امام جمعه قم خطاب به دولت سعودی: با ملت ایران شوخی نکنید/ حاکمان بحرین به استانداران آل سعود تبدیل نشوند

امام جمعه قم

امر به معروف و نهی از منکر واجب فراموش شده در جامعه است

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر واجب فراموش شده در جامعه است، گفت: امر به معروف در جامعه ما تا اندازه زیادی رنگ باخته است؛ کسانی که باید براساس قانون دستور داده و ابلاغ کنند نمی کنند و مجریان هم به دلیل احساس بی پشتوانه ای، دچار بی انگیزگی شده اند.

 

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در خطبه های این هفته نماز جمعه قم در مصلی قدس با بیان اینکه تقوا پناهگاه مستحکمی است، اظهار داشت: گناه و معصیت بنیانی سست و خوار و ذلیل دارد لذا اگر می خواهیم پناهگاه مطمئنی پیدا کنیم باید سراغ تقوا برویم چون گناه احساس عدم امنیت به وجود می آورد.

وی در ادامه بیان راههای مقابله با تهاجم فرهنگی به مقوله امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: امر به معروف در جامعه ما تا اندازه زیادی رنگ باخته است؛ کسانی که باید براساس قانون دستور داده و ابلاغ کنند نمی کنند و مجریان هم به دلیل احساس بی پشتوانه ای، دچار بی انگیزگی شده اند.

امام جمعه قم با بیان اینکه در نظام اسلام، انسان دارای حیاتی اجتماعی است، ابراز داشت: اسلام، جامعه را کانونی واحد می داند که تمامی اعضای آن نسبت به یکدیگر مسؤولند؛ پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در رابطه با مسأله امر به معروف و نهی از منکر تا جایی دغدغه مند است که در سور کهف، طه و شعرا، خداوند به او می فرماید که دلیل نزول قرآن کریم بر تو دغدغه مند شدن تو نسبت به آحاد جامعه و ایمان آوردن و ایمان نیاوردن آنها نیست.

وی به روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و  آله و سلم) اشاره کرد و گفت: اگر کسی برای برآورده کردن حاجت برادر دینی تلاش می کند اگر جایی در نصیحت او کوتاهی کند، به پیامبر و جامعه خیانت کرده است. لذا باید از مسؤولیت اجتماعی خود آگاهی داشته و این وظایف عمل کنیم.

حسینی بوشهری بیان کرد: ما بعد از ۳۸ سال در جامعه، ناهنجاری می بینیم و موارد منکر منحصر در یک یا دو مورد نیست بلکه متعدد است و نباید مسؤولیت اجتماعی را از خود سلب کنیم چون اگر امر به معروف و نهی از منکر را فراموش کنیم، ارزش تبدیل به ضد ارزش و ضدارزش تبدیل به ارزش می شود.

وی ابراز داشت: پایگاه نمازجمعه فضایی برای معطرساختن جامعه به دعوت به ارزشها و معروف و دوری از منکر و ضدارزشهاست.

لینک خبر


همچنین ببینید

امر به معروف و نهی از منکر در پوشش نامناسب و موسیقی خلاصه نشود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از ایکنا از کردستان، حجت‌الاسلام مختار کرمی، مدیرکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.