حجت الاسلام مومنی: اهتمام به امربه معروف و نهی از منکر؛ از ویژگی های جامعه آرمانی مهدوی است

استاد و پژوهشگر حوزه علمیه

امر به معروف و نهی از منکر عامل حیات جامعه است

حجت الاسلام سید حسین مؤمنی گفت: اگر جامعه ای پویا و به دور از هنجارشکنیها می خواهیم باید ندای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه طنین انداز شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، حجت الاسلام سید حسین مؤمنی شامگاه گذشته در حسینیه جواد الائمه(علیه السلام) واقع در چهار شکرشکن اصفهان، گفت: امر به معروف عملی مقدم بر امر به معروف لسانی است.

وی با توجه به آیات قرآن و روایات معصومین(علیهم السلام) در اهمیت مسأله امر به معروف و نهی از منکر افزود: امر به معروف و نهی از منکر مهمترین عامل حیات یک جامعه است.

حجت الاسلام مؤمنی ادامه داد: انسانی که قصد امر به معروف و نهی از منکر دارد باید با سواد و عامل به اوامر و تارک نواهی الهی باشد تا در دیگران اثر بگذارد.

استاد و پژوهشگر حوزه علمیه اخلاص را مهمترین عامل تأثیرگذاری در مسائل دانست و ابراز کرد: گاهی انسان با اخلاص کاری می کند که رفتار یک انسان به طور کلی تغییر می کند، به طور کلی اخلاص مهمترین عامل مؤثر در هر چیزی است مثلاً اگر برخی از مساجد و حسینیه ها حال و هوای بهتری دارند به خاطر اخلاصی است که فرد سازنده در ساخت آنها داشته است.

خطیب توانا اظهار کرد: در مسأله امر به معروف و نهی از منکر مهمترین روش بازدارنده یا تشویق کننده، امر به معروف و نهی از منکر عملی است و در این راستا باید متذکر شوم افراد باید با لسان نرم و لیّن یکدیگر را موعظه کنند.

وی وضعیت بی حجاب برخی از دختران را عامل اصلی بسیاری از جنایات دانست و تشریح کرد: چندی پیش یک دختر با دو پسر به طور همزمان رفیق شده بود و با این کار سبب شد یکی از پسرها دیگری را به قتل برساند و خودش نیز به دار آویخته شود، در صورتی که اصل مطلب دختر هرزه ای بود که به طور همزمان با دو نفر رفیق شده بود، ولی او را رها کردند.

حجت الاسلام مؤمنی در پایان گفت: انسان متقی وقتی با برخورد تند انسان دیگری رو به رو می شود، آن رفتار را با خوشرویی پاسخ می دهد، اگر کسی این گونه برخورد کند طرف مقابلش شرمنده می شود و از او عذرخواهی می کند.

لینک خبر


همچنین ببینید

اشاعه فریضتین امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه انسان ها است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.