عمل کردن صحیح در حوزه امر به معروف و نهی از منکر بیمه کننده نظام الهی

دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر سیستان و بلوچستان

عمل کردن صحیح در حوزه امر به معروف و نهی از منکر بیمه کننده نظام الهی

سرهنگ پاسدار اکبری در این میزگرد گفت: اگر همه آحاد جامعه به 2 فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر به عنوان رسالت مهم و خطیر به خوبی عمل کنند نظام الهی بیمه خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از ایرنا، امامان معصوم(علیهم السلام) با گفتار و رفتارشان فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را نهادینه کردند و همین تأکیدات آن بزرگواران سبب شد که این ۲ واجب الهی در دین مبین اسلام ماندگار شود.

استقرار حکومت و نظام اسلامی تحقق عملی توحید و احکام دین و برترین معروف است و اکنون که این نظام الهی استقرار یافته و راه برای نهادینه و گسترده کردن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در عصر حاضر هموار شده باید از فضای موجود بهترین بهره را برد.

در این میان رسانه ها، فضای مجازی، صاحبان تریبون و قلم و بزرگان و ریش سفیدان قبایل و طوایف ظرفیت های بسیار مهمی هستند که می توانند در این زمینه نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در اهمیت اجرای امر به معروف و نهی از منکر می فرمایند «لا یَأمُرُ بِالمَعروفِ و َلا یَنهی عَنِ المُنکَرِ إلاّ مَن کانَ فیهِ ثَلاثُ خِصالٍ : رَفیقٌ بِما یَأمُرُ بِهِ رَفیقٌ فیما یَنهی عَنهُ ، عَدلٌ فیما یَأمُرُ بِهِ عَدلٌ فیما یَنهی عَنهُ، عالِمٌ بِما یَأمُرُ بِهِ عالِمٌ بِما یَنهی عَنهُ» امر به معروف و نهی از منکر نکند مگر کسی که سه خصلت در او باشد: در امر و نهی خود مدارا کند، در امر و نهی خود میانه‏ روی نماید و به آنچه امر و نهی می‏ کند، دانا باشد.

مولای متقیان حضرت علی(علیه السلام) نیز در این باره می فرمایند: «و َما أعمالُ البِرِّ کُلُّها وَ الجِهادُ فی سَبیلِ اللّه‏ِ عِندَ الامرِ بِالمَعرُوفِ و َالنَّهیِ عَنِ المُنکَرِ إِلاّ کَنَفثَهٍ فی بَحرٍ لُجِّیٍّ» همه کارهای خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر چون قطره‏ ای است در دریای عمیق.

به گفته برخی کارشناسان شناخت کافی و توجه شایسته به امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از واجبات مهم دینی و اسلامی در جامعه آن گونه که لازمه جامعه اسلامی است مورد توجه قرار نگرفته است بطوری که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها در بیانات شان توجه به این امر مهم را مورد تاکید قرار داده اند.

رسانه ها به عنوان عامل مهم تاثیر گذار در افکار عمومی می توانند با ایجاد بستر مناسب به منظور همه گیر و فراگیر کردن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر نقش مهمی را در کنار بزرگان و ریش سفیدان در این حوزه ایفا کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی با توجه به رسالت خطیر اطلاع رسانی و نقش و جایگاه آن در میان آحاد مردم به منظور گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر با برگزاری میزگردهای تخصصی به تبیین ابعاد و راهکارهای احیای این امر الهی با حضور کارشناسان و صاحب نظران پرداخته است.

* عمل کردن صحیح در حوزه امر به معروف و نهی از منکر بیمه کننده نظام الهی
سرهنگ پاسدار محسن اکبری دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر سیستان و بلوچستان در این میزگرد گفت: اگر همه آحاد جامعه به ۲ فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر به عنوان رسالت مهم و خطیر به خوبی عمل کنند نظام الهی بیمه خواهد شد.

وی افزود: از آنجایی که درست عمل نکردن به این ۲ فریضه الهی سبب آسیب و لغزش حکومت اسلامی می شود باید به عنوان یک وظیفه فردی و عمومی مورد توجه همگان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: همچنین با توجه به اینکه امر به معروف و نهی از منکر جامعه را در مقابل بدی ها سالم نگه داشته و از گسترش زشتی ها جلوگیری می کند می توان از قدرت رسانه ای در گسترش و ترویج این امر بهره گرفت.

وی افزود: رسانه ها و در عصر کنونی فضاهای مجازی با توجه به حوزه گسترده آنها می توانند بیشترین نقش در نهادینه کردن این ۲ فریضه الهی را داشته باشند زیرا در درون هر منزل یافت می شوند.

وی با بیان اینکه همه افراد باید جرات بیان امر به معروف و نهی از منکر را داشته باشند، گفت: امروز در جامعه نیاز است امر به معروف و نهی از منکر در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد تا دیگر شاهد برخی رفتارهای نادرست که شایسته حکومت اسلامی نیست نباشیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر سیستان و بلوچستان با تقدیر از اقدام شایسته خبرگزاری جمهوری اسلامی در برگزاری این قبیل میزگردها، تصریح کرد: با توجه به اهمیت گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان رسانه رسمی و فراگیر باید زمینه مشارکت و حضور سایر رسانه ها را در این امر مهم فراهم کند.

اکبری مهمترین منکر سیستان و بلوچستان را مواد مخدر دانست و گفت: این منکر متاسفانه آسیب های جدی را به کانون گرم خانواده ها و جامعه وارد می کند.

وی ادامه داد: ضروری است معروفات و منکرات بومی هر منطقه بومی سازی و در راستای رفع آنها برنامه ریزی اساسی و تخصصی و تلاش شود.

وی بیان کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر با توجه به رسالت خویش باید برنامه ریزی های لازم را برای گسترش این ۲ فریضه مهم انجام دهد زیرا در جمهوری اسلامی باید احکام اسلامی پیاده و اجرا شود.

وی گفت: با توجه به اینکه کار در زمینه امر به معروف و نهی از منکر دشوار است همه باید به میدان بیایند این دو فریضه مهم الهی را به عنوان یک نیاز اساسی مورد توجه قرار داده و همگانی کنند.

وی امر به معروف و نهی از منکر را نقطه وحدت کامل جامعه اهل سنت و تشیع ذکر کرد و گفت: ضروری است با توجه به نیاز جامعه پرداختن به این امر سرلوحه همه گروه ها، احزاب و افراد قرار گیرد.

وی با بیان اینکه انجام امر به معروف و نهی از منکر عامل سعادت جامعه و نزول برکات الهی و ترک آن موجب گمراهی و دور شدن رحمت خداوند می شود گفت: امروز مشاهده می شود بسیاری از سبک های زندگی امروزی که مبتنی بر اشرف گرایی است برخلاف آموزه های دینی است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه پرداختن به این ۲ فریضه مهم در جامعه اسلامی امنیت، آرامش و رونق اقتصادی در پی دارد و امید به زندگی را افزایش می دهد نشر و تببین آن در جامعه تنها وظیفه دستگاههای دولتی نیست بلکه وظیفه دینی آحاد جامعه است.

لینک خبر

 


همچنین ببینید

بازدید دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور از پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.