امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه ای برای یارگیری، نه یقه گیری

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر سپاه عاشورا

امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه ای برای یارگیری، نه یقه گیری

سرهنگ ملکی با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر به هیچ عنوان به دنبال یقه گیری و مچ گیری نیست، بلکه هدف اصلی اش یارگیری و جذب و جلب افراد به راه اصیل دین است، اظهار کرد: از آنجائی که طبق آموزه های دینی و شیعی هر فرد در جامعه اسلامی ولایت بر برادر دینی خود دارد، در چنین شرایطی هیچ کس نمی تواند نسبت به رفتارهای فرد دیگر بی تفاوت بوده و نسبت به آن از خود بی توجهی نشان دهد.

 

به گزارش ایرنا، این فریضه دینی که در قرآن کریم بر آن تصریح شده و مورد تاکید فراوان پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) بوده و تمامی ائمه اطهار(علیهم السلام) نیز بر رعایت آن از سوی آحاد مردم صحه گذاشته و تائید کرده اند، جزو فروع دین در میان شیعیان علی ابن ابی طالب(علیه السلام) می باشد که بر اساس شرایطی خاص بر هر شیعه اثنی عشری واجب است.

شرایط، مراتب، احکام و آداب امر به معروف و نهی از منکر به تفصیل در علوم دینی و فقهی آمده است.

به اعتقاد کارشناسان و صاحب نظران، در شرایط کنونی جامعه اسلامی یکی از نیازهای مهم و اساسی زندگی فردی و اجتماعی آحاد مردم، توجه به فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که بنا به دلایلی این واجب کفائی به حاشیه رانده شده و توجه چندانی به آن نمی شود.

آیه ۷۱ سوره توبه مهمترین و رساترین دعوت الهی برای اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که در آن خداوند متعال می فرماید: ‘ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ( و مردان و زنان باایمان، دوستان یکدیگرند که به کارهای پسندیده همدیگر را وا می ‌دارند و از کارهای ناپسند باز می ‌دارند).

آنچه به صراحت از این آیه شریفه بر می آید، تلاش برای رستگاری تک تک افراد جامعه برای سعادت دنیوی و اخروی است که البته بی توجهی به آن می تواند جوامع بشری را دچار خسران ها و زیان های عدیده ای سازد که در زمان حاضر نمونه هایی از آن را در زندگی خصوصی و اجتماعی خود شاهد آن هستیم.

خبرگزاری ایرنا مرکز آذربایجان شرقی برای روشن شدن ابعاد مختلف امر به معروف و نهی از منکر و نیز پرداختن به تعاریف و شرایط اجرای آن در جامعه میزگردی با حضور دو نفر از کارشناسان این حوزه ترتیب داده است که ماحصل آن در ذیل می آید:

به گزارش ایرنا، سرهنگ غفار ملکی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر سپاه عاشورا ، از این فریضه الهی به عنوان یکی از احکام عملی اسلامی یاد می کند که به هیچ عنوان تعطیل بردار نبوده و اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز بر آن تاکید و تصریح دارد که نحوه و نوع آن در زمینه حق مردم نسبت به حکومت، حکومت به مردم، و مردم به مردم بیان شده است.

وی گفت: چهار محور اصلی در اسلام برای حکومت صالحان وجود دارد که عبارتند از نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر؛ و معنی دو مورد آخر این است که تلاش شود تا جامعه عاری از هر گونه فساد و لبریز از تمام نیکی ها باشد.

وی، امر به معروف در این سطح را به معنی کاهش مرارت ها برای تولید قدرت در جامعه تعریف کرد و افزود: امر به معروف در این معنی یعنی تولید محبت، منفعت، سلامت، حیثیت خانوادگی و امنیت اجتماعی.

این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر به هیچ عنوان به دنبال یقه گیری و مچ گیری نیست، بلکه هدف اصلی اش یارگیری و جذب و جلب افراد به راه اصیل دین است، اظهار کرد: از آنجائی که طبق آموزه های دینی و شیعی هر فرد در جامعه اسلامی ولایت بر برادر دینی خود دارد، در چنین شرایطی هیچ کس نمی تواند نسبت به رفتارهای فرد دیگر بی تفاوت بوده و نسبت به آن از خود بی توجهی نشان دهد.

وی ادامه داد: اینکه در جامعه تصور شود هدف از امر به معروف و نهی از منکر گرفتار کردن افراد است، به هیچ عنوان با آموزه های دینی سازگاری نداشته و واقعیت ندارد، زیراکه اگر همه مردم خود را در قبال مسایل اجتماعی مسئول بدانند، ان وقت چنین تصوری از این فریضه الهی از بین می رود.

سرهنگ ملکی با اشاره به اینکه عمل به فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر شرایط و مراتبی خاص دارد، گفت: عمل به این مهم دینی باید همراه با درست گوئی باشد نه درشت گوئی، همراه با مودت و دوستی باشد و هدف اصلی از آن اصلاح باشد نه تخریب.

وی ادامه داد: در امر به معروف و نهی از منکر، تنش و تفتیش وجود ندارد و عمل به آن باید با زبان روز و نه زبان زور و البته نوع مخاطب و عامل نیز در اجرای آن بسیار مهم بوده و نقش تعیین کننده ای دارد.

این کارشناس حوزه مسایل اجتماعی یکی از وظایف مردم نسبت به حکومت را رسالت هدایتی دانست و با بیان اینکه این وظیفه از طریق امر به معروف و نهی از منکر تحقق می یابد، افزود: همه وظیفه دارند حکومت را امر و نهی کنند، اما این عمل نیابد همراه و با نیت انتقام باشد، چه بسا انتقاد سازنده و حکیمانه می تواند بسیاری از گره های موجود در جامعه را باز کند.

سرهنگ ملکی، آمران به معروف و ناهیان از منکر را به شناخت مراحل، مراتب و شرایط اجرای آن دعوت و اظهار کرد: ابتدا باید توجه شود که عمل به این فریضه شغل نیست و باید هر کس در این وادی قدم می گذارد، اول از خود شروع کرده و سپس به سایر افراد برسد.

وی، توهین، تحقیر، تمسخر، مچ گیری و شماتت را از ممنوعه های ورود به بحث امر به معروف و نهی از منکر دانست و یادآور شد: هدف غائی از اجرای این فریضه الهی تقویت نظام اسلامی در تمامی ابعاد حقیقی، حقوقی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و زندگی فردی و اجتماعی است که در آن دفع افراد جائی ندارد، بلکه تمامی ممارست ها و تحمل سختی ها برای جذب است.

 

لینک خبر


همچنین ببینید

یکی از راههای حفظ ارزشها در جامعه احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف حجت الاسلام حسن شیبک، مسئول نمایندگی ولی فقیه در ناحیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.