نهادینه شدن امربه‌معروف و نهی از منکر موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود

فرمانده انتظامی استان ایلام

نهادینه شدن امر به‌ معروف و نهی از منکر موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود

سردار یاری با بیان اینکه نهادهای فرهنگی نقش ممتازی در نهادینه کردن فرهنگ غنی اسلامی دارند، گفت: تحقق امر به ‌معروف و نهی از منکر در جامعه سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) سردار نورعلی یاری، فرمانده انتظامی استان ایلام، در گفت‌وگو با  از ایلام اظهار کرد: فریضه امر به‌ معروف و نهی از منکر یکی از ضروریات دین مبین اسلام است که در جامعه مغفول مانده که این موضوع می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر پیکره جامعه اسلامی وارد کند.

وی افزود: امربه‌معروف و نهی از منکر فقط مختص به یک موضوع خاص نیست و تمام ناهنجاری‌های اجتماعی را دربرمی گیرد.

فرمانده انتظامی استان ایلام با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است به تأثیر گزاری این فریضه در جامعه پرداخت و یادآور شد: وقتی امر به‌ معروف و نهی از منکر در جامعه به‌ صورت صحیح پیاده شود در واقع از آسیب‌های احتمالی فرارو جلوگیری کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: اجرای امر به‌ معروف و نهی از منکر در جامعه شرایطی دارد و در قرآن، احادیث ائمه و کتب اسلامی به فراوانی از آن یاد شده است و در آن ما را از افراط ‌و تفریط برحذر داشته‌اند.

یاری به حمایت قانون از آمران به معروف و ناهیان از منکر اشاره و خاطرنشان کرد: در اجرای اصل یک‌صد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر به ‌عنوان طرح دوفوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم و در سال۹۴ به تصویب رسید.

وی گفت: در این قانون، معروف و منکر عبارت‌اند از هرگونه فعل، قول و یا ترک فعل و قولی که به‌ عنوان احکام اولی و یا ثانوی در شرع مقدس و یا قوانین، مورد امر قرار گرفته و یا منع شده باشد.

فرمانده انتظامی استان ایلام افزود: بر اساس ماده۴ این قانون، مراتب امر به‌ معروف و نهی از منکر، قلبی، زبانی، نوشتاری و عملی است که مراتب زبانی و نوشتاری آن وظیفه آحاد مردم و دولت بوده و مرتبه عملی آن در موارد و حدودی که قوانین مقرر کرده تنها وظیفه دولت است.

یاری گفت: امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان این فریضه الهی بیش‌ از پیش در جامعه نهادینه شود تا شاهد ناهنجاری‌ها و پلشتی‌ها در جامعه اسلامی نباشیم.

لینک خبر


همچنین ببینید

تبری از دشمنان نظام، بهترین نوع نهی از منکر است

  به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، حجت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.