تاکید بر اجرای امر به معروف و نهی از منکر در ادارات

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس

تاکید بر اجرای امر به معروف و نهی از منکر در ادارات

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین ملك‌مكان ریشه بروز ولنگاری‌های فرهنگی را در عدم توجه به مسائل فرهنگی و دینی و همچنین عدم تخصیص مناسب بودجه به این مسائل و غیره دانست و بر لزوم اجرای قانون‌های عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منكر در ادارات تأكید كرد.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر به نقل از خبرگزاری ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین ملک‌مکان، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس با بیان اینکه طی دو الی سه سال اخیر مخصوصاً مقام معظم رهبری در هر زمانی در جمع هیئت دولت و یا مکان‌های دیگر از وضعیت فرهنگی کشور گلایه داشته‌اند، گفت: علت این مسأله آن است که اتفاقاتی در جامعه می‌افتد که به نظر می‌رسد مسؤولان اجرایی و دولتی و به خصوص متولیان امر فرهنگ نسبت به این مسائل فرهنگی، سهل‌انگاری می‌کنند.

وی، نخستین مورد را برگزاری کنسرت‌های موسیقی متعدد در شهرها و به خصوص مراکز استان‌ها دانست و افزود: اصرار بر برگزاری کنسرت در شهرهای مذهبی نظیر مشهد مقدس جای نگرانی است که تاکنون سابقه نداشته برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی آن هم در شهرهایی که دارای قداست و حرمت خاصی هستند، اصرار باشد.

ملک‌مکان اظهار کرد: دوم مورد برنامه‌های مختلفی است که در برخی از مکان‌ها اجرا می‌شود دارای حواشی مختلفی است و مقام معظم رهبری یکی دو نمونه آن را درباره برگزاری اردوهای مختلط دانشگاه‌ها بیان کردند که گزارش‌های موثقی وجود دارد که در برخی از دانشگاه‌ها چنین اردوهایی برگزار می‌شود در حالی که برگزاری این اردوها هیچ توجیهی ندارد و این مسأله نشانه بی‌توجهی مسئولان است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس، همچنین برپایی جشن‌ها و مراسم‌های مختلفی در سطح کشور که رعایت شئونات اسلامی در آن نمی‌شود از دیگر موارد ولنگاری‌های فرهنگی دانست و گفت: در برخی از این مراسم‌ها میهمانان مسأله‌دار دعوت شده و یا اینکه نوع برنامه‌هایی که اجرا می‌شود دارای حواشی است که نمونه آن را در برنامه اخیری که در قم برگزار شده بود، مشاهده کردیم و این مسأله موجب اعتراض شدید مراجع تقلید شده و در نهایت منجر به استعفای مدیرکل ارشاد قم و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

وی از تبلیغات زیاد برای تورهای خارج از کشور انتقاد کرد و افزود: به مسائل فرهنگی،‌ دینی و مذهبی خیلی توجهی نمی‌شود به عنوان مثال در بحث قرآن مشاهده می‌کنیم که در استان فارسی که سومین حرم اهل بیت(علیهم السلام) در ایران اسلامی است و دارای اشخاصی مشهور نظیر حافظ، که حافظ قرآن کریم است و علمای بسیار بزرگی را تربیت کرده است،‌ توجه چندانی نمی‌شود.

ملک‌مکان همچنین از عدم سرمایه‌گذاری در مسائل فرهنگی و دینی در استان فارس گلایه کرد و گفت: برای مسائل فرهنگی و مذهبی در استان فارس سرمایه‌گذاری نمی‌شود و حتی علیه علمایی که امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، نیز سخنرانی می‌کنند و می‌گویند که چرا علما دخالت می‌کنند؟!

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس، تمام این موارد را مصادیق ولنگاری فرهنگی دانست که مقام معظم رهبری درباره آن‌ها دغدغه دارند و ادامه داد: متأسفانه در جامعه اسلامی آمار طلاق‌ها رو به افزایش است و این مسئله اصلاً قابل توجیه نیست و این ولنگاری‌های فرهنگی موجب می‌شود که بنیان‌های خانواده از هم پاشیده شود.

وی در ادامه به تبیین راهکارهای مدنظر برای رفع ولنگاری فرهنگی در کشور پرداخت و افزود:‌ ما دو قانون مصوب و ابلاغ شده در کشور داریم اما متأسفانه دولتمردان آن طور که باید و شاید درباره این دو همت نکرده‌اند.

ملک‌مکان ادامه داد: نخست قانون عفاف و حجاب است که برای دستگاه‌های مختلف وظیفه‌ای تعریف شده و اگر این قانون در ادارات اجرا و عملی شود بسیاری از ولنگاری‌های فرهنگی کاسته می‌شود و دوم نیز قانون جدید امر به معروف و نهی از منکر است که مجلس شورای اسلامی آن را مصوب کرد و از طرف رئیس مجلس هم ابلاغ شد البته دولت رسماً این قانون را به زیرمجموعه‌های خود ابلاغ نکرد و این خود یک اشکال است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فارس اضافه کرد: اگر این دو قانون دقیق اجرا شده و دستگاه‌ها به مسؤولیت خود عمل کنند بخش مهمی از ولنگاری‌ها و دغدغه‌های فرهنگی در کشورمان مرتفع می‌شود.

ملک مکان همچنین نقش صاحبان خرد و اندیشه در زمینه فرهنگ را یادآور شد و گفت: علما، ائمه جمعه، روحانیان و صاحبان خرد و اندیشه هم‌اکنون با دست خالی از طریق تریبون‌های در اختیار خویش به امر و نهی می‌پردازند اما لازم است که این‌ها مورد حمایت قرار گیرند چرا که آنان دارند به وظیفه خود عمل می‌کنند.

لینک خبر


همچنین ببینید

اولین جشنواره سراسری ایده‌های نماز و امر به معروف و نهی از منکر در ارومیه برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف بحرعلی محمودی، رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.