امر به معروف و نهی از منکر باید با ادب و احترام همراه باشد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار دانش آموزان دبستان مدرسه هاجر ناحیه دو قم، به جایگاه حقوق والدین در اسلام اشاره کرد و گفت: هرکدام از والدین و فرزندان بر یکدیگر حقوقی دارند و نباید حقوق یکدیگر نادیده گرفته شود.

وی افزود: انسان در محیط خانواده، مدرسه و اجتماع تربیت می‌شود؛ اگر هر یک از این امور رسالت خود را درست انجام دهند، انسان تربیت اسلامی می‌شود و اگر هر کدام از این امور کوتاهی کنند انسان درست تربیت نخواهند شد.

این مرجع تقلید بیان داشت: ان شاء الله هر سه محیط رسالت خود را در نظام جمهور اسلامی به درستی انجام دهند تا با همکاری هم انسان‌های سالمی تربیت شوند و بتوانند به نظام و انقلاب خدمت صادقانه انجام دهند.

وی افزود: یکی از معصومین(علیهم السلام) فرموده‌اند «اگر والدین و معلم به دانش آموز یک بسم الله یاد دهند، خدای متعال بهشت و برائت از جهنم را به او عطا خواهد کرد».

آیت الله مکارم شیرازی گفت: از جمله حقوق فرزند بر والدین، انتخاب درست نام، تعلیم قرآن و تربیت کردن براساس آموزه‌های دین است.

وی افزود: در حالات امام حسن و امام حسین(علیهما الاسلام) آمده است که این دو بزرگوار با اخلاق عملی، رفتار و کردار درست با محبت، عطوفت مهربانی، مرد میان سال را نصیحت کردند و باعث هدایت او شدند.

استاد سطوح عالی حوزه ابراز داشت: برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بهترین راهکار، بیان از روی ادب و احترام است.

نماز اول وقت، قرائت قرآن، یاد خدا بودن، پرهیز از دوستی های ناباب، عدم شرکت در مجلس آلوده و ناپاک و کمک به دیگران و احترام به والدین از جلمه مسائلی بود که آیت الله مکارم شیرازی در سفارش به دانش آموزان تأکید کرد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.