امر به معروف و نهی از منکر کشور را از فساد دور می کند

مسؤول ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر شهرستان دشتی

اشخاص حقیقی و یا حقوقی حق ایجاد مانع در اجرای امر به‌ معروف ندارند

علی شیخیانی گفت: طبق ماده 9 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، اشخاص حقیقی و یا حقوقی حق ندارند در برابر اجرای امر به‌ معروف و نهی از منکر مانع ایجاد کنند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان دشتی، علی شیخیانی مسؤول ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر شهرستان دشتی در جلسه هماهنگی آمران به معروف و ناهیان از منکر در خورموج اظهار داشت: طبق ماده ۷ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مجازات اشخاصی که مبادرت به اعمال مجرمانه نسبت به امر به‌ معروف و ناهی از منکر نمایند قابل تخفیف و یا تعلیق نیست و صدور حکم مجازات قابل تعویق نیست.

وی افزود: طبق ماده ۹ این قانون اشخاص حقیقی و یا حقوقی حق ندارند در برابر اجرای امر به‌ معروف و نهی از منکر مانع ایجاد کنند.

وی ادامه داد: ایجاد هر نوع مانع و مزاحمت که به‌ موجب قانون، جرم شناخته‌ شده است علاوه بر مجازات مقرر، موجب محکومیت به حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه هفت می‌‌شود.

شیخیانی یادآور شد: در مورد اشخاص حقوقی، افرادی که با سوءاستفاده از قدرت یا اختیارات قانونی و اداری از طریق تهدید، اخطار، توبیخ، کسر حقوق، انفصال موقت و یا دائم، تغییر محل خدمت، تنزل مقام، لغو مجوز فعالیت، محرومیت از سایر حقوق، مانع اقامه امر به‌ معروف و نهی از منکر شوند علاوه بر محکومیت اداری به‌ موجب قانون رسیدگی به تخلفات اداری حسب مورد به مجازات بند(ب) ماده (۲۰) قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند.

وی اضافه کرد: طبق ماده ۱۱ این قانون، قوه قضائیه مکلف است به‌منظور تسریع در رسیدگی به جرائم موضوع این قانون شعب ویژه‌ای را اختصاص دهد.

شیخیانی بیان کرد: آمران به معروف و ناهیان از منکر مشمول حمایت‌های قضایی موضوع ماده (۴) قانون حمایت قضایی از بسیج مصوب یکم دی‌ماه هفتادویک مجلس شورای اسلامی می‌گردند.

وی افزود: طبق ماده ۱۷ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مجازات سازمان بسیج مستضعفین موظف است با به‌کارگیری آحاد بسیجیان در چارچوب قوانین نسبت به فرهنگ‌سازی و اجرای امر به‌ معروف و نهی از منکر در مرتبه زبانی اقدام کنند.

به گزارش فارس؛ در این جلسه پس از بحث و تبادل‌نظر مقرر شد توسط ادارات و نهادها، گروه‌های ۱۰ نفره به ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر معرفی شوند.

لینک خبر


همچنین ببینید

بزرگ‌ترین منکر آسیب‌رساندن به نظام اسلامی است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.