطیل شود جامعه نیز در آستانه سقوط قرار می‌گیرد.

نعمت اللهی اذعان کرد: یکی از عوامل مهم در قیام امام حسین (علیه السلام) همین امر به معروف است، ایشان می فرمایند که منکرات، جامعه را فرا گرفته و معروف فراموش شده لذا برای احیای این امر قیام می‌کنند، همچنین امر به معروف و نهی از منکر از مباحث مهم قرآن و ائمه اطهار می باشد که نمی‌توان به سادگی از آن عبور کرد.

وی با بیان اینکه شناخت معروف و منکر نیز اهمیت ویژه‌ای دارد، گفـت: جامعه امروز ما بسیار پیچیده است و روابط متفاوتی بر آن حکمفرما است، در زندگی ساده گذشته مناسبات و سبک ساده‌ای از زندگی در جریان بود که دایره نیکی و بدی را بسیار کوچک و قابل تشخیص می‌نمود و به همین علت مسأله امر به معروف و نهی از منکر بسیار آسان‌تر در جریان بود.

لینک خبر


همچنین ببینید

مردم متدین قم نسبت به اجرای امر به معروف دغدغه و حساسیت داشته باشند

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری بسیج از قم، حجت الاسلام و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.