احیای امر به معروف به صورت سازماندهی و تشکیلاتی باشد

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگسرای معروف؛ به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم حسینی در همایش ائمه جماعات شهرستان ساوه با موضوع ایجاد فرهنگ صلح و سازش که در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب ساوه برگزار شد، افزود: مبلغان دینی باید درد جامعه را شناسایی و رصد کنند و با مسؤولیت‌شناسی و مسؤولیت‌پذیری خویش به درمان آن بپردازند.

امام جمعه ساوه با اشاره به بروز برخی آسیب‌های اجتماعی در سطح این شهرستان که موجب بهم‌ریختگی فرهنگی و اجتماعی این شهر شده است، افزود: مردم شهرستان ساوه مردمی متدین و انقلابی هستند و بهم‌ریختگی فرهنگی زیبنده مردم این شهرستان نیست.

وی تصریح کرد: نباید آسیب‌های اجتماعی به گونه‌ای رشد کنند که میزان ورودی پرونده‌های دادگستری زیاد شده و مردم به جای سازش با یکدیگر اقدام به تشکیل پرونده در محاکم دادگستری کنند.

وی خشونت کلامی، خانوادگی و اجتماعی را ثمره بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه دانست و گفت: نبود سلامت روانی مطلوب و مناسب در جامعه منجر به بروز این معضلات می‌شود.

حجت الاسلام حسینی تمدن اسلامی بر مبنای اخلاق و سبک زندگی اسلامی را مورد تاکید قرار داد و گفت: اولین رکن تمدن اسلامی اخلاق و سبک زندگی اسلامی است.

وی خواستار مرجعیت دادن به مساجد و روحانیت برای ترویج سبک زندگی اسلامی شد و افزود: طرح دستگاه قضا به منظور استفاده از پتانسیل مساجد و ائمه جماعات بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به اینکه روحانیون باید بار پدری جامعه را بر دوش بکشند، گفت: باید این پدری به گونه‌ای باشد که مردم به جای مراجعه به دادگاه به روحانیون مراجعه کرده و از آنان برای برطرف شدن مشکلات خود کمک بخواهند.

امام جمعه ساوه رویکرد اصلی مساجد را برطرف کردن تنازعات مردم بیان کرد و گفت: بسیاری از پرونده‌هایی که در محاکم تشکیل می‌شود ناشی از عدم اطلاع مردم از قوانین حقوقی است.

وی خواستار احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر به صورت سازماندهی شده و تشکیلاتی با رویکرد پیشگیری از وقوع جرم شد و افزود: وقتی در احیای این فریضه کار تشکیلاتی و سازماندهی شده صورت گرفت نیاز به برخورد سلبی نیست.

حجت الاسلام حسینی تاکید کرد: اگر منبرهای روحانیون کارشناسی شده برگزار شود و مطالبی که در منبرها گفته می شود با رصد دقیق معضلات جامعه مطرح شود در جامعه ما آمار طلاق و اعتیاد کاهش و آمار ازدواج افزایش می‌یابد، ضمن اینکه در راستای پیشگیری از وقوع جرم درصد قابل توجهی از آسیب‌های اجتماعی کاهش خواهد یافت.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.