اجتماعی کردن فریضه امر به معروف امر به معروف و نهی از منکر با بهره گیری از زبان هنر

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی

اجتماعی کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر با بهره گیری از زبان هنر

محسن شریفی گفت: با استفاده از ابزار هنر و خلق آثار هنری در همه بخش های نمایشی، تجسمی، موسیقایی و خوشنویسی می توان ابعاد اجتماعی فریضه امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه نهادینه ساخت و از طرفی نیز با آگاه سازی کارکنان دستگاه های اجرایی از این طریق، می توان سلامت نظام اداری را تضمین کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از ایرنا، فریضه امر به معروف و نهی از منکر به عنوان مکانیزم کنترل و نظارت همگانی در اسلام مورد توجه در حاکمیت اسلام مطرح شده تا بتواند اصلاحات درونی و بیرونی را در جامعه حکفرما سازد.

امر به معروف و نهی از منکر به عنوان اصل نظارت عمومی یا ضمانت اجرایی قوانین اسلام مطرح است و خداوند نظارت بر حسن اجرای احکام الهی را برعهده فرد فرد جامعه اسلامی از هر قشری نهاده است.

از این رو هر فرد و گروهی همواره چشمان بیدار امت اسلامی را مراقب خویش دانسته و تلاش می کند حتی الامکان قوانین اسلامی را رعایت نموده و زیر پا نگذارد.

هر جامعه ای برای پویایی خویش نیازمند آرامش و امنیت از داخل و خارج است و از مهم ترین آثار اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر ایجاد امنیت اجتماعی است و سایر آثار اجتماعی این فریضه مثل بقای جامعه، وحدت، اجرای احکام، آبادانی و سازندگی به دنبال برقراری امنیت ایجاد می شود.

با توجه به جایگاه برجسته فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر در گستره زندگی اجتماعی، خبرگزاری جمهوری اسلامی استان مرکزی به برگزاری میزگردی خبری با حضور آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مرکزی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مرکزی اقدام کرد.

*اولویت اصلی هیات های مذهبی احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر است
حجت الاسلام صفر قربانپور مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی و معاون مردم و ملت ستاد امر به معروف استان مرکزی نیز گفت: اولویت اصلی هیات های مذهبی این استان فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که در نشست های ماهیانه هیات ها و مداحان اهل بیت(علیهم السلام) نیز ابعاد مختلف این مهم از سوی سخنرانان برجسته کشوری و استانی تشریح و تبیین می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه بیشتر مخاطبان هیات های مذهبی و مداحان اهل بیت(سلام الله علیها) را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند، بیان فریضه امر به معروف و نهی از منکر حتی به صورت مستقیم هم نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی پشتیبانی و حمایت از ولی فقیه را بزرگترین معروف در جامعه ایران اسلامی دانست و گفت: ولی فقیه به عنوان محور وحدت و یکپارچگی ملت و همچنین مظهرر معنویت و کمال انسانی در جهان امروزه خار چشم دشمنان قرار گرفته اند و آحاد جامعه ایران اسلامی به خصوص جوانان و نوجوانان باید حمایت و پشتیبانی خود را از ایشان به صورت مستقیم فریاد بزنند.

وی ادامه داد: در صورتی که هر ایرانی خود را یک آمر به معروف و ناهی از منکر بداند حقوق شهروندی در جامعه رعایت می شود و هیچ کس به حقوق دیگران تجاوز نمی کند.

حجت الاسلام قربانپور تاکید کرد: یکی دیگر از معروف‏های اجتماعی و یکی از وظایف دولت، تأمین حقوق همه شهروندان خود است که امر به معروف و نهی از منکر نیز با گستره‏ای که دارد، به دنبال تأمین این هدف است و فلسفه حکمرانی به فرموده امام علی(علیه السلام) آن است که ستمدیدگان از هرگونه ستمی ایمن باشند و حدود الهی بر زمین نماند. بدین ‏ترتیب، با اختیاراتی که دولت در جهت مصالح مردم دارد، باید در این مسیر حرکت کند و حقوق عامه را تأمین نماید.

*اجتماعی کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر با بهره گیری از زبان هنر
محسن شریفی سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز گفت: بسیاری از ابعاد اخلاقی، اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نیاز به تبیین و بازنگری دارد.

وی افزود: با استفاده از ابزار هنر و خلق آثار هنری در همه بخش های نمایشی، تجسمی، موسیقایی و خوشنویسی می توان ابعاد اجتماعی فریضه امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه نهادینه ساخت و از طرفی نیز با آگاه سازی کارکنان دستگاه های اجرایی از این طریق، می توان سلامت نظام اداری را تضمین کرد.

وی ایجاد نشاط اجتماعی را در گرو گسترش معروفات دانست و گفت: چنانچه آحاد جامعه نسبت به ابعاد مختلف امر به معروف و نهی از منکر آگاهی داشته باشند بی شک به حقوق یکدیگر تجاوز نمی کنند و این مهم ضمن تحقق حقوق شهروندی، انگیزه و نشاط عمومی را نیز ارتقا می دهد.

این مقام مسؤول ادامه داد: با رعایت امر به معروف و نهی از منکر تمامی مفاهیم اخلاقی و اعتقادی در جامعه جاری می شود بنابراین باید از تمامی ظرفیتت های استان در راستای احیای معروفات در جامعه بهره گیریم که نقش هنرمندان و اصحاب رسانه در این زمینه برجسته تر از سایر افراد است.

وی ادامه داد: ویژگی زبان هنر در نهادینه ساختن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، تبلیغ غیر مستقیم این فریضه الهی است و می توان از ظرفیت هنر برای هدایت جوانان در مسیر معنویت استفاده کرد.

وی شئون اسلامی، حقوق شهروندی، امنیت و انضباط اجتماعی، بهداشت عمومی، حفظ محیط زیست و حفظ اموال عمومی را از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: در همه این موارد ظرفیت کار فرهنگی و هنری برای تشریح نقش موثر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه وجود دارد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی بیان کرد: امر به معروف و نهی از منکر، به مثابه قدرتی مدنی و غیر رسمی، با تکیه بر عناصر نرم افزاری چون ارزش های فرهنگی، اصول اخلاقی و آرمان های انقلابی، می تواند در خدمت فرهنگ سازی اجتماعی به عنوان مهم ترین مولفه قدرت نرم نظام اسلامی مورد بهره برداری قرارگیرد.

* ضرورت به روز رسانی ترویج مولفه های امر به معروف و نهی از منکر در جامعه
عبدالکریم یادگاری معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت: شیوه ها و روش های ترویج امر به معروف و نهی از منکر باید متناسب با نیاز روز جامعه باشد.

وی افزود: وجود پدیده های نوین ارتباطی باعث شده است تا شیوه های سنتی امر به معروف و نهی از منکر کارآیی گذشته را نداشته باشند و به همین دلیل لازم است که در این بخشش نوآوری شود.

وی اظهار کرد: نهادینه کردن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، به منزله برخورداری از جامعه ای فعال، مسئولیت پذیر، ایثارگر، مومن ، رضایت مند، برخوردار از وجدان کاری، متکی بر اصول اخلاقی و ارزش های اسلامی، برخوردار از نهاد مستحکم خانواده و به دور از فقر، فساد و تبعیض است که آحاد جامعه باید نسبت به این پیامده ای امر به معروف نهی از منکر آگاه باشند.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی اضافه کرد: تجاوز به حریم یکدیگر بی شک خشونت طرف مقابل را به دنبال دارد که این خشونت عواقب ناگواری برای جامعه به دنبال خواهد داشت و تقویت فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه حقوق شهروندی را محقق ساخته و در این صورت هیچ تجاوزی به حقوق دیگران و در نتیجه خشونتی نیز اتفاق نمی افتد.

هدف عمده و اساسی در امر به معروف و نهی از منکر محقق شدن معروف و زدوده شدن منکر از جامعه است و برای نیل به این هدف به نظر می رسد که باید به دنبال بهترین و مؤثرترین راهکارها و شیوه های عملی از قبیل احترام به شخصیت افراد، ارشاد تدریجی، نرمخویی و محبت و تشویق به ارزش ها بود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: ترویج و تبیین فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر بی شک در کاهش آسیب های اجتماعی و بزه های مختلف تاثیرگذار است و باید گفت عمل به این فریضه گامی موثر در سلامت اجتماعی و اخلاقی است.

لینک خبر


همچنین ببینید

عملکرد رسانه‌ها امر به معروف و نهی از منکر است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از  ایکنا از فارس، به نقل از روابط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.