آسیب شناسی امر به معروف و نهی از منکر در رسانه ها

امام جمعه موقت بندرعباس

آسیب شناسی امر به معروف و نهی از منکر در رسانه ها

حجت الاسلام فروزان نژاد همچنین به نقش رسانه ها در گسترش امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: رسانه ها نقش اثر گذاری در گسترش خوبی ها و جلوگیری از شکل گیری بدی ها دارند.

 

به گزارش ایرنا، کارشناسان در این نکته که امر به معروف و نهی از منکر به عنوان ۲ واجب الهی باید در جامعه نهادینه شود،دارای دیدگاه مشترک هستند.

آنان معتقدند با نگاه ریشه ای به آسیب های اجتماعی؛ نشان می دهد بسیاری از مشکلات و معضلات مانند طلاق، اعتیاد، بیکاری، بزهکاری، وجود مشکلات در سیستم های اداری و تشکیلاتی، قاچاق و قانون گریزی از پیامدهای بی توجهی به نهادینه نشدن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر است.

این در حالیست که وصیت حضرت علی(علیه السلام) به امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) هنگامی که بر اثر ضربت شمشیر ابن ملجم مرادی در بستر به سر می برد این بود که امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید زیرا در این صورت افراد نادرست بر شما مسلط می گردند، آنگاه دعا می کنید و دعایتان مستجاب نمی شود.

*راهکارها و راه های برون رفت از مشکلات اجتماعی با اجرای عملی امر به معروف و نهی از منکر
حجت الاسلام علی اکبر انصاری راد مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان در خصوص راه های برون رفت از مشکلات اجتماعی با اجرای امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: برای برون رفت از مشکلات اجتماعی و آسیب های جدی که در برابر ما قرار گرفته است باید به امر به معروف و نهی از منکر به طورعملی بپردازیم و اگر چنانچه نتوانیم امر به معروف و نهی از منکر واقعی را به انجام برسانیم باید به حداقل آن که همان تذکر لسانی (زبانی) است، اکتفا کنیم.
این مقام مسئول اضافه کرد: تذکر لسانی برای اقشار مختلف جامعه هزینه ای ندارد و همیشه فرد باید در برابر آسیب های اجتماعی، ناهنجاری ها، بزهکاری ها و جرائم، وظیفه خودش را انجام بدهد و یک تذکر بدهد خود تاثیرگذار است همان گونه مقام معظم رهبری تاکید بر تذکر لسانی در حیطه امر به معروف و نهی از منکر دارند.

حجت الاسلام انصاری راد یادآورشد: با توجه به هجوم دشمنان و جنگ نرم دشمن، باید به این ۲ اصل قرانی برگردیم و اصل هشتم قانون اساسی نسبت به انجام این مهم تاکید کرده و هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ شرعی و دینی وظیفه داریم که این فریضه مهم را تبلیغ کنیم و هم خودمان تا آنجایی که برایمان امکان پذیر است،آمر به معروف و ناهی از منکر باشیم.
وی گفت: در قران هم داریم: آن کسانی که ما به آنان رخصت دادیم و به آن ها جایگاه و عزت بخشیدیم ، آنان کسانی هستند که نماز را اقامه می کنند، زکات می دهند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند.’ بنابراین در قرآن کریم این ۲ مهم به طور مشخص و صریح وارد شده و وظیفه را برای ما تبیین کرده است.
حجت الاسلام فروزان نژاد رئیس ستاد اقامه نماز هرمزگان در این بخش گفت: کسی که امر به معروف و نهی از منکر می کند، باید شیوه های آن را یاد بگیرد که با تندی برخورد نکند بلکه با اخلاق و رفتار خوش و درعمل این اقدام را انجام دهد.

وی یادآورشد: این عمل مصداق این امر است که پیرمردی مشغول وضو گرفتن بود، اما طرز صحیح آن را نمی دانست. امام حسن و امام حسین(علیمها السلام) که در آن هنگام طفل بودند، اندیشیدند که به طور غیرمستقیم پیرمرد را متذکر اشتباهش کنند و آن ها در حضور پیرمرد وضو گرفتند و ایشان را حاکم قرار دادند که طبق قرارعمل وضوی هر۲ صحیح بود و پیرمرد به اشتباه خود پی برد.

وی گفت: هرکسی موظف است که رفتار خود را اصلاح کند و اگر این رفتار اصلاح شد رفتار دیگران هم به مرور زمان اصلاح می شود و اگر مستقیم و با تندی با مردم رفتار کنیم، نه تنها اصلاح نمی شوند بلکه در مقابل ما موضع می گیرند.
بنابراین راهش اینست که همان گونه که به پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) گفتند با زبان نرم و ملایم و با محبت و مودت مردم را به کارهای خوب دعوت کنیم.بنابراین یکی از وظایف اصلی همه افراد جامعه همین امر به معروف و نهی از منکر است.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر هرمزگان هم مصونیت جامعه اسلامی در احیای این ۲ فریضه دانست و گفت: اگر این واجب الهی احیا شود، مردم حقوق خود و دیگران را خواهند شناخت، حلال و حرام خدا را خواهند شناخت و به قوانین احترام می گذارند و توسعه و رشد و بالندگی فردی و اجتماعی بوجود می آید و جامعه توسعه یافته هم از بسیاری از آسیب های اجتماعی مصون است.

* ضرورت فرهنگ سازی تذکر لسانی درمقابله با منکرات
رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر هرمزگان گفت: به سه شکل می توان امر به معروف و نهی از منکر کرد و آن تذکر قلبی، لسانی (زبانی) و عملی است که تذکر لسانی در اولویت نخست این ستاد در مقابله با منکرات قرار دارد.

در امر به معروف قلبی یعنی اینکه از لحاظ قلبی و از ته دل از کار زشت متنفر باشیم و از کار خوب هم خوشمان بیاید اما امر به معروف زبانی که بسیار وسیع و گسترده هم هست اینست که مردم جامعه نسبت به محیط پیرامونی احساس مسئولیت کنند و بی تفاوت نباشند.

در مرحله آخر اگر معروف و منکر توسط مردم انجام شد اما باز اصلاح نشد کار به مرحله عملی می کشد که در این مرحله دولت، دستگاه های نظامی، انتظامی و امنیتی وارد عمل می شوند.

مهم ترین رکن اجرای امر به معروف و نهی از منکر توسعه و نهادینه شدن فرهنگ و تذکر لسانی است که ما به همدیگر حق بدهیم که قدردان خوبی ها باشیم و زشتی ها را تذکر بدهیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان تاکید کرد: در محیط های علمی، مراکز تجاری و بازار، ایستگاه های قطار، فرودگاه ها و در دیگر جاهای پر از جمعیت و شلوغ، ما نیاز به امر به معروف و نهی از منکر جدی داریم که اگر چنانچه به همین تذکر لسانی هم اکتفا کنیم بخشی از وظایف خودمان را در حوزه امر به معروف و نهی از منکر به انجام رسانده ایم.

حجت الاسلام انصاری گفت: البته امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد که با حفظ شرایط آن باید امر به خوبی ها و نهی از بدی ها کرد و در جاهایی هم که تاثیر ندارد از وظیفه ما ساقط است اما باز می توان در همان جاهایی که تاثیر ندارد هم اگر چنانچه ما یک تذکر ساده هم بدهیم بازهم اثرگذار خواهد بود زیرا مقام معظم رهبری تاکید کردند که اگر یک قرن هم طول بکشد ما باید وظیفه تذکر لسانی را احیا کنیم و آن را در جامعه خودمان همواره مدنظر داشته باشیم.

* آسیب شناسی امر به معروف و نهی از منکر در رسانه ها
حجت الاسلام فروزان نژاد امام جمعه موقت بندرعباس و رئیس ستاد اقامه نماز هرمزگان همچنین به نقش رسانه ها در گسترش امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: رسانه ها نقش اثر گذاری در گسترش خوبی ها و جلوگیری از شکل گیری بدی ها دارند.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که رسانه ها لازم است به آن توجه کنند اینست که واقعیت ها را منعکس کرده و از اغراق پرهیز کنند.باید همه رسانه ها به ویژه فضای مجازی خیلی دقت کنند که هر حرف و مطلبی را تا یقین کامل از صحت ، منتشر نکنند و در قرآن کریم هم داریم که اگر برای شما خبری را آوردند ابتدا تحقیق کنید .

وی اضافه کرد: فضای مجازی هم می تواند حُسن و قوت برای جامعه باشد و هم نقطه آسیب جامعه باشد، چون اکنون تلفن همراه در اختیار همه مردم است و از طریق آن می توان در یک آن، فضای جامعه را متشنج و یا آرام کرد.

مطبوعات و رسانه ها باید نقش امر به معروف و نهی از منکر را پررنگ کنند، چرا که تاثیر مهمی از نظر سیاسی، معنوی، خانوادگی و اجتماعی دارد و در این زمینه با افرادی که متخصص هستند، صحبت کنند و انعکاس دهند.

امام جمعه موقت بندرعباس یادآورشد: در زمینه تبلیغات امربه معروف و نهی از منکر و سالم سازی محیط جامعه رسانه ها باید در خط مقدم باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان هم در ادامه همین مبحث گفت: از دستگاه های فرهنگی و رسانه ها انتظار می رود در این حوزه تلاش بیشتری کنند.

وی خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر با وجود ریشه دار بودن،یکی از نوترین و موثرترین شیوه های تعامل اجتماعی انسان هاست و اگر شهروندان یک جامعه ای هم مسئولیت پذیر باشند و هم پاسخگو، بسیاری از اتفاقات و رفتارهای ناپسندی که در جامعه صورت می گیرد، ریشه کن خواهد شد.

رئیس ستاد امر به معروف ونهی از منکر هرمزگان به نقش رسانه ها در امر به معروف و نهی از منکر اشاره داشت و گفت: رسانه ها نقش اساسی در فرهنگ سازی جامعه دارند به تبع رسانه ها اگر بیایند آسیب شناسی کنند و ظرفیت ها را بشناسانند و یک بازخوانی داشته باشند و قلمروهای شرعی و قانونی امر به معروف و نهی از منکر را تعیین و تبیین کنند و نشست های علمی برگزار کنند موجب کاهش مسائل و مشکلات در جامعه می شود.

در یک مثال ساده می توان گفت اگر اهالی محلی ببینند که نانوای محلشان نان بی کیفیت پخت می کند و چند نفر پشت سرهم برای ارتقای کیفیت نان تذکر دهند و یا درخصوص آلودگی کوچه و خیابان اگر چند نفر از افراد تذکر دهند و یا اینکه مغازه داری را که در کنار مغازه خود اقدام به کاشت نهال کرده و یا راننده تاکسی که با اخلاق و رفتار خوش با مسافران رفتار می کند تشویق کنند، این ها خود از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است که مردم می توانند عکس العمل نشان دهند و از خوبی ها تعریف و زشتی را یادآورشوند و همین امر به طور گسترده در عالم سیاست و جناح های سیاسی داشته باشیم.

لینک خبر


همچنین ببینید

نشست «فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی برای نقد اجتماعی سازنده و امر به معروف مسئولان»

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری فارس، با حضور عبداله بیچرانلو عضو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.