رعایت نکردن امر به معروف به هویت ایرانی ـ اسلامی ضربه می‌زند

 

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، مهدی امیدبخش، معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در مراسم تجلیل از اصحاب رسانه حوزه امر به معروف و نهی از منکر این استان اصحاب رسانه را پاسداران فرهنگ و هنر دانست و گفت: اصحاب رسانه به لحاظ هدایت مستمر مخاطبان خود و تأثیرگذاری در عمل رفتار جامعه، جایگاه ویژه و بسیار مهمی دارند و بر همین اساس کار مطبوعاتی و رسانه‌ای به عنوان خط مقدم فعالیت‌های فرهنگی باید در اشاعه معروف و منکر در لایه‌های مختلف جامعه خود نمونه کاملی باشد.

وی با بیان اینکه رسالت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در امور اجتماعی و به خصوص امر به معروف و نهی از منکر رسالت بس عظیمی است، افزود: ما به هیچ‌وجه در رویه خود امر به معروف کردن و نهی کردن مسئولان و برخی از دستگاه‌ها را مخالفت و ضدیت نمی‌دانیم هرچند که انتقاد باید در چارچوب اصول باشد. همان‌گونه که مقام معظم رهبری می‌فرمایند «چارچوب اصول، اصول انقلاب است و اگر این باشد، این اصلاً یک مخالفت مضری نیست… اصول انقلاب هم سلیقه‌ای‌ نیست».

امیدبخش تأکید کرد:‌ کاری نکنیم که یک خبرنگار و روزنامه‌نگار از رسالت و مسئولیت و تعهدات اجتماعی خویش دست کشد و شانه خالی کند. قضیه امر به معروف و نهی از منکر از موضوعات مهم اجتماعی است که رعایت نکردن آن به هویت ایرانی ـ اسلامی ضربه می‌زند و باعث ایجاد ناهنجاری در جامعه می‌شود.

معاون ارشاد فارس ادامه داد: باید به جای برخی مسائل دست و پا گیر و محدودکننده در این امر خطیر، خبرنگار و روزنامه‌نگار را آزاد گذاشت و به آن‌ها بها داد تا بتواند فرهنگ عمومی امر به معروف و نهی از منکر را اشاعه کند و وظایف و خویشکاری خود را به نحو مطلوب انجام دهد.

وی اعتقاد دارد که کار حرفه‌ای خبرنگار و روزنامه‌نگار این است که به وظایف و اهداف خود به خوبی جامه عمل بپوشاند و ما نباید به اسم حتی امر به معروف و نهی از منکر فضا را از تهمت و گمان سوء انباشته کنیم. برخی موضوع این امر خطیر و پراهمیت را بدفهمیده‌اند. مگر نه اینکه خداوند می‌فرماید «وقتی می‌شنوید که یکی را متهم می‌کنند، چرا به همدیگر حسن ظن ندارید»؟

امیدبخش اظهار کرد: با این فکر که با استدلال امر به معروف و نهی از منکر می‌توان هر کاری کرد و فضا را آلوده و مسموم کرد، اشتباه است. امر به معروف و نهی از منکر قوانین و مقررات و شرایط خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه خبرنگار، زبان گویای منطقی و ناب‌ترین تفکرات است، گفت: قلم، سلاح خبرنگار و روزنامه نگار است باید به این سلاح مجهز شد و ضمن ایجاد صلح و برادری و آرامش در جامعه برخی‌ها را به روش صحیح خود امر به معروف و نهی از منکر کرد.

معاون ارشاد فارس با تصریح اینکه قلم خبرنگار رسانه‌ای است که باید از دامن صداقت برخیزد، گفت: تذکر و نصحیت در مطبوعات بسیار عالی و مطلوب و به جاست اما مأیوس کردن مردم از آینده و تیره و تار جلوه دادن فضای کشور در مطبوعات، خیانتی بس بزرگ و نابخشودنی است.

وی تأکید کرد که امر به معروف، انتشار خوبی‌ها و افشاندن بذر نیکی‌ها در کشتزار جان آدمی است تا با به ثمر رسیدن هر بذر، گلی از درون او شکفته شود و در نتیجه، جامعه، سرشار از ارزش‌ها، نیکی‌ها و فضیلت‌ها شود.

وی با تصریح اینکه نهی از منکر در صورتی که به جا و خارج از احساس و هوای نفس باشد، چراغ تابنده‌ای است که راه را روشن می‌سازد و از هنجارشکنی در جامعه جلوگیری می‌کند، گفت: ماهیت امر به معروف و نهی از منکر، ماهیتی ضد پلیدی و اهریمنی و ماهیتی نیک است که باید در جامعه انسانی آشکار و بسیار نمود داشته باشد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.