نقد همراه با اعتدال عملکرد مسئولان، جزو امر به معروف و نهی از منکر است

مساجد و واجب فراموش شده

نقد همراه با اعتدال عملکرد مسئولان، جزو امر به معروف و نهی از منکر است

آیت‌الله سیدجواد علم الهدی، استاد حوزه علمیه، نقد عملکرد مسؤولان را جزو امر به‌ معروف‌ و نهی از منکر دانست که باید با رعایت اعتدال همراه باشد و افزود: ائمه جماعات باید در مساجد به بیان ارزش و شرایط امربه معروف و نهی از منکر بپردازند.

خبرگزاری شبستان ـ «امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و جزو فروع ده‌گانه اسلام هستند که با بررسی قرآن روشن می‌شوند، خداوند همه انسان‌ها از جمله پیامبران، ائمه اطهار (علیهم السلام) و مبلغان را موظف به اجرای آن کرده است، از جمله آن می توان به این آیات اشاره کرد: «وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر: باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی، امر به معروف و نهی از منکر کنند»(آل عمران: ۱۰۴) «یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاهَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ: پسرم، نماز را بر پا دار، و امر به معروف و نهی از منکر کن» (لقمان: ۱۷) و «کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللّه: شما بهترین امتی بودید که به سود انسان ها آفریده شده اند؛ (چه اینکه) امر به معروف و نی از منکر می کنید و به خدا ایمان دارید»(آل عمران: ۱۱۰).

مساجد در جایگاه بنیادی‌ترین و اصلی‌ترین مرکز دینی در اسلام و ائمه جماعات که مدیران طبیعی خانه‌های خدا هستند نقشی اساسی در احیای امر به معروف و نهی از منکر دارند. خبرنگار مسجد و کانون های مساجد ما در گفت‌و‌گو با تعدادی از ائمه جماعات و مدیران حوزوی به بررسی اهمیت این دستور دینی و نقش مساجد در گسترش آن پرداخته است که در این نوبت، مشروح نظرات آیت‌الله سیدجواد علم الهدی، استاد حوزه علمیه می‌آید.

علم الهدی با اشاره به تاکید قرآن بر امر به معروف و نهی از منکر، گفت: همه پیامبران و ائمه اطهار آمر به معروف و ناهی از منکر بودند و خودشان، نخستین عامل به آن دستورات بودند.

عامل بودن؛ شرط نخستِ امر به معروف و نهی از منکر
وی با بیان اینکه نخستین شرط امر به معروف و نهی از منکر، عامل بودن خود فرد به آنچه که می گوید است، افزود: توجه کردن مخاطب به سخنان آمر و ناهی، شرط دوم است.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: سومین شرط امر به معروف و نهی از منکر، مفسده نداشتن برای جامعه است. برای مثال قرآن می گوید به خدایگان دیگران بد نگویید تا آنان به باورهای شما بد نگویند.

انجام وظیفه در حد توان
وی اضافه کرد: چهارمین شرط این است که اقدام به امر به معروف و نهی از منکر ضرری برای فرد نداشته باشد، زیرا خداوند نسبت به حفظ جان افراد در انجام احکام و آموزه ها دستور داده است و تاکید دستورات دینی بر انجام این امور به اندازه ظرفیت افراد است.
علم الهدی بیان کرد: نمازگزاران مساجد ظرفیت و قابلیت زیادی برای پذیرش دستوران و آموزه های دین دارند، بنابراین ائمه جماعات و سایر دست اندرکاران مساجد باید از این فرصت برای بیان اهمیت، ارزش و شرایط امر به معروف و نهی از منکر استفاده کنند.

رعایت اعتدال در نقد مسؤولان
وی ادامه داد: نقد و نصیحت در مورد عملکرد مسؤولان کشور جزو امر به معروف و نهی از منکر است البته باید با رعایت اعتدال باشد.

تولیت مدرسه امام القائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) گفت: قرآن حدود امر به معروف و نهی از منکر را بیان کرده و می فرماید سخن درست را باید برای اهلش گفت وگرنه با تو به مبارزه بر می خیزند.

علم الهدی بیان کرد: نمازگزاران مساجد ظرفیت و قابلیت زیادی برای پذیرش دستوران و آموزه های دین دارند، بنابراین ائمه جماعات و سایر دست اندرکاران مساجد باید از این فرصت برای بیان اهمیت، ارزش و شرایط امر به معروف و نهی از منکر استفاده کنند.

لینک خبر


همچنین ببینید

برگزاری ­نخستین جلسه ستاد امر به معروف در سال ۹۷

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، این نشست صبح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.