نتیجه امر به معروف در دانشگاه‌ها کاهش معضلات اجتماعی است/ انتقاد از عدم شکل گیری ستاد امر به معروف

مدیر حوزه علمیه امام جعفر صادق(علیه السلام) زاهدان

رسانه ابزار مهم در گسترش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

حجت الاسلام موذن نقش رسانه در حوزه امر به معروف و نهی از منکر توجه دادن عموم به این مساله است به گونه ای که اگر در جامعه مشکلی را مشاهده کردند باید توجه ها را به آن معطوف کنند.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از ایرنا، امامان معصوم(علیهم السلام) با گفتار و رفتارشان فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را نهادینه کردند و همین تأکیدات آن بزرگواران سبب شد که این ۲ واجب الهی در دین مبین اسلام ماندگار شود.

استقرار حکومت و نظام اسلامی تحقق عملی توحید و احکام دین و برترین معروف است و اکنون که این نظام الهی استقرار یافته و راه برای نهادینه و گسترده کردن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در عصر حاضر هموار شده باید از فضای موجود بهترین بهره را برد.

در این میان رسانه ها، فضای مجازی، صاحبان تریبون و قلم و بزرگان و ریش سفیدان قبایل و طوایف ظرفیت های بسیار مهمی هستند که می توانند در این زمینه نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) در اهمیت اجرای امر به معروف و نهی از منکر می فرمایند «لا یَأمُرُ بِالمَعروفِ و َلا یَنهی عَنِ المُنکَرِ إلاّ مَن کانَ فیهِ ثَلاثُ خِصالٍ : رَفیقٌ بِما یَأمُرُ بِهِ رَفیقٌ فیما یَنهی عَنهُ ، عَدلٌ فیما یَأمُرُ بِهِ عَدلٌ فیما یَنهی عَنهُ، عالِمٌ بِما یَأمُرُ بِهِ عالِمٌ بِما یَنهی عَنهُ» امر به معروف و نهی از منکر نکند مگر کسی که سه خصلت در او باشد: در امر و نهی خود مدارا کند، در امر و نهی خود میانه‏ روی نماید و به آنچه امر و نهی می‏ کند، دانا باشد.

مولای متقیان حضرت علی(علیه السلام) نیز در این باره می فرمایند: «و َما أعمالُ البِرِّ کُلُّها وَ الجِهادُ فی سَبیلِ اللّه‏ِ عِندَ الامرِ بِالمَعرُوفِ و َالنَّهیِ عَنِ المُنکَرِ إِلاّ کَنَفثَهٍ فی بَحرٍ لُجِّیٍّ» همه کارهای خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر چون قطره‏ ای است در دریای عمیق.

به گفته برخی کارشناسان شناخت کافی و توجه شایسته به امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از واجبات مهم دینی و اسلامی در جامعه آن گونه که لازمه جامعه اسلامی است مورد توجه قرار نگرفته است بطوری که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها در بیانات شان توجه به این امر مهم را مورد تاکید قرار داده اند.

رسانه ها به عنوان عامل مهم تاثیر گذار در افکار عمومی می توانند با ایجاد بستر مناسب به منظور همه گیر و فراگیر کردن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر نقش مهمی را در کنار بزرگان و ریش سفیدان در این حوزه ایفا کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی با توجه به رسالت خطیر اطلاع رسانی و نقش و جایگاه آن در میان آحاد مردم به منظور گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر با برگزاری میزگردهای تخصصی به تبیین ابعاد و راهکارهای احیای این امر الهی با حضور کارشناسان و صاحب نظران پرداخته است.

* سه هزار و۹۷۲ طلایه دار، یاوران و یاد آوران امر به معروف و نهی از منکر در سیستان وبلوچستان
نورالله برشان مسئول طلایه داران ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیستان و بلوچستان نیز در این میزگرد گفت: با توجه به اهمیت این ۲ فریضه مهم هم اینک سه هزار و ۹۷۲ طلایه دار، یاور و یاد آوران امر به معروف و نهی از منکر در استان با این ستاد همکاری دارند.

وی افزود: با توجه به اینکه افزون بر ۲ هزار نفر از این افراد از جامعه فرهنگی سیستان و بلوچستان هستند ضروری است سایرکارکنان ادارات نیز در این بخش حضور فعال داشته باشند.

وی با اشاره به فعالیت طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر گفت: در این گروه افرادی متشکل از اقشار مختلف جامعه برای احیای این فریضه الهی شکل گرفته که در قالب گروههای ۱۰ نفره بعد از فراگیری آموزشهای لازم در این حوزه مشغول انجام وظیفه می شوند.

وی افزود: افراد زیادی شامل افزون بر چهار هزار نفر از سال گذشته که گروه طلایه داران در استان شکل گرفته داوطلب فعالیت در این بخش هستند که حدود ۴۰۰ نفراز این افراد آموزش عمومی امر به معروف و نهی از منکر را فرا گرفته اند.

وی تقدیم افزون بر ۲ شهید امر به معروف و نهی از منکر در سیستان و بلوچستان را از جمله اهتمام جدی استان برای گسترش این فرهنگ الهی در جامعه ذکر کرد.

برشان تاکید کرد: طبق قانون اساسی کشور انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای عمومی و همگانی است و مختص دستگاه، ارگان یا افراد و گروه خاصی نیست و همه اقشار جامعه در برابر اجرای آن مسئولیت دارند.

وی تعیین سیاسیت ها و خط مشی های اساسی در زمینه ترویج و اجرای امر به معروف و نهی از منکر و پیشنهاد آن به مبادی دست اندرکار، تبادل اطلاعات و نظرات برای شکل گیری سیاست های مربوط به این ۲ فریضه الهی، آسیب شناسی و ریشه یابی علل ترک معروف و ارتکاب منکر، تعیین الگوهای رفتاری، زمینه سازی برای مشارکت همه آحاد جامعه در امور مربوطه را از جمله وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر ذکر کرد.

مسئول طلایه داران ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیستان و بلوچستان ادامه داد: شناسایی ظرفیت ها و کمک به تشکیل جمعیت ها و تشکل های مردمی فعال، حمایت همه جانبه از اقدامات قانونی آمران به معروف و ناهیان از منکر و آموزش و پژوهش در زمینه این ۲ فریضه الهی از دیگر وظایف این ستاد است که به آنها توجه شده است.

وی نقد پذیری مدیران جامعه را از جمله نیازها برای رفع برخی مشکلات ذکر کرد.

* رسانه ابزار مهم در گسترش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه
حجت الاسلام حمید موذن مدیر حوزه علمیه امام جعفر صادق(علیه السلام) زاهدان نیز در این نشست تبیین امر به معروف و نهی از منکر را از ضروریات جامعه ذکر کرد و گفت: خیلی از افراد حوزه های امر به معروف و نهی از منکر را نمی شناسند که نشان از عمل نکردن درست در این حوزه دارد.

تاکید کرد: نقش رسانه در حوزه امر به معروف و نهی از منکر توجه دادن عموم به این مساله است به گونه ای که اگر در جامعه مشکلی را مشاهده کردند باید توجه ها را به آن معطوف کنند.

وی با اشاره به برخی آسیب ها در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در رسانه گفت: اعمال نگاههای شخصی بدون پشتوانه دینی از جمله آسیب های حوزه رسانه در این بخش است.

وی افزود: سقه بودن رسانه یا قابل اعتماد بودن آن از جمله نکات مهم در آسیب های رسانه ای در حوزه امر به معروف و نهی از منکر است که باید مورد توجه فعالان این حوزه قرار گیرد.

وی مد نظر قرار ندادن خیرخواهی و یک بام و ۲ هوا رفتار کردن را از دیگر آسیب های رسانه ها در حوزه امر به معروف و نهی از منکر ذکر کرد و گفت: این گونه اقدامات عملکرد رسانه را در نگاه عمومی تحت تاثیر قرار می دهد.

وی حوزه های نهی از منکر و امر به معروف را بسیار وسیع خواند و گفت: امروز شناخت بخش های مختلف از این حوزه سبب جلوگیری از بسیاری از مشکلات شده است.

وی گفت: با توجه به وجود بسیاری از مشکلات فرهنگی ضروری است منکر شناسی به درستی انجام شود به گونه ای که گاها اگر آموزش لازم است باید مورد توجه قرار گیرد.

وی برخورد نکردن ابزاری با امر به معروف و نهی از منکر و شناخت منکر های وفاق را از جمله ضروریات دانست و گفت: با توجه به آسیب های این حوزه باید این ۲ فریضه در بخش های مختلف برای همه تببین شود.

لینک خبر


همچنین ببینید

لزوم پایبندی به امر به معروف و نهی از منکر

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید محسن محمودی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.