آموزش ضابطین امر به معروف و نهی از منکر در کهگیلویه

کارشناس مسائل دینی

امر به معروف باید با علم و بیان درست اجرا شود

حجت الاسلام کاشی‌پور با بیان اینکه برای امر به معروف و نهی از منکر باید با علم و بیان درست اجرا شود تا تاثیر گذار باشد، خاطر نشان کرد: در نحوه امربه معروف در مسئله حجاب باید شرایطی مراعات شود که از شرایط آن معرفت است یعنی آمر باید ابعاد مختلف آن منکر را بشناسد و اینکه حتمال تاثیر در کسی که مرتکب منکر شده است را بدهد.

 

به گزارش خبرگزاری بسیج حجت الاسلام محسن کاشی‌پور کارشناس مسائل دینی و فضای مجازی در گفتگو با این خبرگزاری با اشاره به ولنگاری فرهنگی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم و نیاز به امر به معروف و نهی منکر در جامعه گفت: نهادینه شدن فرهنگ تذکر لسانی در جامعه را بهترین راهکار برای مقابله با ناهنجاری‌های فرهنگی و مصادیق بدحجابی است.

وی در ادامه با بیان اینکه برای امر به معروف و نهی از منکر باید با علم و بیان درست اجرا شود تا تاثیر گذار باشد، خاطر نشان کرد: در نحوه امربه معروف در مسئله حجاب باید شرایطی مراعات شود که از شرایط آن معرفت است یعنی آمر باید ابعاد مختلف آن منکر را بشناسد و اینکه حتمال تاثیر در کسی که مرتکب منکر شده است را بدهد.

حجت الاسلام کاشی‌پور افزود: آمر نباید خودش را بالاتر ببیند. خودش را مانند یک طبیب باید ببیند. ممکن است آن بدحجاب نسبت به این آمر به معروف بیشتر نزد خداوند محبوب باشد. باید با جدال احسن و زبان ملایم این کار را کرد و اینکه این نهی از منکر خود باعث فساد و شاید بی‌آبرویی مخاطب نشود.

وی در پایان با بیان اینکه در کسانی که از آشنایان هستند اول از همه باید با رفتار زبانی منکر را نهی کرد مثلا برای او یک مقنعه بفرستد یا روابطش را طوری سرد کند که او بفهمد به خاطر بدحجابی‌اش است که این شرایط برایش بوجود آمده، عنوان کرد: سپس تذکر زبانی که آن هم باید امر و نهی باشد نه موعظه و این حرف ها. باید گفت حجابت را مراعات کن این هم مرتبی دارد وقتی به آرامی می توان این را انجام داد نباید به تشر متوسل شد. سپس اگر تاثیر نکرد، می تواند جلوی او را بگیرد البته اگر به جان و جسم او آسیبی نرسد.

لینک خبر


همچنین ببینید

هوشیاری جوانان و خانواده ها نسبت به تهدیدات فضای مجازی در درجه نخست اولویت قرار دارد

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از روابط عمومی ستاد امر به معروف و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.