«ما را در یك قبر نمی‌گذارند» در امر به معروف نیست/ لزوم آسیب‌شناسی ناهنجاری‌ها

آثار و برکات امر به معروف و نهی از منکر(پرسش و پاسخ)

پرسش:
امر به معروف و نهی از منکر که یکی از اهداف امام‌حسین(ع) در نهضت عاشورا بود از منظر آموزه‌های وحیانی چه آثار و برکاتی برای جامعه اسلامی دارد؟

پاسخ:
در بخش نخست پاسخ به این سؤال به ۸ مورد از آثار و برکات امر به معروف و نهی از منکر شامل: ۱- مشمول عزت الهی شدن ۲- تأیید مؤمنان و ذلت فاسقان ۳- نجات از عذاب عمومی ۴- نجات عده‌ای به برکت امر به معروف و نهی از منکر ۵- به خیر دنیا رسیدن ۶- مشمول رحمت خدا شده ۷- زبان گویا پیدا کردن ۸- افضل اعمال مردم پرداختیم. اینک در بخش پایانی دنباله مطلب را پی‌ می‌گیریم.
۹- عمر و روزی را کم نمی‌کند.
امام علی(ع) می‌فرماید: همانا امر به معروف و نهی از منکر مرگ را نزدیک نمی‌کند و از روزی انسان کم نمی‌نماید. (نهج‌البلاغه- حکمت ۳۷۴)
۱۰- در حکم نماز بودن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: امر تو به معروف و نهی تو از منکر در حکم نماز است. (الترغیب و الترهیب، ج۳، ص۲۲۴)
۱۱- در حکم صدقه بودن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: امر به معروف صدقه است، و نهی از منکر در حکم صدقه می‌باشد. (همان)
۱۲- جانشین خدا و رسول شدن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند، جانشین خدا در روی زمین و جانشین رسول خدا و جانشین کتاب خداست. (الفردوس بما ثورالخطاب، ج۳، ص۵۸۶)
۱۳- بهترین مردم شدن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: بهترین مردم کسانی هستند که تقوای بیشتری نسبت به پروردگارشان داشته و صله رحم بیشتری نمایند و امر به معروف و نهی از منکر بیشتر نمایند. (الترغیب و الترهیب، ج۳، ص۲۳۰)
۱۴- ثواب انجام‌دهنده را داشتن
از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که فرمود: امر کننده به معروف همانند انجام‌دهنده آن در ثواب است. (کترالعمال، ج۳، ص۷۳)و نیز آن حضرت فرمود: کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند یا بر خیر راهنمایی نموده یا اشاره کند شریک در عمل آن است و کسی که امر به کار زشت کرده یا بر آن راهنمایی یا اشاره کند شریک در عمل آن است.
(فصال صدوق، ج۱، ص۱۳۸)
۱۵- اجر سلف صالح را دارد
پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: همانا از امتم قومی است که ثواب و اجر سلف صالح را دارند و آنان کسانی هستند که نهی از منکر می‌کنند. (مجمع‌الزوائد، ج۷، ص۲۷۱)
۱۶- در مسیر حق قرار داشتن
امام علی(ع) می‌فرماید: کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند داخل در باطل نمی‌شود و از حق خارج نمی‌گردد. (مکارم‌الاخلاق، ص۴۷۷)
۱۷- حکم شهید را داشتن
پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: امر کننده به معروف و نهی کننده از منکر حکم شهید را دارد. (مسند امام زید، ص۳۱۶)

لینک دیدگاه


همچنین ببینید

مشکلات جامعه از فراموشی امر به معروف است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از ایرنا، مهدی حسن پور روز سه شنبه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.