تمام واجبات و فرایض زیر چتر امر به معروف و نهی از منکر جای می گیرند

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران

تمام واجبات و فرایض زیر چتر امر به معروف و نهی از منکر جای می گیرند

حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمی طوسی اظهارکرد: امر به معروف و نهی از منکر از جمله فروع دین است که سایر اصول و فروع دین به شدت تحت تاثیر این فریضه قرار دارند و این نشان دهنده جایگاه ویژه این فریضه الهی است.

 

به گزارش خبرگزاری ایرنا حجت‌الاسلام والمسلمین محمداسماعیل قاسمی طوسی روز سه شنبه در گفت وگو با این خبرگزاری اظهارکرد: امر به معروف و نهی از منکر از جمله فروع دین است که سایر اصول و فروع دین به شدت تحت تاثیر این فریضه قرار دارند و این نشان دهنده جایگاه ویژه این فریضه الهی است.

مدیر گروه معارف اسلامی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران افزود: جایگاه امر به معروف و نهی از منکر به گونه ای است که سایر فرایض الهی توسط آن احیا می شوند و به تنهایی می تواند از همه آنها نگهداری کند و این اهمیت، موجب ماموریت ما برای تلاش در این زمینه می شود.

حجت الاسلام قاسمی گفت: در آیات قرآن و احکام الهی به شدت بر این فریضه در قالب تشویق و تنبیه تاکید شده که باید از میان شما امتی باشند که مردم را به سمت خیر دعوت کنند و این گروه از انسان ها که با لباس امر به معروف و نهی از منکر ظاهر می شوند از رستگارانند و قرآن در آیاتی اینها را ولی دیگر مومنان می دانند.

مدرس حوزه علمیه قم تاکیدکرد: اگر افراد یک جامعه را مسافران یک کشتی بدانیم هرگز نمی توانیم نسبت به رفتار یکدیگر بی تفاوت باشیم چراکه مشکل و آثار پیرامونی جامعه، همه را در بر می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: نگاه دینی ما جامع است و حتی در دعا ماموریت می یابیم،همه، هدف ما باشند، بنابراین در یک جامعه اسلامی و دینی حق نداریم بسیاری از مشکلات را شخصی خود افراد تلقی کنیم و به تبعیت از تعبیری که به طور غلط از غرب رواج یافته، خود را غیرمسئول در قبال اشتباهات افراد جامعه بدانیم.

حجت الاسلام قاسمی گفت: باید به دیگران آنگونه که به خود فکر می کنیم بیندیشیم، در صورت تحقق فریضه امر به معروف و نهی از منکر آنگونه که شایسته این فریضه الهی است بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر در جامعه با آنها دست و پنجه نرم می کنیم و گریبانگیر خانواده هاست، رفع خواهد شد.

مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبر اعظم ساری، امر به معروف و نهی از منکر را فرایندی به صورت کامل در اختیار بشر برشمرد و تاکید کرد: اگر میخواهیم جامعه ای عاری از هر نوع فساد و فحشا داشته باشیم چاره ای جز احیای این فریضه نیست.

حجت الاسلام قاسمی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر را دخالت در امور شخصی دیگران نپنداریم، نگاه عالی و مهمی که در آیات قرآن شاهدیم حکم به خدمت رسانی به همدیگر در تقواست و در این مقوله همه باید جمع شویم که با رعایت خط کشی های دینی در قالب های منکر و معروف می توان امیدوار به تحقق این فریضه به شکل صحیح بود.

لینک خبر


همچنین ببینید

عنصر محبت عاملی اثرگذار در ترویج معروفات است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از ستاد امر به معروف و نهی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.