هیچ واجبی به وسعت امر به معروف و نهی از منکر نمی شناسیم/ شرایط امر به معروف و نهی از منکر شرط واجب است نه شرط وجوب

آیت‌الله حسین نوری همدانی

برخی می‌گویند چرا درباره رباخواریِ بانک‌ها حرف‌ می‌زنید، این یک امر به معروف و نهی از منکر است

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه "ما درباره ربا و دیرکرد، همواره می‌گوییم حرام است" گفت: برخی می‌گویند چرا این حرف‌ها را می‌زنید؟ ما باید حرف‌ها را بگوییم، این یک امر به معروف و نهی از منکر است.

 

 

به گزارش ایسنا، آیت‌الله نوری همدانی روز چهارشنبه در درس خارج خود در مسجد اعظم قم، اظهار کرد: ما درباره ربا و دیرکرد، همواره می‌گوییم حرام است، اما بانک‌ها این کار خلاف را انجام می‌دهند، به ما می‌گویند چرا این سخن را تکرار می‌کنید، روزی نیست که نامه نداشته باشیم که چرا بانک‌ها از مردم دیرکرد دریافت می‌کنند؟ ما باید بگوییم و تکرار کنیم که امر به معروف و نهی از منکر است.

وی خاطرنشان کرد: شغل، مسئولیت آفرین است، انسان هر شغلی دارد، باید بداند که برای انسان مسئولیت ایجاد می‌کند. رهبر معظم انقلاب اخیرا درباره مسؤولیت مسؤولان درباره حوادث خوزستان تذکراتی دادند؛ کسانی که سِمت دولتی در حکومت دارند، مسؤولیت آن‌ها بسیار بزرگ است و باید توجه به این مسؤولیت داشته باشند، باید به وضع مردم، مضیقه اقتصادی آن‌ها، گرانی و بیکاری توجه شود که خود مصیبتی است، اما به این‌ها نمی‌پردازند، آنچه که لازم محسوب می‌شود، توجه به حال مردم است.

این مرجع تقلید با انتقاد از مطرح کردن کاهش نرخ تورم از سوی مسئولان و با تأکید بر این که مردم از مضیقه اقتصادی، بیکاری و گرانی رنج می‌برند، افزود: مسئولین کشور مرتب می‌گویند که تورم کاهش پیدا کرده است، اما مردم باید لمس کنند؛ ولی چیزی مشاهده نمی‌شود، شما مدام در روزنامه می‌نویسید که تورم پایین آمده، اما در زندگی مردم لمس نشده و در برابر بیکاری، گرانی و سختی، کاری صورت نگرفته است.

آیت الله نوری همدانی ادامه داد: مردم انقلابی ایران اسلامی در تمام صحنه‌ها حضور داشتند که انقلاب به ثمر رسید، حضرت علی(علیه السلام) فرمودند کار وسیله‌ای برای امرار معاش و ارتزاق نیست، بلکه امانت محسوب می‌شود، حال کسی که این امانت را در سطح وزارت یا بالا و پایین‌تر بر عهده گرفته، مسؤول است.

وی تاکید کرد: در جریان مشکلات استان خوزستان رهبر معظم انقلاب هم تذکر دادند که وقتی گرد و غبار و ریزگردها می‌آید، واقعا زندگی مردم را تباه کرده است، باید با درخت کاری و امثال آن جلوی این مسأله گرفته شود و این مسأله چند سال است که وجود دارد، اما جلوگیری آن عملی نشده است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: واقعا چقدر در همین جریان مردم خوزستان اذیت شدند با این که مردم خوزستان در جنگ تحمیلی بیش از همه استان‌ها خدمت کردند و ۲۴ هزار شهید دادند و در تمام صحنه‌ها حضور داشتند، اما وضع این گونه است.

لینک خبر


همچنین ببینید

حفظ انقلاب و اسلام از بزرگ ترین معروفات جامعه است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.