اگر همه امر به معروف و نهی از منکر کنند شیطان نابود می‌شود

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مرکزی

اگر همه امر به معروف و نهی از منکر کنند شیطان نابود می‌شود

آیت الله دری نجف آبادی اضافه کرد: نظارت مردم با امر به معروف و نهی از منکر نه تنها نیروی عظیم اجرایی است بلکه اگر همه مردم به این فریضه مهم اجتماعی و سیاسی عمل کنند، بزرگترین دشمن بشریت یعنی شیطان را محو و نابود می‌سازند و این مهم در آیین حج تمتع به خوبی مشهود است

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از ایرنا، فریضه امر به معروف و نهی از منکر به عنوان مکانیزم کنترل و نظارت همگانی در اسلام مورد توجه در حاکمیت اسلام مطرح شده تا بتواند اصلاحات درونی و بیرونی را در جامعه حکفرما سازد.

امر به معروف و نهی از منکر به عنوان اصل نظارت عمومی یا ضمانت اجرایی قوانین اسلام مطرح است و خداوند نظارت بر حسن اجرای احکام الهی را برعهده فرد فرد جامعه اسلامی از هر قشری نهاده است.

از این رو هر فرد و گروهی همواره چشمان بیدار امت اسلامی را مراقب خویش دانسته و تلاش می کند حتی الامکان قوانین اسلامی را رعایت نموده و زیر پا نگذارد.

هر جامعه ای برای پویایی خویش نیازمند آرامش و امنیت از داخل و خارج است و از مهم ترین آثار اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر ایجاد امنیت اجتماعی است و سایر آثار اجتماعی این فریضه مثل بقای جامعه، وحدت، اجرای احکام، آبادانی و سازندگی به دنبال برقراری امنیت ایجاد می شود.

با توجه به جایگاه برجسته فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر در گستره زندگی اجتماعی، خبرگزاری جمهوری اسلامی استان مرکزی به برگزاری میزگردی خبری با حضور آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مرکزی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مرکزی اقدام کرد.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: در جمهوری اسلامی ایران،‌ دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه‌ای است همگانی و متقابل برعهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم، مردم نسبت به دولت، شرایط و حدود و کیفیت آن را نیز قانون معین می کند.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر به طور مفصل در قرآن آمده است و از واجباتی است که در فروع اسلام بعد از نماز، روزه و خمس ذکر شده است و از نظر اهمیت نیز در ردیف فرایضی همچون جهاد در راه خدا و پرداخت زکات است.

وی بیان کرد: حکومت اسلامی حکومت مردم و قانون است و همه مردم در قدرت، شخصیت، احترام و مسئولیت یکسانند و از نظر قرآن، افراد با ایمان چه مرد و چه زن بر یکدیگر ولایت دارند و در واقع مسلمان واقعی نیز کسی است که هر چه برای خود می‌خواهد، برای دیگران نیز بخواهد و هر چه بر خود نمی‌پسندد برای برادران و خواهران دینی خود نیز روا ندارد.

امام جمعه اراک اضافه کرد: نظارت مردم با امر به معروف و نهی از منکر نه تنها نیروی عظیم اجرایی است بلکه اگر همه مردم به این فریضه مهم اجتماعی و سیاسی عمل کنند، بزرگترین دشمن بشریت یعنی شیطان را محو و نابود می‌سازند و این مهم در آیین حج تمتع به خوبی مشهود است و پوشیده شدن ستونهای جمرات (سمبلهای شیاطین و طاغوتها) در زیر سنگ ریزه‌ها، که نشان می‌دهد چنانکه نهی از منکر با اتفاق و اتحاد باشد می‌توان بزرگترین دشمن را محو و نابود سازخت هر چند که به اندازه چند سنگریزه کوچک و ناچیز باشد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون مراتب امر به معروف و نهی از منکر، قلبی، زبانی، نوشتاری و عملی است که مراتب زبانی و نوشتاری آن وظیفه آحاد مردم و دولت است و مرتبه عملی آن در موارد و حدودی که قوانین مقرر کرده وظیفه دولت است.

آیت الله دری نجف آبادی بیان کرد: در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص گردید.

وی اضافه کرد: هیچ شخص یا گروهی حق ندارد به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به اعمال مجرمانه از قبیل توهین، افتراء، ضرب، جرح و قتل مبادرت نماید.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: اصل هشتم قانون اساسی به صراحت هر چه تمامتر در خصوص مقوله امر به معروف و نهی از منکر مقرر شده که در جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای است همگانی و متقابل بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت است و مردم باید این اصل مهم را درک کرده و یکی از برنامه های زندگی اجتماعی خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه چندین آیه در قرآن مجید به امر به معروف و نهی از منکر پرداخته شده است، بیان کرد: خداوند در آیه ۱۱۲ سوره توبه آمران به معروف و نهی کنندگان از منکر را حافظان حدود (و مرزهای) الهی و بشارت دهنده به مؤمنان معرفی کرده است و این افراد مومنان واقعی هستند.

آیت الله دری نجف آبادی تنها راه احیاء اخلاق و سبک زندگی ایرانی و اسلامی در جامعه را نهادینه شدن فرهنگ امر به معروف دانست و گفت: این مهم تکلیف یک دستگاه یا ستاد خاصی نیست و آحاد جامعه باید نسبت به آن احساس تکلیف کنند.

وی بیان کرد: احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و آگاه سازی مردم به خصوص بانوان از توطئه های فرهنگی دشمنان نظام اسلامی تاثیر به سزایی در حفظ بنیان خانواده دارد که بدون شک سلامت خانواده سلامت جامعه را به دنبال خواهد داشت.

آیت الله دری نجف آبادی اضافه کرد: بیش از ۲ هزار شبکه ماهواره ای و همچنین شبکه های اجتماعی و فضای مجازی با حمایت صهیونیسم جنایتکار اعتقادات ملت و همچنین تخریب بنیان خانواده ایرانی را نشانه رفته است و ما نیز هیچ ابزار و وسیله ای بهتر و کارآمد تر از امر به معروف و نهی از منکر برای مقابله با هجمه های فرهنگی بی امان دشمنان در دست نداریم.

وی در خصوص نقش امر به معروف و نهی از منکر در سلامت نظام اداری کشور نیز گفت: برخی از کارکنان دستگاه های اجرایی اگر چه از مدارک تحصیلی بالایی برخوردار هستند اما آگاهی لازمی از مبانی دین مقدس اسلام و مذهب تشیع ندارند و بسیاری از ناهنجاری های نظام اداری ناخواسته و به همین دلیل اتفاق می افتد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: مقامات عالی وزارتخانه ها و همچنین مدیرعاملان سازمان های مختلف باید با بهره گیری از ظرفیت حوزه های علمیه ساعاتی از هفته را برای تشریح و تبیین ارزش های اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله و سلم) به خصوص فریضه امر به معروف و نهی از منکر در ادارات کل استانی و حتی ادارات شهرستانی تخصیص دهند چرا که تنها از این طریق می توان نظام اداری سلامت و بدون حاشیه را برای کشور رقم زد.

لینک خبر


همچنین ببینید

امر به معروف و نهی از منکر سخت‌ترین واجب فراموش شده است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری پانا ،جلسه شورای امر به معروف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.