ضرورت بهره گیری مداحان از منابع و مقاتل معتبر

به گزارش سایت اطلاع رسانی معروف حجت الاسلام مجبتی عابدینی، نویسنده و پژوهشگر حوزوی، در گفت‌وگو با خبرنگار این سایت، به بررسی فرصت‌ها و آسیب‌های مداحی و سوگواری پرداخت و گفت: هر فرد مسلمان و شیعه رسالت تبلیغ دین را برعهده دارد، به عبارتی هر فرد مسلمان مبلغ دین است و روحانیان و مداحان در این زمینه وظیفه بیشتری بر عهده دارند.

حجت الاسلام عابدینی با بیان اینکه مداحان رسالت مهمی را در ترویج دین در جامعه بر عهده دارند، ابراز کرد: مداحان با مداحی مناسب می‌توانند احکام، عقاید و اخلاق اسلامی را در جامعه تبلیغ و ترویج کنند.

وی در بخش دیگر از سخنانش به آسیب‌های مداحی و سوگواری اشاره کرد و گفت: اگر مداحان محتوای مناسبی را در عزاداری‌ها ارائه نکنند، اصل تاریخ و دین اسلام به واسطه آنها تحریف شده و از متن دین علیه دین استفاده می‌شود و دشمنان با قصد و غرض از این مداحی‌ها استفاده می‌کنند.

نویسنده کتاب «احکام مداحی و سواگواری» بیان کرد: اگر مداحان مطالب خویش را بدون مطالعه و تنها با استناد به سخنان مداحان دیگر، بیان کنند، مطالب بی اساس و بی محتوا را به مخاطبان ارائه می‌دهند.

وی با بیان این که جوانان، مداحان را الگوی کارهای خویش قرار می‌دهند، گفت: متأسفانه امروزه محتوای تاریخی و دینی نامناسب از سوی برخی مداحان بیان می‌شود و جوانان با استناد به سخنان مداحان، می-پندارند که تاریخ دین و عاشورا این گونه بوده است که آنها بیان کرده‌اند، در حالی که تاریخ عاشورا در بیشتر زمان‌ها برخلاف گفتار برخی مداحان است.

نویسنده کتاب «احکام مداحی و سوگواری» در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم مداحان از مقاتل و منابع معتبر تأکید کرد و گفت: کتاب‌های تاریخی که قبل از قرن هشتم به نگارش درآمده معتبر است، اما افراد بدون تخصص کافی نباید به این کتاب‌ها مراجعه کنند، و مناسبت است جوانان برای پی بردن به حقیقت تاریخ با تاریخ شناسان خبره مشورت کنند.

حجت الاسلام عابدینی به معرفی مقاتل معتبر پرداخت و گفت: کتاب‌های لهوف سید بن طاووس، ارشاد شیخ مفید و نفس المهموم شیخ عباس قمی از جمله کتاب‌ها مناسبی برای مراجعه مداحان است و ترجمه‌های فارسی مختلفی بر این کتاب‌ها نو شته شده است.

این نویسنده و پژوهشگر حوزوی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت افزایش بصیرت سیاسی مداحان تأکید کرد و گفت: اگر مداحان بصیرت سیاسی لازم را کسب نکنند، جریان‌های سیاسی داخلی و خارجی از سخنان آنها سوء استفاده خواهند کرد.

حجت الاسلام عابدینی افزود: مداحان باید محوریت جلسات خویش را برپایی روضه امام حسین قرار دهند و مسأله گرایش‌های سیاسی را در جلسات خویش دخالت ندهند تا اینکه جایگاه اصلی مداحی حفظ شود، همچنین مداحان باید آگاهی‌های لازم از اصل برپای حکومت، نظام اسلامی و ولایت فقیه را کسب کنند تا مورد سوء استفاده جریان‌های حزبی قرار نگیرند.

نویسنده کتاب «احکام مداحی و سوگواری» بیان کرد: متأسفانه امروزه در خبرها مشاهده می‌کنیم که برخی مداحان علیه دولت و برخی جریان‌های سیاسی موضع‌گیری کرده‌اند و در مراسم‌های خویش به طرفداری برخی از حزب‌های سیاسی پرداخته‌اند، این مسأله سبب می‌شود اصل روضه خوانی و سوگواری برای امام حسین(ع) در جامعه کمرنگ شود.

وی با بیان اینکه در مسائل سیاسی اختلاف دیدگاه‌های بسیاری میان مردم وجود دارد، ابراز کرد: جهت‌گیرهای سیاسی مداحان سبب می‌شود مخاطبانی که دیدگاه‌های آنها برخلاف جریان سیاسی آنها است به هیأت این مداحان نروند؛ بنابراین این مسأله سبب ایجاد تفرقه و دو فرقه‌ای و کمرنگ شدن فرهنگ سوگواری در جامعه می‌شود.

حجت الاسلام عابدینی در بخش پایانی سخنانش بیان کرد: مناسب است که مداحان در مراسم‌های سوگواری نگرش‌های حزبی سیاسی خویش را مطرح نکنند تا اینکه وحدت میان مردم حفظ شود، از سوی دیگر، مداحان باید از اصل نظام اسلامی و ولایت فقیه در تمام مراسم‌های خویش حمایت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.