امر به معروف و نهی از منکر کشور را از فساد دور می کند

کارشناس مسائل دینی و فرهنگی

یکی امر به معروف کند و دیگران حمایت کنند

الهه تیموری بر لزوم وحدت کلمه در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد و افزود: قدر مسلم یک دست صدا ندارد بنابراین به نظر می رسد پس از آموختن روش صحیح امر به معروف و نهی از منکر لازم است سایرین به حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر برآیند.

 

به گزارش صاحب نیوز؛ بک کارشناس مسائل دینی و فرهنگی، در گفتگویی با اشاره به پوشش ناهنجار و بدحجابی برخی خانم ها به ویژه در فصل تابستان اظهار کرد: با توجه به روایات معصومین علیهم السلام اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مورد غفلت واقع شود هیچ کس در امان نخواهد بود از این رو همه مردم نباید در برابر خانمی که با وضع نامناسب و پوشش زننده از خانه بیرون می آید و برای مردان بیگانه جلوه گری می کند ساکت بمانند چرا که دود این هنجارشکنی در چشم خودشان نیز خواهد رفت و بدحجابی گلوی دختران خودشان را نیز خواهد فشرد.

الهه تیموری افزود: در حوزه عفاف و حجاب یک انقلاب فرهنگی باید صورت گیرد و لازمه آن امر به معروف و نهی از منکر کردن به صورت آتش به اختیار یعنی کار خودجوش و تمیز فرهنگی توسط همه مردم است.

* سخن گفتن نرم و لطیف در امر به معروف یک ضرورت است

این کارشناس مسائل دینی و فرهنگی تصریح کرد: همه مردم باید طریقه صحیح امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک واجب فراموش شده را بیاموزند و پس از آن در این راه قدم بردارند.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم درباره طریقه امر به معروف و نهی از منکر در داستان حضرت موسی و هدایت فرعون، گفت: خداوند به حضرت موسی فرمود که با فرعون به نرمی سخن بگو تا سخن تو در دل او نشیند و لذا برای امر به معروف و نهی از منکر در هر زمینه ای اعم از مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … باید بیانی نرم و لطیف داشت.

تیموری اذعان کرد: برای اصلاح وضعیت جامعه چه در حوزه عفاف و حجاب و چه در سایر حوزه ها هر کس باید از خود شروع کند و تا خودسازی آغاز نشود نمی توان از دیگران توقع اصلاح شدن داشت.

* یک دست صدا ندارد/ ضرورت حفظ وحدت در امر به معروف و نهی از منکر

وی بر لزوم وحدت کلمه در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد و افزود: قدر مسلم یک دست صدا ندارد بنابراین به نظر می رسد پس از آموختن روش صحیح امر به معروف و نهی از منکر لازم است سایرین به حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر برآیند همانطور که در قرآن کریم نیز خداوند هارون را به همراه موسی به سراغ فرعون فرستاد تا هارون و موسی حامی یکدیگر در این طریق باشند.

این کارشناس بیان کرد: متاسفانه امروز شاهدیم زمانی که فردی دیگری را امر به معروف و نهی از منکر می کند سایر مردم هم عقیده امر کننده گوشه ای می ایستند و نگاه می کنند در حالی که باید در حمایت از او برآیند و با او هم صدا شوند.

وی اضافه کرد: امروزه می بینیم در اماکن عمومی عده ای هنجارشکنی می کنند و سایرین از ترس اینکه مبادا فرد هنجارشکن پاسخ آن ها را بدهد و کسی از آن ها حمایت نکند و در این میان تنها بمانند سکوت اختیار می کنند و نتیجه این می شود که روز به روز بر تعداد هنجارشکنان و گستاخی آن ها افزوده می شود.

تیموری با بیان اینکه مردم نباید نسبت به ناهنجاری ها بی تفاوت باشند، تاکید کرد: لازم است مردم از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت کنند تا فرد هنجار شکن متقاعد شود و دست از رفتار خود بردارد.

وی خاطر نشان کرد: برای اینکه فرزندان ما و نسل های بعد از خطرات و آفت های آخرالزمان در امان بمانند باید همه با هم قیام کرده و در امر به معروف و نهی از منکر صحیح و بر پایه منطق به صورت آتش به اختیار کار کنیم.

لینک خبر


همچنین ببینید

امر به معروف و نهی از منکر باید بدون مفسده باشد

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام مهدی طائب در همایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.