امر به معروف و نه از منکر فقط مربوط به مسائل ظاهری نیست

امر به‌ معروف و نهی از منکر فقط مربوط به امور ظاهری و بحث پوشش خلاصه نمی‌شود ولی به‌اشتباه برخی این امر الهی را به مسائل ظاهری خلاصه می‌کنند و از مسائل مهم چشم‌پوشی می‌کنند که به‌منظور درک بهتر این موضوع به چند نمونه از این مصادیق در کلام رهبری اشاره می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امر به‌خوبی ها و نهی از بدی به فرمایش خداوند تبارک از ملزومات حکومت اسلامی است که از همین رو این امر در جوامع اسلامی بسیار اهمیت دارد .

{ کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ }

شما بهترین امتی بودید که پدید آمدید چرا که امر به معروف و نهی از منکر می کنید و به خدا ایمان دارید (ال عمران ۱۱۰ )

اهمیت این موضوع در جامعه شیعی ما دوچندان است چراکه به فرمایش بنیان‌گذار کبیر انقلاب،انقلاب ما ریشه در عاشورای حسینی دارد عاشورایی که پیامش امر به‌ معروف و نهی از منکر بود و درست به همین دلیل است که در جامعه امروزی ما که خود مدیون نهضت حسینی است می‌بایست امر به‌ معروف و نهی از منکر این واجب ضروری با بهترین وجه و کامل‌ترین شکل نمایانگر باشد.

به‌ راستی اگر این امر الهی این‌گونه دارای اهمیت و ضامن سلامت جامعه است پس چرا در جامعه مسلمان شیعی ما این‌گونه مورد کم‌لطفی واقع‌شده و شاید بتوان گفت کم کم به سمت‌ و  سوی فراموشی هم می‌رود.

به نظر می‌رسد با این رویه که مردم و مسؤولین در پیش‌گرفته‌اند این واجب الهی به افسانه تبدیل می‌شود و جز، در داستان‌های هزارویک‌شب از آن دیگر خبری نخواهد بود و اگر خواهان این هستیم که این واجب الهی به فراموشی نرود می‌بایست همتی مضاعف هم در بین مردم و هم در بین مسئولین به کار بسته شود و کارهای ریشه‌ای و زیر بنایی صورت گیرد تا جامعه‌ای که تولد خود را مدیون نهضتی است که اساسش امر به‌ معروف و نهی از منکر بوده از این لازمه حکومت اسلامی تهی نشود چرا که این امر ضامن سلامت جامه در هر سطحی است و نبود آن باعث کج روی‌ها و زیبا جلوه‌گر شدن زشتی‌ها می‌شود و کار به‌جایی می‌رسد که نهی‌کننده را یا با تیزی تیغ چاقو و یا زبان، زخمی می‌کنند و تلاش او را که در مسیر جلب رضای حق صورت گرفته پایمال می‌کنند.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که امر به‌ معروف و نهی از منکر فقط مربوط به امور ظاهری و بحث پوشش خلاصه نمی‌شود ولی به‌ اشتباه برخی این امر الهی را به مسائل ظاهری خلاصه می‌کنند و از مسائل مهم چشم‌پوشی می‌کنند که به‌منظور درک بهتر این موضوع به چند نمونه از این مصادیق در کلام رهبری اشاره می‌شود.

(بعضی تصوّر می‌کنند امر به‌ معروف و نهی از منکر منحصر می‌شود به اینکه انسان به فلان زن یا فلان مردی که یک فرع دینی را رعایت نمی‌کند تذکّر بدهد؛ البتّه این‌ها امر به‌ معروف و نهی از منکر است امّا مهم‌ترین قلم امر به‌ معروف و نهی از منکر نیست.)۱۳۹۴/۰۱/۰۱(از بیانات رهبری)

(بالاترین تخلّف‌ها، آن تخلّف‌ها و جرائمی است که پایه‌های نظام را سست می‏کند. نومید کردن مردم، نومید کردن دل‌های امیدوار، کج نشان دادن راه راست، گمراه کردن انسان‌های مؤمن و با اخلاص، سوءاستفاده کردن از اوضاع‌ و احوال گوناگون در جامعه اسلامی، کمک کردن به دشمن، مخالفت کردن با احکام اسلامی و تلاش برای به فساد کشاندن نسل مؤمن.)

(با امر به‏ معروف و نهی‏ ازمنکر؛ که وظیفه شما در داخل محیط کارهایتان و در همه‌جاهاست. با این روش‌ها، کاری کنید که فضا، فضای اسلامی شود. (همه باید امر به‌ معروف و نهی از منکر بکنند)

از این سخنان رهبر انقلاب چنین برمی‌آید که اول- این امر الهی فقط مختص بحث پوشش و حجاب نیست و تخلف‌ها و منکرهای دیگری مثل تخلفات اداری و دولتی را نیز مدنظر دارند، دوم-فقط محیط بیرونی جامعه نیازمند این امر نیست بلکه لایحه‌های درونی به این امر محتاج‌تر هستند، سوم -همه افراد هم می‌بایست در جایگاه امر و نهی کننده باشند و اگر زمانی هم خود امر و نهی شونده بودند باید باجان و دل پزیرای آن باشند.

یوسف پاکدامن

لینک متن


همچنین ببینید

احیای امربه معروف و نهی ازمنکر نیازمند عزم همه دستگاههاست

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین صدیقی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.