جریان دانشجویی نماد بارز امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مدرن و سطح کلان است

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم

نشریات دانشجویی پیشگامان امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر هستند

ضیاء هاشمی گفت: یکی از وظایف دینی و اخلاقی ما به عنوان پیروان پیامبران و ائمه تواصی به حق و تواصی به صبر و امر به معروف و نهی از منکر است و در واقع نشریات دانشجویی پیشگامان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه هستند.

 

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم امروز در اولین نشست خبری مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با نشریات دانشجویی کشور که در محل باغ موزه نگارستان تهران برگزار شد، گفت: یکی از وظایف دینی و اخلاقی ما به عنوان پیروان پیامبران و ائمه تواصی به حق و تواصی به صبر و امر به معروف و نهی از منکر است و در واقع نشریات دانشجویی پیشگامان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه هستند.

وی با بیان اینکه ما به عنوان مسئول خود را موظف به پاسخگویی و قرار دادن در معرض نقد می دانیم، افزود: نقد نشریات دانشجویی نیاز ماست و البته این گونه نیست که همواره این نقدها را بپذیریم و بعضا با توضیحاتی که می دهیم به شبهات و انتقادات پاسخ می دهیم البته در مجموع از نقدها استفاده می کنیم چون این نقدها موجب ترویج فرهنگ گفتگو می شود.

اینمقام مسؤول با بیان اینکه یکی از مهمترین ضعف های جامعه ما ناتوانی در گفتگو و تبادل نظر و نقد مشفقانه و منصفانه است، گفت: وضعیت به گونه ای است که وقتی گفتگوها نقادانه می شود صمیمیت جای خود را به تقابل می دهد واقعیت این است که نقد با هر نیتی و از طرف هر رسانه موجب فراهم شدن فضای گفتگو می شود. در واقع اگر نقدپذیری نباشد نقادی اتفاق نمی افتد.

هاشمی با اشاره به اینکه نشریات دانشجویی نماینده دانشجویان هستند، بیان کرد: به نقدهای دانشجویی گوش می دهیم و ضمن توجه کردن به آنها از این نقدها بهره می گیریم. نقدهای دانشجویی باید جانانه، منصفانه و بدون لکنت زبان اما در چارچوب قانون ادب و احترام باشد.

وی با بیان اینکه وضعیت آسیب های اجتماعی در دانشگاه نسبت به بیرون خیلی بهتر است و جز این انتظاری از دانشگاه نیست، اضافه کرد: براساس بخش نامه ای که از طرف وزیر علوم به تمام دانشگاه ها ابلاغ شده بر تصویب، صدور مجوز و حمایت از نشریات تاکید شده است و با این حال اگر فعالان نشریات دانشجویی اعتراضی دارند می توانند اعتراض خود را از طریق شورای فرهنگی دانشگاه دنبال کنند و اگر به نتیجه دست نیافتند اعتراض خود را در وزارت علوم پیگیری کنند.

لینک خبر


همچنین ببینید

امر به معروف مسئولان توسط مردم باید با استفاده از رسانه‌ها انجام شود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از ایسنا، عباس عبدی – پژوهشگر مسائل اجتماعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.