جسارت به علما و مراجع قابل تحمل نیست/ بانک‌ها باید پاسخگوی عملکرد خود باشند

رئیس مرکز پژوهش‌های صدرا

هیچ‌گاه سابقه نداشته کسی به خود اجازه دهد درباره امر به معروف و نهی از منکر علما اظهار نظر کند

حجت‌الاسلام غلامی افزود: علمای بزرگوار همواره بر اساس تشخیص عمیقی که از مسائل و دردهای مردم دارند و شبکه مشورتی که متشکل از کارشناسان زبده در اختیارشان است، نسبت به مسائل مدیریتی کشور اظهار نظر می‌کنند و در گذشته هیچ‌گاه سابقه نداشته کسی به خود اجازه دهد درباره ورود یا عدم ورود علما به مسائل کشور و امر به معروف و نهی از منکر آنان اظهار نظر کند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش های صدرا در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس،، با بیان اینکه متاسفانه طی ماه‌های اخیر شاهد جسارت های مکرر برخی مدیران و کارشناسان نسبت به علماء و مراجع در خصوص اظهار نگرانی‌های آنها نسبت به عملیات بانکی در کشور هستیم، اظهار داشت: نمونه اخیر آن در گفتگوی یکی از اقتصاددان‌های وابسته به دولت با صدا و سیما بود.

غلامی ادامه داد:‌ کسانی که نقدهای عالمانه و مشفقانه علما را بر نمی‌تابند و با وقاحت علما را متهم به ناآگاهی از مسائل اقتصادی و بانکی می‌کنند، خودشان از جهت میزان معلومات اجتماعی و دقایق ارتباطات مالی، به اندازه یک بیستم بسیاری از علما آگاهی ندارند ولی برخورداری از یک مدرک دانشگاهی آنها را متوهم ساخته است.

وی افزود: علمای بزرگوار همواره بر اساس تشخیص عمیقی که از مسائل و دردهای مردم دارند و شبکه مشورتی که متشکل از کارشناسان زبده در اختیارشان است، نسبت به مسائل مدیریتی کشور اظهار نظر می‌کنند و در گذشته هیچ‌گاه سابقه نداشته کسی به خود اجازه دهد درباره ورود یا عدم ورود علما به مسائل کشور و امر به معروف و نهی از منکر آنان اظهار نظر کند.

علامی با بیان اینکه افرادی که می‌خواهند علما را در کشور ساکت و منزوی کنند، همان هایی هستند که در پوشش های فریبنده به دنبال برگرداندن دیکتاتوری و خودکامگی به کشور هستند، گفت: لذا امروز علما، و فردا هر فرد دیگری که منتقد آنها باشد را متهم به ناآگاهی و غیره می‌کنند؛ با این حال باید بدانند جسارت به علما از سوی مردم قابل تحمل نیست.

رئیس مرکز پژوهش های صدرا تاکید کرد: مساله بانک‌ها و عملیات ربوی یا مشکوک آن‌ها طی چند سال اخیر، علما و مراجع را به حق نگران ساخته و راه رفع این نگرانی‌ها این است که مدیران بانک‌ها ضمن حضور سریع و مودبانه در حوزه، به مسائل پاسخ مستدل و مستند ارائه نموده و دست از انکار واقعیت‌ها بردارند.

وی افزود: امروز بسیاری از مردم متشرع در ارتباطات مالی با بانک‌ها شبهه شرعی دارند و ضمن مراجعه گسترده به علما از آنان درخواست می‌کنند تا تکلیف شرعی آنها را مشخص کنند؛ لذا ابهامات موجود در خصوص عملیات بانکی باید هرچه سریع‌تر مرتفع، و اگر اشکالات وارد است، اصلاحات لازم اعمال شود.

غلامی در پایان تصریح کرد: طبیعی است اگر بانک‌ها و مدیران اقتصادی مسائل را حل نکنند، در آینده با برخورد صریح‌تر و قاطع‌تر علما روبرو خواهند شد که در اینصورت بانکداری در ایران با یک بی‌آبرویی تاریخی روبرو خواهد شد.

لینک خبر

 


همچنین ببینید

امر به معروف و نهی از منکر نوعی تربیت و مراقبت است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری تقریب، “آیت‌الله شیخ مصطفی علما” نماینده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.