امر به معروف در جامعه اسلامی تعطیل شدنی نیست

عضو شورای حوزه علمیه قزوین:

امر به معروف در جامعه اسلامی تعطیل شدنی نیست

حجت الاسلام محبی با تاکید بر این که امر به معروف در جامعه اسلامی تعطیل شدنی نیست، گفت: فریضه امر به معروف و نهی از منکر مربوط به قشر و یا حکومت خاصی نیست، بلکه وظیفه ای الهی و شرعی است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از قزوین، حجت الاسلام محمد محبی مدیر مرکز تخصصی کلام حوزه علمیه قزوین، در جمع طلاب و روحانیون آمر به معروف و ناهی از منکر استان که در سالن اجتماعات مدرسه علمیه صالحیه قزوین برگزارشد، گفت: امر به معروف و نهی از منکر، واجب دینی است که در آیات و روایات بر انجام آن به منظور سالم سازی و رسیدن به جامعه مطلوب اسلامی تاکید شده و اهمیت اجرای این فریضه تا حدی است که فلسفه قیام سالار شهیدان امام حسین(علیه السلام) برای احیای آن بوده است.

وی افزود: خداوند در آیه ۴۱ سوره حج می فرماید، «الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاهَ وَآتَوُا الزَّکَاهَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ ۗ وَلِلَّهِ عَاقِبَهُ الْأُمُورِ / همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند، و زکات می‌دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، و پایان همه کارها از آن خداست»، یعنی اینکه دامنه حکومت اسلامی در این سه محور خلاصه می شود.

این مقام مسؤول، امر به معروف را یکی از وظایف مسلمانان دانست و افزود: خداوند در سوره توبه آیه ۷۱ می فرمایند «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ ۚ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَیُطِیعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ ۚ أُولَٰئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ/ مردان و زنان باایمان، ولیّ (و یار و یاور) یکدیگرند؛ امر به معروف، و نهی از منکر می‌کنند؛ نماز را برپا می‌دارند؛ و زکات را می‌پردازند؛ و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند؛ بزودی خدا آنان را مورد رحمت خویش قرارمی‌دهد؛ خداوند توانا و حکیم است».

وی تصریح کرد: قرآن کریم وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را هم به عهده حکومت اسلامی و مومنان گذارده است و وجه تمایز امت اسلامی را نسبت به سایر امت ها در این دانسته که این افراد امر به خیر می کنند.

مدیر مرکز تخصصی کلام حوزه علمیه قزوین خاطرنشان کرد: با توجه به وجود آیات متعدد در زمینه امر به معروف و نهی از منکر می توانیم پی ببریم که اهمیت این فریضه از بسیاری از واجبات الهی بیشتر است و در بسیاری از آیات به طور مستقیم و غیر مستقیم به ان اشاره شده است.

حجت الاسلام محبی تصریح کرد: باید در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر مرحله به مرحله حرکت کنیم، تا اثر گذاری بهتر و بیشتری داشته باشد، چرا که ترویج و اشاعه این فریضه الهی از ضروریات جامعه اسلامی است که سبب رشد فرهنگ اسلامی می‌شود.

عضو شورای حوزه علمیه قزوین خاطرنشان کرد: تا زمانی که روحیه انقلابی بودن، انقلابی فکر کردن و عمل کردن در جامعه موجود باشد، دشمن نمی‌تواند تهدید داشته باشد و جوانی که این روحیه را داشته باشد، دیگر به سمت گناه نمی‌رود.

لینک خبر


همچنین ببینید

نخبگان در راستای رشد آرمان‌های انقلاب حرکت کنند

گروه فرهنگی-   به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از  ایکنا از کردستان، محمود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.