امر به معروف و نهى از منکر، زمینه ساز التزام همگانى به رعایت ارزش ها است

کارشناس معارف و علوم دینی

امر به معروف و نهی از منکر، نیاز به فرهنگ سازی دارد

سلیمانی با تاکید بر فرهنگ سازی درباره فریضه امر به معروف و نهی از منکر گفت: امر به معروف و نهی از منکر دو وظیفه الهی است که باید انجام شود وگرنه جامعه به گناه کشیده می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری بسیج استان مرکزی؛ سلیمانی کارشناس معارف و علوم دینی در جلسه تفسیر آیات قرآن ویژه پایوران سپاه ناحیه محلات با اشاره به آیه ۱۸۹ سوره بقره و تفسیر آن گفت: امر به معروف فریضه الهی است؛ حضرت علی(علیه السلام) درباره این فریضه الهی فرمود “امر به معروف و نهی از منکر مصلحت عامه است، لعنت خدای شامل کسانی است که این فریضه را ادا نکنند می‌شود”

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر در تمام زمان‌ها وجود داشته و قیام امام حسین(علیه السلام) برای احیای امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفت؛ امر به معروف و نهی از منکر مسأله ارشاد، تبلیغ دین و موعظه ها نیست، بلکه صحبت از باید ها و نباید هاست.

کارشناس معارف و علوم دینی تصریح کرد: پیامدهای عدم انجام امر به معروف و نهی از منکر، عدم نزول مائده‌ای آسمانی، مستجاب نشدن دعا، فرو رفتن جامعه در گناه، بی‌رونق بودن رزق و روزی و… است.

سلیمانی با تاکید بر لزوم توجه به خودسازی از سوی آمرین گفت: انسان باید ابتدا خودسازی کند تا بتواند بر دیگران تاثیر بگذارد و امر به معروف و نهی از منکر را به طور کامل و صحیح انجام دهد.

وی افزود: انسان باید روح و جسمش خدایی شود و رنگ خدایی بگیرید، هر زمان احساس کردیم تمام اعمال و کارها خدایی شد مطمئن باشید قرب الهی را به دست آوردید و می‌توانید بر دیگران تاثیر بگذارید؛ پیامبر اکرم(صلی اتلله علیه و آله و سلم) فرمودند “هنگامی که امر به معروف و نهی از منکر را به یکدیگر واگذار می‌کنید منتظر عذاب الهی باشید”.

سلیمانی ادامه داد: برای امر به معروف و نهی از منکر بهتر است از خانواده خود و فرزندان خود شروع کنیم، سکوت در برابر گناه باعث عادی شدن گناه می‌شود و انجام دادن گناهای کوچک و بزرگ برای انسان عادی می‌گردد، امر به معروف و نهی از منکر دو وظیفه الهی است که باید انجام شود وگرنه جامعه به گناه کشیده می‌شود .

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر باید با یک انگیزه الهی، فقهی و جمعیتی و به صورت منسجم و سازمان دهی شده صورت گیرد.

کارشناس معارف و علوم دینی در پایان خاطرنشان کرد: اگر امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه به صورت یک فرهنگ حاکم در ارتباط انسانی و در روابط مردمی در بیاوریم آن زمان توانسته‌ایم اسلام را نهادینه کنیم زیرا تمام ضایعات، ناشی از آن است که مسأله امر به معروف و نهی از منکر در شکل فرهنگی‌ در جامعه، جایگاهی نیافته است.

لینک خبر


همچنین ببینید

نظام با برگزاری جشنهای نوروزی موافق است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستـــان، به گفته نماینده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.