نبود مطالعات روش شناختی در حوزه امر به معروف یکی از چالش های گفتمان انقلاب است

 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید جمال الدین میرمحمدی معاون فرهنگ، تحقیقات و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور روز دوشنبه در کارگاه آموزشی گفتمان انقلاب اسلامی، چالش های فرهنگی و علمی در دانشگاه ایلام با بیان اینکه در حوزه امر به معروف روش های مناسب را نمی دانیم و در این حوزه کتاب های مبنایی و علمی نداریم، اظهار کرد: علت اینکه اجرای امر به معروف در بیشتر مواقع به درگیری منجر می شود اینکه شیوه درست اجرا را بلد نیستیم.

وی افزود: با وجود اینکه ائمه اطهار(علیه السلام) روش های درست امر به معروف و نهی از منکر را بدرستی بیان کرده اند اما بدلیل نبود مطالعات در این زمینه هم اکنون کتاب مهم ما در بحث روش های امر به معروف نوشته یک فرد انگلیسی زبان است.

این مقام مسؤول تاکید کرد: تولید محتوا در زمینه مبانی، اصول، شاخص ها، مولفه ها و روش های امر به معروف نیاز به پشتوانه علمی حوزه و دانشگاه دارد و ما نیازمندی خود در این زمینه را اعلام کرده ایم.

حجت الاسلام میرمحمدی یادآور شد: این موضوع ها نیاز به نظریه پردازی، مقاله های علمی و مصاحبه های اجتماعی دارد و پایان‌نامه های دانشجویی در دانشگاه ها و حوزه های علمیه باید به این سمت سوق داده شوند.

وی اضافه کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور یک ستاد علمی، فرهنگی و آموزشی است و شاید در گذشته بر چسپ قوه قهریه خورده باشد اما اکنون این دیدگاه سازگار نیست چون ستاد بدنبال جریان سازی فرهنگی در کشور است.

معاون فرهنگ، تحقیقات و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: حوزه امر به معروف و نهی از منکر کشور نیازمند تولید فکر و ایده پردازی متناسب با اقتضائات روز است و اگر ضعفی وجود دارد باید از زبان و نوشتار دانشگاهیان و حوزویان بیان شود.

حجت الاسلام میرمحمدی اظهار کرد: نگاه و رویکرد در حوزه امر به معروف ایجابی است و نه سلبی و زمانی که امر به معروف اجرا شد نهی از منکر نیز خود بخود محقق می شود و در این زمینه نباید ابتدا بدنبال نهی از منکر باشیم و از برخورد قهری و جزیی نگری نیز باید پرهیز شود.

وی با تاکید بر اینکه حجاب مساله دسته چندمی در کشور است، افزود: بحث ناهنجاری ها یکی از مسائل و مشکلات کشور است اما همه مساله نیست و در حوزه امر به معروف اصل تاسیس نظام اسلامی، تثبیت نظام و نگاه به مصالح کشور باید در اولویت باشد.

معاون فرهنگ، تحقیقات و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور تاکید کرد: در حوزه امر به معروف مسئولیت ابتدا متوجه حکومت و ساختار سازمانی نظام است و حاکمان باید نسبت به این مساله حساسیت داشته باشند.

حجت الاسلام میرمحمدی با اشاره به اینکه حکومت باید اجازه نقد خود را به مردم بدهد و همچنین نقدهای خود نسبت به مردم را بیان کند، یادآور شد: جایگاه امر به معروف و مسئولیت پذیری در ساختار نظام حکومتی ما چیست و وقتی حاکمان نقد نپذیرند مردم نیز به طور قطع نقدها را نخواهند پذیرفت.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.