مرده اند؛ کسانی که امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنند

امام جمعه فردوس

کسانی که امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنند مرده اند

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا بابایی گفت: کسانی که در جامعه امر به معروف و نهی از منکر که واجب فراموش شده است را ترک کنند، اگر چه حیات مادی دارند ولی در حقیقت مرده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از خراسان جنوبی، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا بابایی در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان ابا عبد الله الحسین (ع) که در ناحیه مقاومت بسیج سپاه فردوس برگزار شد گفت: دهه اول محرم با عنوان دهه احیای امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است.

وی افزود: اگر خواص جامعه و چه بسا آحاد مردم به وظیفه خود در قبال امر به معروف و نهی از منکر پایبند بودند، به این میزان منکرات در جامعه ترویج پیدا نمی کرد.

امام جمعه فردوس در ادامه با اشاره به سخن حضرت علی(علیه السلام) تصریح کرد: گفتن حرف حق آسان است ولی اگر انصاف به خرج دهیم غفلت و کوتاهی در خصوص حق انجام می شود که دلیل اصلی آن این است که ما به آنچه که می گوییم اعتقاد نداریم و عمل نمی کنیم.

بابایی به استناد احادیث و روایت ائمه معصوم (علیهم السلام) افزود: خداوند کسی که امر به معروف می کند و خود معروف را ترک کرده و نیز کسی که نهی از منکر می کند و خود به سراغ منکرات می رود را مورد لعن قرار می دهد.

امام جمعه فردوس گفت: کسانی که در جامعه امر به معروف و نهی از منکر که واجب فراموش شده است را ترک کنند، اگر چه حیات مادی دارند ولی در حقیقت مرده اند.

*بصیرت و تبعیت از ولایت از ایجاد فتنه جلو گیری می کند

وی با اشاره به اینکه برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ابتدا باید از خود شروع کنیم و سپس به سراغ خانواده، اقوام و خویشان نزدیک، محله و شهر برویم، افزود : آخرین مرحله از امر به معروف و نهی از منکر مخصوص پیامبر و ائمه معصوم می باشد که تمام عالم را در بر می گیرد .

بابایی در ادامه گفت: بیش از ۱۵۰ آیه در خصوص بصیرت در قرآن آمده است که این نشان از اهمیت بصیرت دارد.

وی با اشاره به اینکه ریشه فتنه و آسیب های جامعه در عدم بصیرت و جهالت است افزود: فلسفه نهضت عاشورا این بود که مردم از جهالت و گمراهی نجات یابند و با بصیرت شوند.

وی با اشاره به شکست فتنه ۸۸ گفت: به برکت عاشورا و بصیرت دهی رهبر انقلاب فتنه از بین رفت و در حال حاضر نیز با تدبیر و بصیرت مقام معظم رهبری فتنه دیگر که شاید در انتخابات ۹۶ بوجود می آمد خنثی گردید.

وی در پایان با استناد آیات و روایات افزود: اگر بصیرت نباشد قلب، چشم و گوش افراد قفل می شود و هیچ ندا و نصیحتی در افراد بی بصیرت تاثیر نمی گذارد.

لینک خبر


همچنین ببینید

در امر تبلیغ، امر به معروف و نهی از منکر هدف است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از نباء نگار، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی، در همایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.