استفاده از زبان منطق و ملایم در تذکر لسانی

یک کارشناس و از فعالان فرهنگی چهارمحال و بختیاری

تذکر لسانی مهمترین بخش امر به معروف و نهی از منکر

فرج الله قادری براساس تذکر لسانی، اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی می شود و برای تحقق این مساله باید از جذابیت تذکر لسانی و زبانی استفاده کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از ایرنا فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر به دلیل آنکه مغفول مانده و به نوعی فراموش شده، از ضرورت هایی است که برای تکامل انسان باید مورد توجه قرار گیرد.

امام محمدباقر(علیه السلام) می فرمایند: «امر به معروف و نهی از منکر واجب بزرگی است که پابرجایی سایر واجبات به آن بستگی دارد»، و از این سخن چنین استنباط می شود که فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر از لوازم حکومت اسلامی بشمار می رود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز شهرکرد به منظور تبیین این فریضه مهم اقدام به برگزاری میزگرد تخصصی با حضور صاحبنظران این حوزه کرده است، در این میزگرد بندهایی از قانون ستاد امر به معروف و نهی از منکر و نقش رسانه ها در تبیین این فریضه مهم و الهی مورد بررسی قرار گرفت.

* تذکر لسانی مهمترین بخش امر به معروف و نهی از منکر
فرج الله قادری یک کارشناس و از فعالان فرهنگی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در اسلام بسیار با اهمیت است و در قرآن به این موضوع به فراوانی اشاره شده است و مهمترین امر به معروف در قرآن از همان ابتدا امر به یکتاپرستی خداوند بوده که خودش مهمترین امر به معروف بوده است.

وی افزود: در دین مبین اسلام براساس مفاهیم قرآنی، بزرگترین منکرها طاغوت ها هستند و نشانه های بهترین امت ها در قرآن امتی است که برای مردم امر به معروف و نهی از منکر را انجام می دهد.

به گفته وی، براساس تذکر لسانی، اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی می شود و برای تحقق این مساله باید از جذابیت تذکر لسانی و زبانی استفاده کرد.

وی گفت: برای تذکر در خصوص امر به معروف و نهی از منکر همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند باید از زبان استفاده کرد و نیاز به سخنرانی نیست، بلکه باید از جذابیت زبانی به آسانی و بدون نیاز به خشم در تذکر به افراد استفاده کرد.

قادری اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر، احکام الهی است و فرقی نمی کند در چه استانی و بین چه گروهی است، بلکه وظیفه همگانی است.

به گفته وی، در بخش طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر نیز از اصناف، مراکز خدمات، بانک ها و بیمه ها، سمن ها و هیات های مذهبی و گروه ها و شوراها فقط در حد تذکر لسانی در اقامه امر به معروف و نهی از منکر بهره گرفته می شود.

وی گفت: در راستای تحقق امر به معروف و نهی از منکر اگر کسی آن را وظیفه خود بداند، این فریضه از مظلومیت خارج می شود.

* تحکیم خانواده در ترویج معروفات و تبیین طلاق به عنوان منکر در بین خانواده ها
مریم حبیبی یکی از فعالان حوزه زنان و خانواده در چهارمحال و بختیاری نیز گفت: امر به معروف و نهی از منکر در حوزه بانوان به عنوان شناسایی بانوان در مجامع اصناف و تشکل ها، گروه ها و تهیه بانک ویژه زنان انجام می شود.

وی افزود: مسئولان در دستگاههای اجرایی در خصوص برگزاری همایش های علمی و کاربردی و تهیه طرح های پژوهشی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر و ترویج ارزش ها و معروفات و نهی از منکر در بین زنان نقش اساسی را در این بخش برعهده دارد.

به گفته وی، امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد خانواده به عنوان بنیان جامعه و معروفات اجتماعی اهمیت زیادی دارد و تحکیم بنیان خانواده در توسعه معروفات دارای ارزش است که بدان توجه شده است.

این پژوهشگر حوزه بانوان و زنان گفت: آسیب های حوزه خانواده به عنوان یک سلسله منکرات از جمله طلاق، ضعف دینی برخی خانواده ها، تهاجم فرهنگ غربی، عدم پایبندی به مفاهیم دینی، فقر و ازدواج دیر هنگام بانوان، فقر فرهنگی و مشکلات معیشتی به عنوان ریشه اصلی منکرات بخش زنان شناسایی شده است.

به گفته وی، تحکیم بنیان خانواده می تواند مهمترین عامل در جلوگیری از منکرات باشد و جایگاه خانواده مهمترین توسعه معروفات اجتماعی است و تعمیق باورهای دینی در این زمینه اثرگذار است که در بخش بانوان ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: اجرای طرح خانه بهشتی با رویکرد اقتصاد مقاومتی در راستای ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر از جمله برنامه های بخش بانوان در این زمینه است.

به گفته وی، سهیمه چهارمحال وبختیاری در زمینه تربیت مربی درخصوص امر به معروف و نهی از منکر در سال جاری ۳۰ نفر تعیین شده است.

* رسانه ها می توانند در تحقق امر به معروف و نهی از منکر فعال تر شوند
حسین بیگی یکی از فعالان حوزه رسانه و روابط عمومی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: ظرفیت رسانه ها در این زمینه بالاست و خبرگزاری ها، رسانه های محلی و دیداری و شنیداری می توانند یارگیری ستاد در زمینه تبیین این فریضه باشد.

وی افزود: بستر این همکاری فراهم است و رسانه ها در گفتمان سازی امر به معروف و نهی از منکر مهمترین وظیفه را برعهده دارند و این گفتمان سازی عمومی در تحقق امر به معروف و نهی ار منکر در جامعه اثربخش خواهد بود.

جهانبخش صفری دهکردی رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز چهارمحال و بختیاری نیز گفت: وظیفه رسانه ها تبیین این مبانی است و فضای مجازی فرصت مناسبی برای این گفتمان سازی است.

وی افزود: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) براساس رسالتی که دارد این روند را پیش گرفته است تا بتواند این فریضه را به بهترین شکل رسانه ای در بین مخاطبان بیان کند.

لینک خبر


همچنین ببینید

بارزترین مصداق امر به معروف ونهی از منکر، کنترل فضای مجازی است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری مهر، غلامعلی حداد عادل عضو مجمع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.