«ما را در یك قبر نمی‌گذارند» در امر به معروف نیست/ لزوم آسیب‌شناسی ناهنجاری‌ها

آثار و برکات امر به معروف و نهی از منکر(پرسش و پاسخ)

پرسش:
امر به معروف و نهی از منکر که یکی از اهداف امام‌حسین(ع) در نهضت عاشورا بود از منظر آموزه‌های وحیانی چه آثار و برکاتی برای جامعه اسلامی دارد؟

پاسخ:
در بخش نخست پاسخ به این سؤال به ۸ مورد از آثار و برکات امر به معروف و نهی از منکر شامل: ۱- مشمول عزت الهی شدن ۲- تأیید مؤمنان و ذلت فاسقان ۳- نجات از عذاب عمومی ۴- نجات عده‌ای به برکت امر به معروف و نهی از منکر ۵- به خیر دنیا رسیدن ۶- مشمول رحمت خدا شده ۷- زبان گویا پیدا کردن ۸- افضل اعمال مردم پرداختیم. اینک در بخش پایانی دنباله مطلب را پی‌ می‌گیریم.
۹- عمر و روزی را کم نمی‌کند.
امام علی(ع) می‌فرماید: همانا امر به معروف و نهی از منکر مرگ را نزدیک نمی‌کند و از روزی انسان کم نمی‌نماید. (نهج‌البلاغه- حکمت ۳۷۴)
۱۰- در حکم نماز بودن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: امر تو به معروف و نهی تو از منکر در حکم نماز است. (الترغیب و الترهیب، ج۳، ص۲۲۴)
۱۱- در حکم صدقه بودن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: امر به معروف صدقه است، و نهی از منکر در حکم صدقه می‌باشد. (همان)
۱۲- جانشین خدا و رسول شدن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند، جانشین خدا در روی زمین و جانشین رسول خدا و جانشین کتاب خداست. (الفردوس بما ثورالخطاب، ج۳، ص۵۸۶)
۱۳- بهترین مردم شدن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: بهترین مردم کسانی هستند که تقوای بیشتری نسبت به پروردگارشان داشته و صله رحم بیشتری نمایند و امر به معروف و نهی از منکر بیشتر نمایند. (الترغیب و الترهیب، ج۳، ص۲۳۰)
۱۴- ثواب انجام‌دهنده را داشتن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: امر کننده به معروف همانند انجام‌دهنده آن در ثواب است. (کترالعمال، ج۳، ص۷۳)و نیز آن حضرت فرمود: کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند یا بر خیر راهنمایی نموده یا اشاره کند شریک در عمل آن است و کسی که امر به کار زشت کرده یا بر آن راهنمایی یا اشاره کند شریک در عمل آن است.
(فصال صدوق، ج۱، ص۱۳۸)
۱۵- اجر سلف صالح را دارد
پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: همانا از امتم قومی است که ثواب و اجر سلف صالح را دارند و آنان کسانی هستند که نهی از منکر می‌کنند. (مجمع‌الزوائد، ج۷، ص۲۷۱)
۱۶- در مسیر حق قرار داشتن
امام علی(ع) می‌فرماید: کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند داخل در باطل نمی‌شود و از حق خارج نمی‌گردد. (مکارم‌الاخلاق، ص۴۷۷)
۱۷- حکم شهید را داشتن
پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: امر کننده به معروف و نهی کننده از منکر حکم شهید را دارد. (مسند امام زید، ص۳۱۶)

لینک دیدگاه


همچنین ببینید

عاشورا تا اربعین می ‎ تواند دوره‌ای برای احیای امر به معروف و نهی از منکر جامعه باشد

اربعین نماد یقین و ایمان به پیام عاشورا است و فلسفه اربعین امام حسین(ع) همان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.