رشد و سلامت جامعه اسلامی به احیای امر به معروف و نهی از منکر بستگی دارد

 

به گزارش ایرنا، کارشناسان در این نکته که امر به معروف و نهی از منکر به عنوان ۲ واجب الهی باید در جامعه نهادینه شود،دارای دیدگاه مشترک هستند.

آنان معتقدند با نگاه ریشه ای به آسیب های اجتماعی؛ نشان می دهد بسیاری از مشکلات و معضلات مانند طلاق، اعتیاد، بیکاری، بزهکاری، وجود مشکلات در سیستم های اداری و تشکیلاتی، قاچاق و قانون گریزی از پیامدهای بی توجهی به نهادینه نشدن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر است.

این در حالیست که وصیت حضرت علی(علیه السلام) به امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) هنگامی که بر اثر ضربت شمشیر ابن ملجم مرادی در بستر به سر می برد این بود که امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید زیرا در این صورت افراد نادرست بر شما مسلط می گردند، آنگاه دعا می کنید و دعایتان مستجاب نمی شود.

*رشد و سلامت جامعه اسلامی به احیای امربه معروف ونهی از منکر بستگی دارد
حجت الاسلام علی اکبر انصاری مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان درخصوص فلسفه امر به معروف و نهی از منکر گفت: در مکتب حیات بخش اسلام امر به معروف و نهی از منکر به عنوان ۲ فریضه مهم و حیاتی همواره مورد توجه قرار گرفته است و تاکید شده که این ۲ مهم را مد نظر داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به اینکه در قرآن کریم این ۲ فریضه واجب مورد توجه قرار گرفته ، وظیفه مسلمانان نسبت به انجام این امر سنگین است و رشد ، سلامت و توان جامعه اسلامی و اقتدار، انسجام و پویایی نظام به این ۲ امر الهی بستگی دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان اظهارکرد: در جامعه ای که در آن امر به معروف و نهی از منکر صورت نگیرد،ناهنجاری ها، بزهکاری ها و آسیب های بزرگ اجتماعی افزایش می یابد.

انصاری راد گفت: در جامعه به طور بایسته و شایسته به این ۲ فریضه مهم توجه لازم صورت نمی گیرد و لذا می بینیم که آسیب های اجتماعی و کجروی های اجتماعی در برخی از موارد رو به افزایش گذاشته و همین امر سبب شده که ما در جامعه با بسیاری از مشکلات مواجه باشیم.

حجت الاسلام محمد حسن فروزان نژاد امام جمعه موقت بندرعباس و رئیس ستاد اقامه نماز هرمزگان هم می گوید: امر به معروف و نهی از منکر یک امر واجب الهی است که تمام فرائض دیگر به این ۲ فریضه بستگی دارد.

وی افزود: سلامت جامعه به امر به معروف و نهی از منکر بستگی دارد و به وسیله این مهم جامعه اصلاح می شود و همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند همه باید نسبت به این ۲ فریضه واجب الهی احساس مسئولیت کنند.

حجت الاسلام محمدرضا اسماعیلی رئیس ستاد امربه معروف و نهی از منکر هرمزگان گفت: امر به معروف و نهی از منکر یک واجب الهی است که در قرآن به صراحت از آن یاد شده و در روایات و احادیث فراوانی هم بر اهمیت این مهم پرداخته شده است تا جایی که امام باقر(علیه السلام) می فرمایند: اگر امر به معروف و نهی از منکر در یک جامعه ای احیا شود راه ها امن می شود، کسب ها پررونق می شود، رزق ها حلال می شود و امنیت در جامعه حاکم می شود.

وی افزود: در قران کریم آیه ۱۰۴ و ۱۱۰ سوره آل عمران خدا به مسلمانان می فرماید که شما بهترین امت هستید به شرطی که امر به معروف و نهی از منکر کنید.

وی بیان داشت: جامعه ای که در آن امر به معروف و نهی از منکر به درستی انجام شود به طور قطع چنین جامعه ای بسوی سعادت و رستگاری و پیشرفت حرکت خواهد کرد و طبیعی است در جامعه ای که این ۲ فریضه مهم به حیطه فراموشی سپرده شود، رفته رفته آن جامعه انسجام و یکپارچگی اجتماعی خودش را از دست خواهد داد.

رئیس ستاد امربه معروف و نهی از منکر هرمزگان ادامه داد: بروز ناهنجاری ها، بزهکاری ها و آسیب های اجتماعی از عواقب اجرا نشدن امر به معروف و نهی از منکر است

این مقام مسؤول نیز نسبت به عواقب اجرا نشدن این ۲ امر الهی هشدارداد: معضل طلاق، اعتیاد، قانون گریزی، بی تفاوتی، گرانی، احتکار، ظلم، بد اخلاقی، قاچاق، بیکاری و تنبلی از عواقب نهادینه نشدن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر یا همان فرهنگ نظارت همگانی است.

حجت الاسلام اسماعیلی اضافه کرد: وجود مشکلات در سیستم های اداری و تشکیلاتی، وضعیت مخرب محیط زیست، باند بازی و سیاسی بازی، عرفان های کاذب و انحراف از اصول دین از دیگر مشکلات ناشی از اجرا نشدن صحیح امر به معروف و نهی از منکر است.

البته عوامل و دلایلی که موجب بروز آسیب ها در حوزه امر به معروف و نهی از منکر می شود می توان به پنج شاخه تبدیل کرد که عوامل نگرشی، روحی، قانونی، مدیریتی و اجتماعی است.

به گفته وی یکی از مسایلی که به امربه معروف و نهی از منکر آسیب زده، تعریف سلیقه ای از آن است و به عنوان مثال چندین سال است که مردم فقط امر به معروف و نهی از منکر را در پوشش و حجاب ظاهری می شناسند و این آسیب است.

این کارشناش مذهبی و فرهنگی ادامه داد:کوتاهی نخبگان در نهی از منکر در جامعه، ضعف تولیدات فرهنگی، نبود نهاد مردمی توانمند در اجرای امر به معروف، سیاست بازی ها و درگیری های سیاسی، بی توجهی به سیستمی بودن جامعه، کم کاری حوزه و دانشگاه در بیان مفهوم و تبیین احکام الهی، اولویت دادن به منافع فردی و نهادی بر منافع اجتماعی و کم توجهی به مسائل تبلیغی در نهادهای آموزشی این ها مشکلاتی است که در حوزه امر به معروف و نهی از منکر شاهد هستیم.

اسماعیلی اضافه کرد:یکی دیگر از دلایلی که امربه معروف و نهی از منکر به درستی شکل نگرفته ، تعریف و تبلیغ نامناسب است.این درحالیست که اجرا نشدن امر به معروف و نهی از منکر موجب رنگ باختن ارزش های دینی و رونق ضد ارزش ها می شود و در غیاب این فریضه دینی، رنگ باختن ارزش های دینی و رونق ضد ارزش ها را در جامعه شاهد خواهیم بود.یکی دیگر از مشکلاتی که جامعه با آن روبروست اینست که مردم آن طور که باید نسبت به محیط پیرامونی خودشان مسئولیت پذیر نیستند، مصادیق معروف را هیچ کسی غیر از خود مردم نمی شناسند.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.