ابراز تأسف آیت الله مظاهری از رباخواری و رشوه گیری در جامعه

آیت الله حسین مظاهری

امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مظلوم واقع شده است

رییس حوزه علمیه اصفهان گفت: متأسفانه در جامعه ما امر به معروف و نهی از منکر مظلوم واقع شده و کسی برای فراگیر شدن این فریضه الهی در جامعه تلاش قابلی نمی کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، حضرت آیت الله حسین مظاهری در جلسه تفسیر قرآن که در مسجد امیرالمؤمنین(علیه السلام) خیابان جی برگزار شد، گفت: ضایع شدن امر به معروف و نهی از منکر، سبب تسلط اشرار بر ابرار می شود.

وی با مروری بر مبحث روزهای گذشته که راجع به فریضه امر به معروف و نهی از منکر بود، افزود: امر به معروف و نهی از منکر فریضه اسلامی فوق العاده با اهمیتی است که در قرآن و روایات تأکیدات زیادی روی آن شده است؛ علنی شدن گناهان و فراگیر شدن فسادهای اخلاقی در جامعه به سبب ضایع شدن این فریضه اسلامی است.

حضرت آیت الله مظاهری با بیان این که ترک امر به معروف اشرار را بر ابرار مسلط می کند، اذعان کرد: فریضه امر به معروف و نهی از منکر با همت انسان و توفیق الهی حاصل می شود؛ انسان باید با صبر همت کند و با نماز کامل، موفق به توفیقات الهی شود.

رییس حوزه علمیه اصفهان تشریح کرد: یکی از عواملی که سبب فراگیر شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه می شود، یاد مرگ است؛ یاد مرگ به سبب این که حالت بازدارندگی از گناه برای انسان می آورد، بسیار مؤثر است، اگر افراد جامعه راجع به معاد به یقین برسند، به طور قطع گناه از جامعه ریشه کن می شود و اگر معاد را از روی گمان و مظنّه بپذیرند، تا حدودی وضعیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، بهتر از الآن می شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه توضیح داد: مظنه داشتن به این که روز قیامت ۵۰ هزار سال طول می کشد و حساب و کتاب در آن بسیار دقیق است، مظنه داشتن به این مسأله که خوبان بهشتی می شود و بدها به جهنم می روند، همه و همه مشوق انسان در جهت عمل کردن به فرائض دین هستند.

وی با بیان این که مهم ترین مسأله ای که قرآن روی آن پافشاری می کند، معاد است، اظهار کرد: خداوند به مسائل مهمی همچون توحید، نبوت و امامت به طور صریح حدود ۳۰۰ آیه در قرآن اختصاص داده است اما مسأله معاد را با ۱۴۰۰ آیه تشریح کرده است، دلیل این پافشاری کردن حالت بازدارندگی است که فکر معاد برای انسان می آورد؛ علمای علم اخلاق معتقد هستند که انسان باید روزی چندین مرتبه در زمان های مختلف به یاد معاد بیفتد.

 

حضرت آیت الله مظاهری در پایان با بیان این که همه موظف هستند امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه نهادینه کنند، اذعان کرد: متأسفانه در جامعه امروز ما امر به معروف و نهی از منکر خیلی مظلوم واقع شده است و کسی به این فریضه الهی رسیدگی نمی کند.

لینک خبر


همچنین ببینید

تقدیر و تجلیل از استانداری های برتر در حوزه امر به معروف و نهی از منکر

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از ایسنا، جواد ناصریان رئیس شورای فرهنگی وزارت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.