عموم جامعه موظف به انجام فریضه امر به معروف هستند

تولیت آستان مقدسه حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)

همه در احیای فریضه امر به معروف مسؤولیت دارند

آیت الله سعیدی بر انجام امر به معروف و نهی از منکر با زیبایی و شیرینی تأکید و تصریح کرد: تلاش برای احیای این دو فریضه الهی مسؤولیت همگانی است که نباید از آن شانه خالی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدسه حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) در آیین تجلیل از خادمان نماز و آمرین امر به معروف و ناهیان از منکر دانشگاه علوم پزشکی قم که در سالن مفتح این دانشگاه برگزار شد با اشاره به آیه ۳۷ سوره ابراهیم بیان داشت: حضرت ابراهیم(علیه السلام) پس از انجام مأموریت و رها کردن هاجر و تنها فرزندش اسماعیل(علیه السلام) در صحرا می گوید پروردگارا فرزندانم را در دره‏ اى بى‏ کشت نزد خانه محترم تو سکونت دادم تا نماز را به پا دارند.

وی ادامه داد: براساس سخنان حضرت ابراهیم(ع) و آیه ۳۷ سور ابراهیم اقامه نماز با سختی، هجرت، محرومیت و حرف و حدیث همراه است؛ خواندن نماز در هر مکانی و در هر شرایطی به راحتی امکان دارد اما اقامه نماز با مشکلات فراوانی همراه است.

آیت الله سعیدی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر نیز همانند نماز با مشکلات و سختی همراه است، تلاش برای احیای این دو فریضه را وظیفه ای همگانی دانست و گفت: اسلام اقامه نماز را برای تقرب به خداوند، وحدت و پرهیز از منکرات و زشتی ها برپا کرده و مرکزیت آن را هم کعبه که بر اساس عاطفه و محبت ساخته شده قرار داده است گرچه در طول تاریخ برخی توحید را دوست نداشته اند و تلاش فراوانی انجام دادند تا آن را به بت خانه تبدیل کنند که با ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) این مشکلات نیز بر طرف خواهدشد.

وی ادامه داد: در مقابل کعبه که با صلح و عاطفه ساخته شده، اهرام ثلاثه قرار دارد که از روی فشار و زور ساخته شده است؛ بازدیدکنندگان کعبه برای انجام حج و حفظ کعبه جان می دهند چنانچه افراد فراوانی این را انجام داده اند، اما بازدیدکنندگان اهرام ثلاثه برای حفظ آن چنین کاری انجام نخواهند داد.

این مقام مسؤول با تشبیه کردن امر به معروف و نهی از منکر به غذا تصریح کرد: در صورت قرار دادن غذا روی یک کاغذ یا یک ظرف حلبی فردی به خوردن غذا رغبت پیدا نمی کند؛ امر به معروف و نهی از منکر نیز این گونه است و باید از روی شیرینی و زیبایی به دیگران منتقل شود گرچه کلمه امر و نهی در این فریضه به کار رفته است.

وی ادامه داد: کفار نیز امر و نهی دارند و مقابله رژیم صهیونیستی با مردم مظلوم فلسطین نمونه بارز آن است اما امر به معروف و نهی از منکر در اسلام براساس دیدگاه ساختن کعبه یعنی صلح و عاطفه است اما امر و نهی کفار بر اساس زور و پستی است بنابراین امر به معروف و نهی از منکر باید از روی زیبایی باشد تا تأثیر گذارد و اگر تأثیر گذار باشد ماندگار می شود؛ در غیر این صورت با بر طرف شدن فشار اثر نیز برطرف می شود.

لینک خبر


همچنین ببینید

عواقب امر به معروف و نهی از منکر متوجه تک تک افراد جامعه می شود

حضرت علی (علیه السلام) درباره امر به معروف و نهی از منکر می فرمایند: «همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.