امر به معروف و نهی از منکر زمینه ساز اجرای واجبات الهی

 

به گزارش خبرگزاری بسیج از کرج، امر به معروف و نهی از منکر را باید از جمله واجبات مهمی دانست که برغم جایگاه ویژه‏‌اش در دین مبین اسلام، یا مورد غفلت قرار گرفته و یا به درستی اجرا نمی شود و بر همین اساس نیاز به بازشناسی و ممارست در اجرای آن دارد.

امر به معروف و نهی ازمنکر زمینه ساز اجرای واجبات الهی

امر به معروف به توصیه کردن خود و دیگران به انجام آنچه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب در نظر گرفته شده اطلاق می شود و نهی از منکر یعنی منع کردن خود و دیگران از اموری است که از نظر عقل یا شرع اسلام بد وناپسند محسوب می شود.

در احکام دین، به تمام واجبات و مستحبات معروف و به تمام محرمات و مکروهات منکر گفته می‌شود، بنابراین دعوت افراد جامعه به انجام کارهای واجب و مستحب امر به معروف و بازداشتن آن ها از کارهای حرام و مکروه نهی از منکر است.

امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین محور دین و مسأله مهمی است که برای آن خداوند تمام پیامبران را برانگیخت.

درسیره پیامبرگرامی اسلام و وصی و جانشین به حق ایشان حضرت امیرالمومنین علی و دیگر ائمه نیز در سخن و عمل به انجام این فریضه های الهی تاکید شده است.

مرکز خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان البرز به منظور بررسی ابعاد گوناگون این امر واجب الهی و چگونگی اجرا و شناخت دوباره آنها در میزگردی با حضور ۲ نفر از مسئولین استانی به بررسی ابعاد مختلف آن پرداخته است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز گفت که در روایات بسیار زیاد به این ۲ امر الهی تاکید شده و بر وجوب آن هیچ شکی نیست و مردم باید در ارتباط با احیای این دو فریضه کمال تلاش را داشته باشند.

امر به معروف و نهی از منکر زمینه ساز اجرای واجبات الهی

حجت الاسلام والمسلمین سید عباس مسعودی افزود: امر به معروف و نهی از منکر ۲ فریضه ای هستند که راهکار و اصولی را برای آن تعریف کرده اند که اگر طبق آن ها انجام شود از اثرات و برکات بسیار زیادی برخوردار خواهیم بود.

وی اظهار داشت: حتی در روایات آمده که بقیه ی فرایض زمانی به حد اعلای خود می رسند و یا زمانی در جامعه جا می افتند که این ۲ فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر اجرا شود و اقامه ی بقیه فرایض به اقامه ی امر به معروف و نهی از منکر بستگی دارد.

وی گفت: اهمیت نحوه ی اجرای این ۲ فریضه نشان می دهد که باید دقت زیادی در انجام آن داشته باشیم و تکلیف آن بر همه ی آحاد جامعه از مسئولین تا مردم است.

مسعودی با بیان اینکه ستاد امر به معروف و نهی از منکر در کشور از سالیان قبل تشکیل شده ولی متاسفانه تازه سال گذشته قانون آن به تصویب رسید، اضافه کرد: یعنی از بدو انقلاب تا سال گذشته نسبت به تصویب قانون دولت های گذشته اهتمام داشتند ولی به تصویب نرسانده بودند ولی سال گذشته به تصویب رسید.

وی افزود: ستاد دارای یک تشکل و سازماندهی خاص و ویژه ای است که آحاد مردم را در قسمت های گوناگون در برگرفته، با پیش بینی اینکه باید آمر به معروف و ناهی از منکر در ابتدای امر خودش هم معروف و هم منکر را بشناسد و بعد راهکارهای اجرای آن را بداند و بعد از آموزش دیدن اقدام به انجام آن کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز بیان داشت: لذا ستاد به طور جدی در قالب معاونت های مختلف ورود پیدا کرده که یکی از آن معاونت ها، معاونت امر به معروف و نهی از منکر مردم به مردم و مردم به دولت است که مسئولیت آن به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شده است.

وی ادامه داد: سازمان جهت انجام آن حدود ۱۰۰ گروه ۱۰ نفره تشکیل داده که جهت صدور کارت و برگزاری کلاس های آموزشی آن ها از طریق ستاد اقدام خواهد شد.

امر به معروف و نهی از منکر باید در جامعه نهادینه شود

حجت الاسلام مسعودی گفت: برای تاثیر این ۲ فریضه در جامعه ابتدا مردم بایستی آن را قبول داشته باشند و معروف و منکر را تشخیص دهند تا در صورتیکه از طرف کسی نصحیت مشفقانه بشنوند آن را قبول کنند و کسی که هم اقدام به این دو امر می کند باید بداند از طریق درست خود ورود پیدا کند تا ضمن اینکه موجب درگیری نشود و مردم برداشتی منفی از این ۲ امر نداشته باشند.

وی افزود: در این مقوله آموزش و طبق دستور دین عمل کردن یکی از ضروریاتی است که باید مدنظر داشته باشیم.

امر به معروف و نهی از منکر مسئولیتی سنگین

حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد موحد مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه امام حسن مجتبی(علیه السلام) استان البرز نیز در خصوص وضع موجود گفت: زمانیکه به قرآن رجوع می کنیم آموزه های قرآن حکایت از آن دارد که این رسالت و مسئولیت سنگین اول به عهده خود خداست .

وی افزود: در آیه ی قرآن آمده خدا امر می کند به خوبی ها و به معروف که عدالت و ایتای ذی القربا و احسان از جمله معروفات هستند.

وی اظهار داشت: جای دیگری در قرآن آمده که ‘امر خدای متعال این است که خدا انسان را به معروف و به ادای امانت و عدالت امر می کند.

وی با بیان اینکه اولین امر کننده به معروف و نهی کننده از منکر خداوند متعال است، گفت: خدای متعال برای خودش در روی زمین جانشین انتخاب کرده و این امور را واگذار کرد به کسانی به نام پیامبران و خداوند تفویض اختیار کرده این امور را به پیامبران و از آنجا که پیامبران هم به تنهایی نمی توانستند این کار را انجام دهند و به حکم الهی خدا به پیامبران اجازه داد که از بین انسان های مومن و موجه و پاک به کمک شما بیایند.

امر به معروف و نهی از منکر در ذات انسان ها

حجت السلام موحد ادامه داد: مرد و زن صالح مردان و زنان دیگر دچار غفلت را متذکر شوند و امر به معروف و نهی از منکر کنند و جایی خداوند به صورت فطری در ذات انسان قرار داده آنجا که فرموده به خودت بگو یعنی خود فرد نسبت به خودش وظیفه دارد که به خود متذکر شود بعد به عشیره و فامیل بگوید.

وی آمران به معروف را چهار گروه دانست که شامل خداوند، پیامبران، مومنین، خود فرد نسبت به خودش و در مقابل آنان ۲ گروه هستند که برعکس عمل می کنند و امر به منکر و نهی از معروف می کنند که اولین آن ها شیطان است که شیطان امر به فحشاء و منکر می کند به طوریکه خداوند به انسان وعده ی غنا می دهد و می گوید اگر شما صدقه و انفاق کنید ثروتمند می شوید و شیطان می گوید اگر صدقه بدهید فقیر می شوید و پولتان را در صدقه خرج نکنید بلکه در فحشاء و گناه خرج کنید.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان البرز گفت: دسته دوم منافقین هستند کار منافق امر به منکر است.

غفلت از این دو فریضه الهی

وی بیان داشت: متاسفانه غفلتی صورت گرفته و منجر شده که این فریضه بزرگ الهی فراموش و کمرنگ شود.

وی نمونه امر به معروف را همان شنیدن اذان دانست و گفت: زمانیکه صدای اذان را می شنویم یعنی ما را به سوی نماز دعوت می کند در حالیکه فرد نمازخوان است ولی اگر صدای اذان را نشنوند شاید فراموش کند که نمازش را اول وقت بخواند و برای همین است که خداوند فرموده موذن در قیامت یک سر و گردن از دیگران بالاتر است.

ضرورت شناخت مصادیق امر به معروف و نهی از منکر

وی تاکید کرد: پس در این دنیا هرکسی مردم را به یاد معروفی بیاندازد یک سر و گردن از دیگران بالاتر است و هرکسی باشد.

موحد، معروف را گروه های مختلف اعتقادی، سیاسی، اقتصادی و اخلاقی تقسیم بندی کرد و گفت: معروف اعتقادی ایمان به خدا، عبادی نماز و روزه، معروف اخلاقی صدقه، انفاق، ایثار و احترام به دیگران است.

وی افزود: در مقابل منکر اعتقادی داریم، منکر خداوند و قیامت، منکر اخلاقی که غیبت و تهمت و دروغ و بددهنی است و منکر عبادی تارک صلات و روزه است.

وی بیان داشت: بنده به عنوان معاون آموزش و تحقیقات ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر استان فعالیتی گسترده ای داشتیم و افرادی را آموزش داده ایم به صورت درون و برون سازمانی بر اساس ابلاغ ستاد مرکزی تا این افراد در جامعه کار مهم امر به معروف را انجام دهند.

 

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.