امر به معروف و نهی از منکر موجب پویایی جامعه می شود

 

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج از کربلای معلا، حجت الاسلام اصغرقائمی سخنران اعزامی این دوره بعثه مقام معظم رهبری به کربلای معلی در جمع زائران ایرانی در حرم مطهر حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) اظهار داشت: درهر جامعه ای که به دو واجب امر به معروف و نهی از منکر واقعا عمل شود آن جامعه پویا و زنده است زیرا این وظیفه هر مسلمانی است.

وی با بیان اینکه همانطوری که نماز و روزه بر ما واجب است دو تا از واجبات هم که در فروع دین آمده مسأله امر به معروف و نهی از منکر است، تصریح کرد: اگر کسی در جلسه ای که در آن گناه صورت می گیرد حاضر باشد و نهی از منکر نکند همان گناه نیز به حساب آن شخص نوشته خواهد شد و باید پاسخگو باشد.

وی با تاکید بر اینکه کانون خانواده به عنوان کوچکترین جمع جامعه بهترین مکان برای تربیت و امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: در مقابل بی نمازی و یا حتی بد حجابی و غیره فرزندان دیگر اعضای خانواده نباید ساکت نشسته و چیزی نگویند بلکه باید با تذکر به دنبال رفع آن مشکل باشند.

حجت الاسلام قائمی با بیان برخی روایات در خصوص امر به معروف و نهی از منکر خاطر نشان کرد: در بسیاری از روایت ها تاکید شده است اگر حتی عده کمی از جامعه در این خصوص کوتاهی کنند تمامی آن جامعه گرفتار خواهند شد و بلای عمومی سراغ همه را خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: در اینگونه جوامع گناه کار به لحاظ گناهی که انجام داده گرفتار می شود و دیگران به لحاظ سکوتی که در مقابل گناه از خود نشان داده اند گرفتار می شوند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.