ترک‌ها 10سال پیش اینترنت کودک‌شان را جدا کردند/هنوز هیچکدام علما درباره چت فتوا ندادند

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سمنان

ضرورت سالم سازی فضای مجازی

مرتضی موسویان با اشاره به ضرورت سالم سازی فضای مجازی گفت: کشوری مثل ترکیه بیش از 10 سال است که اینترنت کودک را از فضای مجازی و اینترنت جهانی جدا کرده است.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، مرتضی موسویان در جلسه شورای فرهنگ عمومی و ستاد امر به معروف و نهی از منکر این استان که در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد،اظهار کرد: بسیاری از کشورهای دنیا با توجه به تهدیدات موجود در فضای مجازی به این نتیجه رسیدند که یک فضای سالم و ایمن مجازی در کشور خود ایجاد کنند به طور مثال کشوری مثل ترکیه در این حوزه ۱۰ سال از ما جلوتر است و سال ها پیش یک فضای محدود و سالم برای کودکان ایجاد کرده است .

وی با بیان اینکه اروپایی ها نیز با حساسیت به این موضوع نگاه می کنند خاطرنشان کرد: در اروپا ۱۴ عنوان کتاب با موضوع چگونگی آماده کردن فرزندان از سوی والدین آنها برای ورود به فضای مجازی منتشر شده است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد از برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد برای ایجاد یک فضای مجازی سالم، مفید و ایمن در ایران خبر داد و خاطرنشان کرد: ایجاد یک فضای محدود و سالم که هویت ادمین‌های کانال‌های تلگرام و شبکه های آن مشخص و قابل ردگیری است، طرحی است که بعد از جلسات متعددی که با نخبگان این حوزه داشته ایم به آن رسیدیم.

کسی در فضای مجازی نمی تواند مواظب دیگری باشد

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۳ هزار سایت، گروه و کانال ثبت شده در این فضا ثبت شدند افزود: سایت ها و گروه های سالم و ایمن از طریق یک نشان و لگوی طلایی مشخص شدند یعنی کاربران می توانند با اطمینان به دارندگان این لگوی طلایی اطمینان کنند.

موسویان با اشاره به گستردگی کار در فضای مجازی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد به تنهایی نمی تواند در این حوزه موفق شود و نیازمند حمایت همه دستگاه ها و نهادها و از جمله بسیج، ائمه جمعه، دستگاه های مختلف اجرایی،نهادهای انقلابی، سازمان های مردم نهاد و اقشار مختلف مردمی و…هستیم.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی کسی نمی تواند مواظب دیگری باشد گفت: تنها راه آموزش افراد و خانواده ها و آگاهی بخشی به آنها است چرا که در این فضای گسترده کسی نمی تواند به دیگری کمک کند بلکه این خود فرد است که باید با آگاهی و شناخت از این فضا دست به انتخابی سالم پرداخته و خود ممیزی را انجام دهد و این مهم از طریق لگوی طلایی که مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد به سایت های شناسنامه دار اعطا می کند به سهولت قابل شناسایی است.

هیچکدام علما درباره چت فتوا ندادند

وی بر لزوم تعمیق بخشی و ارتقاء سوادرسانه ای مردم تاکید کرد و افزود: تنها در صورتی می توانیم تهدیدات این فضا را خنثی کنیم که سواد رسانه ای مردم و کاربران را افزایش دهیم.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت ورود مراجع ، علما و بزرگان حوزه های علمیه به فضای مجازی تاکید کرد و گفت: با وجود اهمیت موضوع تاکنون هیچکدام علما درباره چت فتوایی صادر نکردند.

موسویان از فضای مجازی به عنوان فضایی پیچیده با ظرافت های متعدد نام برد و گفت: مقام معظم رهبری نخستین کسی بود که بر اهمیت این فضا و لزوم برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت های آن و دفع تهدیدات آن تاکید کردند.

وی به سخنرانی سال ۸۶ رهبری در جمع طلاب اشاره و اضافه کرد: ایشان در آن جلسه فرمودند تاکنون ۲۰ سال از حکمرانی فناوری اطلاعات بر جهان گذشته و جامعه ما هنوز ضرورت آن را درک نکرده و فرصت های زیادی از دست دادیم لذا باید برای آینده برنامه ریزی کنیم چرا که زود باشد که ۳۰ سال آینده را هم بگذرانیم.

وی با بیان اینکه رهبری در آن جلسه تاکید فرمودند باید به یک قدرت سایبری در دنیا تبدیل شویم اظهار کرد: ایشان تاکید کردند جمهوری اسلامی باید قوانین اخلاق مدار این فضا را در آینده تدوین کند.

لینک خبر


همچنین ببینید

بیان نامناسب در تذکر لسانی دافعه ایجاد می‌کند

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از  ایکنا از فارس، جلسه ستاد امر به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.