قانون امر به معروف و نهی از منکر تاکنون از طریق دولت ابلاغ نشده است

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، مهرداد لاهوتی در سومین مجمع قشر بسیج طلاب و روحانیون سپاه قدس گیلان که در بیت نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه براساس اصل ۱۲۳ قانون اساسی امربه معروف و نهی از منکر یکی از اصول قانون اساسی است، اظهار داشت: قانون امر به معروف و نهی از منکر تاکنون اجرایی نشده است در حالی‌که مهرماه ۱۳۹۳ در قالب طرح توسط خود نمایندگان به مجلس ارائه شد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان اینکه از طریق شورای نگهبان ایراداتی نیز بر این اصل وارد و بعد از اصلاح به دولت ابلاغ شد، گفت: امر به معروف و نهی از منکر امروز یک قانون است ولی تاکنون از طریق دولت ابلاغ نشده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به اینکه قانون امر به معروف و نهی از منکر از سوی ریاست مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است، مطرح کرد: ستادهایی نیز برای این قانون پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه در استان گیلان ریاست ستاد امر به معروف و نهی از منکر بر عهده نماینده ولی فقیه در استان است، گفت: اعضای این ستاد شامل استاندار، ۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سپاه استان، مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل اطلاعات، مدیرکل ارشاد و مدیران کل سایر دستگاه‌های استان هستند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان اینکه مدیران کل نمی‌توانند در جلسات امر به معروف و نهی از منکر تفویض اختیار کرده و نماینده تام الاختیار معرفی کنند، افزود: به‌دلیل اهمیت وظیفه و موضوع، مسؤولان ستاد نمی‌توانند شخص دیگری را به جای خود معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه انتخاب دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بر عهده ریاست ستاد امر به معروف و نهی از منکر در استان است، گفت: در ماده ۴ قانون امر به معروف و نهی از منکر آمده است مراتب امر به معروف و نهی ازمنکر قلبی، زبانی نوشتاری و عملی است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان اینکه موارد عملی قانون امر به معروف و نهی از منکر باید توسط دولت انجام شود، گفت: رابطین و یا ضابطین فقط وظایف نوشتاری دارند و وظایف عملی آن بر عهده دولت است.

وی با اشاره اینکه امر به معروف و نهی از منکر باید بدون تجسس باشد، مطرح کرد: در ماده ۱۰ قانون امر به معروف و نهی از منکر آمده است آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات و فناوری، وزارت ارشاد و شهرداری‌ها مکلف به اجرای بالا بردن سطح آگاهی‌های مردم تمرین بیشتری داشته باشند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.