شورای امر به معروف در ادارات خراسان جنوبی تشکیل شد

دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر خراسان جنوبی

تسهیل کردن ازدواج جوانان از مصادیق امر به معروف است

سرهنگ قاسمی ادامه داد: پایه ریزی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بدون شک نقش مستقیمی در استحکام پایه های خانواده و به تبع آن جامعه خواهد گذاشت و از آنجا که خانواده محل آرامش رحمت و عشق است تسهیل سازی ازدواج جوانان یکی از مهمترین مصادیق این فریضه الهی خواهد بود.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از ایرنا در این میزگرد شرکت کنندگان به فراهم کردن شرایط تسهیل ازدواج جوانان به عنوان یکی از مصداق های امر به معروف و نهی از منکر ، کاهش جرایم با تذکر لسانی آمران به معروف، رفع کمبود بودجه در این ارتباط و اجرای این فریضه توسط همه دستگاه ها و … تاکید کردند.

این میز گرد با هدف ترویج ۲ فریضه الهی یاد شده همزمان با ماه مبارک رمضان و ارایه راهکارهای احیای آن با رویکرد گفتمان سازی در الگوهای رفتاری با حضور حجت الاسلام غلامحسین نوفرستی، نماینده ولی فقیه در سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی و کارشناس مذهبی و سرهنگ علی قاسمی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر و فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) و محمد رضا فخر معاون دولت به مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان برگزار شد.

* تسهیل کردن ازدواج جوانان از مصادیق امر به معروف است
نماینده ولی فقیه در سپاه انصار الرضا(علیه السلام) خراسان جنوبی ادامه داد: پایه ریزی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بدون شک نقش مستقیمی در استحکام پایه های خانواده و به تبع آن جامعه خواهد گذاشت و از آنجا که خانواده محل آرامش رحمت و عشق است تسهیل سازی ازدواج جوانان یکی از مهمترین مصادیق این فریضه الهی خواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر در جامعه این فرهنگ زمینه سازی شود و ازدواج به عنوان یکی از بزرگترین معروف ها در جامعه جای بگیرد حتما مودت و آرامش در جامعه نقش نمایی خواهد کرد.

حجت الاسلام نوفرستی اظهار کرد: همه تکلیف داریم زمینه ازدواج جوانان را در جامعه فراهم کنیم، اگر آحاد جامعه در این زمینه تلاش کنند خداوند هم زندگی جوانان را بیمه می کند و این وعده الهی است.

این مقام مسؤول در این ارتباط مرد و زن هم باید نسبت به هم دلسوز باشند و در راستای کمال یکدیگر حرکت کنند تا بدی هایشان نسبت به یکدیگر پوشانده شود.

وی افزود: اگر آرامش و آسایشی در نظام اسلامی وجود دارد وامدار خون ۲۳۰ هزار شهید جان برکف است که با رشادت های خود درخت انقلاب را سیراب کردند.

حجت الاسلام نوفرستی تصریح کرد: امیدواریم با حفظ کرامت انسانی، پایبندی به نظام اسلامی و تلاش در هر چیزی که منجر به کمال انسانی می شود بتوانیم جلوی آسیب های موجود در جامعه را بگیریم و در راستای حفظ نظام اسلامی با تقویت فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، گام برداریم.

* با افزایش تذکر لسانی امر به معروف جرایم کاهش می یابد
همچنین سرهنگ علی قاسمی دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر خراسان جنوبی گفت: در ماه رمضان و محرم حضور مردم در مساجد و تکایا بیشتر می شود و مردم بیشتر به سمت خوبی ها و ارزشهای اسلامی و دینی می روند و در نتیجه وقوع جرم و جنایت در جامعه کاهش می یابد پس باید از رمضان و محرم به عنوان بهار امر به معروف نهی از منکر نام برد.
وی افزود: هر چه محیط سالم ، معنوی و فرهنگی باشد و در بحث امر به معروف نهی از منکر تذکر لسانی بیشتر شود جرایم نیز کاهش می یابد و هرچه محیط آلوده و به ارزشها بی توجهی شود، زمینه تخلف و جرم نیز در جامعه افزایش می یابد.

وی ادامه داد: در محیط هایی همانند مساجد به دلیل اینکه ارکان مسجد از جمله روحانی، نماز و قرآن وجود دارد وقوع منکر در آن نیست یا به حداقل می رسد از این رو باید تلاش کنیم ارزش های اسلامی را از دوره پیش دبستانی ، دبستان و راهنمایی در جامعه پیاده کنیم تا جامعه ما از رفتن به سمت جرم و جنایت مصون بماند.

وی از موازی کاری در اجرای برنامه های فرهنگی انتقاد کرد و گفت: در عین حال اجرای این برنامه ها در جامعه تاثیر زیادی در پیشگیری از وقوع جرم دارد.

 

** ستاد امر به معروف و نهی از منکر جایگاه قانونی و ردیف بودجه ای ندارد
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات نبود فعالیت ها در جهت ارتقای معنویت است گفت: نهادهایی همچون دفتر امام جمعه و سازمان تبلیغات اسلامی، اعتبار و بودجه ای برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر ندارد و فقط از قدرت و نفوذ خود در این امر استفاده می کنند.

* نبود فضای معنوی و فرهنگی در جامعه یکی از علل وقوع خلاف و بزهکاری است
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان ادامه داد: باید کاری کنیم که محیط جامعه معنوی شود و برای آن برنامه داشته باشیم و از افرادی که خود اهل عمل باشند در سوق دادن مردم به سمت معنویت استفاده کنیم.

وی سه رکن اصلی امر به معروف و نهی از منکر را ایمان، آموزش و عمل دانست و گفت: خانواده هایی که این ارکان را دارند،آنها بیمه شده هستند و همچنین مراکز آموزشی که به این سه اصل عمل کردند موفق بوده اند.

وی افزود: در گذشته به دلیل اینکه ساختار و سازمانی وجود نداشت برای انسجام آن ستاد احیای امر به معروف در کشور تشکیل شد و در مجموعه بسیج و سپاه نیز معاونت امر به معروف و نهی از منکر راه اندازی شد که وظیفه ستاد برنامه ریزی و پشتیبانی است که در امر برنامه ریزی موفق بودند اما پشتیبانی لازم صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: در این ارتباط ساماندهی نیز انجام شده طوری که در همه دستگاه ها، ادارهها، سازمان ها و مساجد، شورای امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده است و شورا نیز به اقتضای محله، گروه های طلایه دار امر به معروف و نهی از منکر را تشکیل داده ، پس به نتیجه می رسیم که در این راستا برنامه ، ساختار و مجری وجود دارد اما حمایت لازم نیست.

این مسئول با اشاره به اینکه بعد از ابلاغ قانون حمایت از امران به معروف و ناهیان از منکر ، حمایت حقوقی و قضایی از افرادی که در این زمینه آموزش دیده اند انجام می شود، گفت: به دلیل اینکه کار فرهنکی و اجتماعی هزینه بر است با دست خالی فقط می توان در بحث تذکر لسانی امر به معروف و نهی از منکر گام برداشت.

وی افزود: از آنجایی که در برنامه سال ۹۶ و برنامه پنج ساله ششم توسعه ، بودجه ای برای اجرای این قانون در نظر گرفته نشده است باید از طریق خیرین و سازمان های مردم نهاد(سمن ها) حمایت مالی صورت گیرد و یا از بودجه فرهنگی ادارات که مبلغ اندکی است در این زمینه استفاده کرد.

* امر به معروف و نهی از منکر باید همگانی شود
سرهنگ قاسمی افزود: در حال حاضر عده ای معدودی کار امر به معروف و نهی از منکر را دنبال می کنند و اگر اجرای این فریضه، همگانی شود که نظر رهبر معظم انقلاب و قانون نیز همین است، در این زمینه موفق خواهیم شد.

وی ادامه داد: باید به دنبال راهکارهای همگانی کردن امر به معروف و نهی از منکر باشیم که این امر نیاز به فرهنگ سازی، آموزش و تغییر رویکرد دارد و از طرفی مراجع عظام هم در این زمینه باید بهه طور جدی ورود پیدا کنند.

لینک خبر


همچنین ببینید

هسته های امر به معروف در مساجد تشکیل شود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا آشتیانی روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.