تذکر زبانی؛ کوچک‌ترین وظیفه برای احیای امر به معروف و نهی از منکر

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) حجت‌الاسلام حسن سیدی مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گفت‌و‌گو با این خبرگزاری، گفت: بی‌تفاوتی مردم عصر سیدالشهدا(علیه السلام) نسبت به منکرات و معارف الهی باعث به وجود آمدن واقعه نینوا شد.

وی افزود: باید توجه داشت که در هر عصری که مردم آن عصر نسبت به معارف و منکرات جامعه بی تفاوت باشند وخود را کنار بکشند، همان واقعه تکرار خواهد شد.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: آن کس که ادعای زندگی درجامعه امام زمانی دارد و منتظر اوست و به سر قرآن و به زبان ندبه و به دل عشق دارد، باید درعمل به سیره و رفتار اهل بیت(علیهم السلام) پایبند باشد.

حجت الاسلام سیدی بیان کرد: امام حسین(علیه السلام) برای مبارزه و امر به معروف و رسوایی منکرات و رسانه‌ای کردن مفسدین، بزرگترین سرمایه خود را به میدان آورد.

وی ادامه داد: رفتار امام حسین(علیه السلام) تراز جامعه حسینی است بنابراین باید خودمان را با آن بسنجیم.

این مقام مسؤول تصریح کرد: باید توجه داشت که امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد که رعایت آن شرایط درتاثیر‌گذاری آن اثر دارد.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: از شرایط امر به معروف و نهی از منکر، این است که آمر و ناهی خود‌ساخته باشد و شرایط زمان و مکان و نحوه گفتن را مدنظرداشته باشد.

وی ادامه داد: این شروط ازمهمترین عواملی است که اگر رعایت نشود نه تنها اثر ندارد، بلکه بدآموزی‌های فراوانی دارد.

سیدی اظهار کرد: نکته مهمی که باید دقت کرد این است که افراد مؤمنی هستند که به بهانه اینکه شرایط امر به معروف و نهی از منکر نیست و ما قدرت نداریم و شاید تاثیر نکند، بهانه آورده و این فریضه الهی و شعار سیدالشهدا(ععلیه السلام) را یاری نمی‌نمایند.

وی بیان کرد: همه مردم حداقل کاری که می‌توانند انجام دهند، تذکر زبانی به صورت محترمانه و مؤدبانه است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.