تا علم امر به معروف و نهی از منکر نباشد قطعا امر به معروف و نهی از منکر اجرا نخواهد شد

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگسرای معروف؛ سردار سلیمان مهدوی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس از پانزدهمین نمایشگاه کتاب فارس بازدید کرد و به سوالاتی در مورد امر به معروف ونهی از منکر پاسخ داد.

دیدگاه شما در مورد امر به معروف و نهی از منکر در نمایشگاه کتاب چیست؟

تا علم امر به معروف و نهی از منکر نباشد قطعا امر به معروف و نهی از منکر اجرا نخواهد شد. معروف خاصه آن چیزی که در ذهن اغلب مردم می باشد، نیست. مثل اینکه چهارتا ناهنجاری اجتماعی را ما بگوییم امر به معروف و نهی از منکر، اما این اشتباه است.

وی ادامه داد: از مواردی که با امر به معروف و نهی از منکر دشمنی می کنند، رسانه هایی هستند که امر به معروف و نهی از منکر را مختصر می کنند و به چهار ناهنجاری اجتماعی محدود می نمایند.

سردار سلیمانی بیان داشت: معروف یعنی حلال خدا و هر چیزی که ما را به خدا و خوبی ها سوق می دهد و این بیانگر این است که امر به معروف و نهی از منکر جهان شمول است.

این مقام مسؤول گفت: اولین قدم ما در امر به معروف و نهی از منکر این است که مردم بدانند اصلا امر به معروف و نهی از منکر چیست؛ اما تا نگاه و گفتمان سازی امر به معروف و نهی از منکر نهادینه نشود بیشتر نگاه‌ها نگاه تهاجمی است. دیدگاه ما تعالی و گسترش خوبی است. امر به معروف و نهی از منکر برای پیشگیری است.

یکی از علل بروز و رشد منکرات در جامعه عدم پرداختن رسانه ها و مردم به نجات یکدیگر به وسیله این فریضه الهی است. اگر هم کار سلبی می بینید به این علت است که مردم به وظایفشان در قبال یکدیگر عمل نکرده اند. گاهی مشاهده می شود نقطه مقابل امر به معروف و نهی از منکر رسانه ها هستند و قصدی هم در این کار ندارند و علت آن فقط عدم شناخت نسبت به امر به معروف و نهی از منکر است.

کتاب بهار زندگی آدم هاست. ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیز در راستای ترویج فرهنگ تذکر لسانی در جامعه بالغ بر صد و پنجاه هزار بروشور با موضوعات مختلف به چاپ رسانده است.

اداره فرهنگ و ارشاد خوب عمل کرده است؟

یکی از معروفاتی که اداره ارشاد باید رعایت کند قانون مداری نسبت به فضای شیراز با توجه به نام سومین حرم اهل بیت(علیهم السلام) و ناسازگاری تابلوهایی که بر سر در مغازه‌هاست.

یکی از منکرات ظاهری سطح شیراز تابلوهای غیر متعارف با حروف انگلیسی است و بعضا مشاهده می شود بعضی تابلوها ضد تمدن ایرانی و شریعت ما است. ما از شوراهای امر به معروف و نهی از منکر صدا و سیما و شهرداری راضی هستیم. خبرهایی که ناامیدی ایجاد می کند منکر رسانه ای است.

از همه روزنامه ها و سایت های خبری نیز تشکر می کنیم. واقع گرایی و حق گویی وظیفه اصلی روزنامه هاست. امر به معروف و نهی از منکر یک علم است، تقام الفرائض است یعنی همه دین و واجبات به امر به معروف و نهی از منکر بستگی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.