باید مصادیق امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر آذربایجان غربی

لزوم برخورد قانونی با مروجان بی بندوباری در جامعه

حجت الاسلام والمسلمین قریشی گفت: راه مقابله با کسانی که مأموریت به ترویج بی‌ بندوباری در جامعه دارند نباید به صورت لسانی باشد، بلکه باید با آنها برخورد جدی و قانونی صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در ارومیه، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی، نماینده ولی‌ فقیه در آذربایجان غربی در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با اشاره به مشخص شدن حد و حدود در زمینه حلال و حرام، واجبات و محرمات و کلیه احکام دین از جانب پروردگار در قرآن اظهار داشت: هر کس این مرز و حدود را رعایت کند اهل بهشت شده و رستگاری عظیم از آن اهل بهشت است و هر کس نافرمانی کند اهل دوزخ شده و دچار خفت و خواری می‌ شود.

وی ادامه داد: انسان نباید از حد و حدود الهی تعدی کند، چرا که این حد و حدود بر اساس مصلحت ما انسانها وضع ‌شده است، اگر انسان بخواهد ضرر نکند باید این حد و حدود را بدون بهانه رعایت کند و راه بهشت جز این نیست.

امام جمعه ارومیه با اشاره به اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و ادارات گفت: مدیران و مسؤولان جامعه باید اجرای امر به معروف و نهی از منکر را یک وظیفه شرعی بدانند و در راستای اجرای احکام دین تمام سعی و کوشش خود را به کار بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی با اشاره به لزوم فرهنگسازی تذکر لسانی در جامعه افزود: مردم نباید نسبت به امر به معروف و نهی از منکر بی ‌تفاوت باشند، اگر تذکر لسانی به فراموشی سپرده شود افراد سودجو فرصت جولان نیز پیدا خواهند کرد.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که بی ‌حجابی جرم است، اظهار داشت: بی‌ حجابی نوعی ناهنجاری است که قانون و مصوبه در این راستا وجود دارد از این رو بی ‌حجابی جرم محسوب می‌ شود و باید با آن برخورد جدی شود.

وی خاطرنشان کرد: خواسته بنده و مردم مسلمان از متولیان فرهنگی و متولیان دستگاه‌های مختلف مؤثر در امر حجاب، اجرایی شدن قانون عفاف و حجاب و برخورد جدی با متخلفان است.

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: درباره مسأله بدحجابی در جامعه دو نوع مخاطب داریم؛ یکی کسانی که طعمه واقع‌ شده‌اند و دیگری نفوذیها، دستها و عواملی که رسالتشان رواج بدحجابی و برچیدن حجاب در جامعه است.

امام‌ جمعه ارومیه در مورد برخورد با گروه اول تصریح کرد: با گروهی که طعمه قرار گرفته‌ اند باید به صورت غیرمستقیم و یا تذکر لسانی برخورد کرد و کافی است که با استدلال به آنها تفهیم کنیم که طعمه گروهی دیگر واقع شده‌ اند و در قالب روش‌ ها و رفتارهای خاص به آنان القا کنیم که حجاب یک هدیه الهی برای همگان است.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی تصریح کرد: راه مقابله با کسانی که مأموریت به ترویج بی‌ بندوباری در جامعه دارند نباید به صورت لسانی باشد، بلکه باید با آنها برخورد جدی و قانونی صورت گیرد.

*ضعف قانونی در برخورد با تولیدکنندگان لباسهای نامتعارف اصلاح شود

وی افزود: ضعف قانون در برخورد با تولیدکنندگان لباسهای نامتعارف باید اصلاح شود و باید با تولیدکنندگان لباسهای غیر اسلامی و مبتذل برخورد شود و دستگاه قضایی مجازات سنگینی برای آنها در نظر گیرد.

امام ‌جمعه ارومیه ضمن بیان این که برخی تعمداً در حال ترویج بدحجابی در جامعه هستند، گفت: در کنار اقدامات ایجابی، باید رفتارهای بازدارنده و سلبی نیز اتخاذ شده و با مظاهر بدحجابی و تولیدکنندگان لباس‌های نامناسب برخوردهای لازم صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی تصریح کرد: برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه راه‌های مختلفی وجود دارد، از جمله این که همه دستگاه‌ها موضوع حجاب و عفاف را در اولویت برنامه‌ های خود قرار داده و روشهای اجرایی و ضوابط خاص در مورد پوشش و نوع لباس را ابلاغ کنند.

لینک خبر


همچنین ببینید

اولین جشنواره سراسری ایده‌های نماز و امر به معروف و نهی از منکر در ارومیه برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف بحرعلی محمودی، رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.