طرح امر به ‌معروف و نهی از منکر در فضای مجازی کلید خورد

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان اصفهان

طرح امر به ‌معروف و نهی از منکر در فضای مجازی کلید خورد

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی از اجرای طرح امر به ‌معروف و نهی از منکر در فضای مجازی خبر داد و گفت: کارشناسان این پلیس روزانه به کاربرانی که حد و مرزها و مسائل اخلاقی را رعایت نمی‌کنند تذکر می‌دهند.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سرهنگ سید مصطفی مرتضوی اظهار داشت: در جلسات و توافقات صورت گرفته با ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر استان اصفهان نهایتاً طرحی به‌عنوان تذکر به کاربران فضای مجازی که حد و مرزها و مسائل اخلاقی را رعایت نمی‌کنند در دستور کار ویژه پلیس فتای استان قرار گرفت.

وی افزود: در این طرح که به‌ صورت مشترک با ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر استان انجام می‌شود، مصادیقی که برخلاف هنجارهای اجتماعی و اخلاقی است از این ستاد به ما منعکس و پس ‌از آن تذکرات و اقدامات پلیسی در خصوص آن‌ها انجام می‌شود.

این مقام انتظامی با بیان اینکه پلیس فتا تذکر به کاربران در فضای مجازی را جزء مأموریت‌های ذاتی خود می‌داند، تصریح کرد: کارشناسان ما به‌صورت روزانه سایت‌ها، گروه‌ها و شبکه‌های مختلف را در فضای مجازی رصد کرده و هرگونه فعالیت ضد ارزشی و غیراخلاقی را شناسایی و کاربران را در ابتدا تذکر و ارشاد می‌کنند و در صورت تکرار با آنان برابر قانون برخورد می‌کنند.

وی پیرامون میزان تأثیرگذاری تذکرات و ارشادهای پلیسی به کاربران فضای مجازی گفت: مطمئناً این تذکرها تأثیرگذار است و بارها دیده ‌شده فردی که تصاویر خصوصی خود و یا لباس هنجارشکن خود را برای دیگران در شبکه‌های اجتماعی به نمایش گذاشته و یا ارتباط‌های غیرمتعارفی دارد، تنها با یک تذکر و ارشاد پلیس رویه خود را تغییر داده است.

مرتضوی ادامه داد: تحقیقات ما نشان می‌دهد با توجه به گستردگی روزافزون فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اگر این تذکرات و آگاه‌سازی‌ها انجام نمی‌شد با سیر صعودی در پرونده‌های جرائم و ناهنجاری‌ها در جامعه روبه‌رو بودیم، چراکه امروز ریشه ناهنجاری‌های اخلاقی را می‌توان در فضای مجازی پیدا کرد.

وی با بیان اینکه ۴۵ درصد آسیب‌پذیری‌ها در بین شبکه‌های اجتماعی مربوط به تلگرام است، اظهار داشت: کارشناسان پلیس فتا در طرح مذکور تمرکز ویژه‌ای روی این شبکه داشته و امر به‌ معروف و نهی از منکر به کاربران در این شبکه و کانال‌های آن را در دستور کار خود قرار دادند.

این مقام مسؤول افزود: متأسفانه در شبکه‌های اجتماعی مردم هیچ محدودیت قانونی را برای خود تصور نکرده و خود را آزاد از هر قید و بندی می‌دانند، از این‌ رو فعل‌ و انفعالاتی انجام می‌دهند که همین آزادی بی‌حد و مرز سبب آسیب‌پذیری برای خودشان می‌شود و در دام افراد تبهکار می‌افتند.

وی از برخورد با وب‌سایت‌های مدلینگ و تبلیغ و فروش لباس‌های نامتعارف و مغایر با ارزش‌ها در فضای مجازی خبر داد و گفت: پلیس فتا به‌صورت ویژه با سایت‌ها و شبکه‌هایی که به‌صورت سازمان‌ یافته اقدام به تبلیغ، تهییج و تحریک و تشویق کاربران به پوشش‌های نامتعارف می‌کنند به‌صورت قانونی برخورد کرده و ضمن مسدود کردن این سایت‌ها عوامل آن‌ها را دستگیر و به مراجع قضایی معرفی می‌کند.

لینک خبر


همچنین ببینید

احیای امربه معروف و نهی ازمنکر نیازمند عزم همه دستگاههاست

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین صدیقی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.