راهکارهای بسط و اشاعه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی

حجت الاسلام ناصر رفیعی تبیین کرد؛

راهکارهای بسط و اشاعه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه به ضرورت گسترش معروف در جامعه اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که در آیات قرآن و روایات معصومین به فراوانی آمده امر به معروف و نهی از منکر به عنوان واجب فراموش شده الهی است.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام ناصر رفیعی، عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه، در رواق امام خمینی حرم مطهر رضوی به ضرورت گسترش معروف در جامعه اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که در آیات قرآن و روایات معصومین به فراوانی آمده امر به معروف و نهی از منکر به عنوان واجب فراموش شده الهی است.

وی با بیان این که البته مردم بی تفاوت و کم اهمیت به آن نیستند بلکه روش آن را نمی دانند، تصریح کرد: امروز در زندگی افراد منکرات فراوانی ایجاد شده که سبب شده تا بنا به تعبیر شهید مطهری این واجب الهی فراموش شده باشد.

حجت الاسلام رفیعی با بیان این که امروزه منکرات اعتقادی سبب شده تا پایه اعتقادی افراد متزلزل شده و در پرتو برنامه ها و افکار شبکه های الحادی عقاید دینی خود را از دست بدهند که این خطر بزرگی است، خاطر نشان کرد: باید امت اسلامی تلاش در عدم ارتکاب برخی منکرات اخلاقی همچون دروغ، غیبت و تهمت داشته باشند.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به منکرات اقتصادی همچون اختلاس، کم‌فروشی، رشوه و ربا که حق الناس به حساب می آیند، خاطر نشان کرد: با منکراتی همچون بی حجابی و یا صوت بالای خودروهای نقلیه و رفتارهایی از این دست که سبب زحمت و آزار مردم می شود، فساد و فحشا در جامعه رواج یافته و مردم نسبت به واجب الهی بی اهمیت می شوند.

وی با بیان این که امیر مومنان(علیه السلام) امر به معروف و نهی از منکر در برابر سایر واجبات الهی را همچون دریای در برابر قطرات کوچک آب می دانند، اظهار کرد: این تفکر بدین سبب است که با احیای امر به معروف و نهی از منکر سایر واجبات الهی نیز بسط و توسعه یافته و زمینه آن به خوبی فراهم می شود اما متاسفانه مردم نسبت به این واجبات قدری بی تفاوتند.

حجت الاسلام رفیعی با بیان این که امام باقر(علیه السلام) در روایتی این چنین می فرمایند که خداوند از مومن ضعیف بدش می آید، گفت: مومن ضعیف امر به معروف و نهی از منکر در نظرش اهمیتی ندارد و رسول خدا(صلی الله علیه آله سلم) در روایتی می فرمایند اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر کند جانشین رسول الله و قرآن بوده و سکوت در برابر آن گناهی بزرگ است.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان این که بنا به تعبیر امیر مومنان(علیه السلام) خداوند با قرار دادن رسول الله و استغفار در بین مردم عذاب عمومی را برداشته است، تصریح کرد: البته فرد ساکت با آن گناهکار نیز شریک است و لعنت بر دشمنان سید الشهدا(علیه السلام) هم شامل کسانی می شوند که ایشان را به شهادت رساندند و هم بر کسانی که در برابر قیام او ساکت بودند.

وی با بیان این که باید برای امر به معروف و نهی از منکر به دنبال راهکارها و شیوه های نوین بود چراکه بنا به تعبیر امام سجاد(علیه السلام) اگر کسی درد را نشناسد داروی اشتباهی می دهد، بیان کرد: راه هایی همچون آگاهی دادن به امت اسلامی، تبیین اثرات گسترش معروف و نهی منکر و نابودی زمینه های آن از جمله راهکارهایی در جلوگیری از ارتکاب به منکرات است.

حجت الاسلام رفیعی ادامه داد: سعی کنید اثرات گسترش معروف را در جامعه اسلامی تبیین کنید تا مردم با آگاهی از تاثیرات و خروجی آن از ارتکاب به منکر دست کشیده و در پی معروف باشند.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان این که اگر تصمیم به حذف فضای مجازی از میان نسل جوان را داریم باید جایگزین هدفمند، کاربردی و کارآمد برای آن در اختیار داشته باشیم تا اوقات فراغت جوان را پر کند، افزود: امروز باید شبکه های متعدد و متنوع پخش فیلم با جاذبه های دینی باشند تا خود به خود نسل جوان را جذب کنند.


همچنین ببینید

دشمن از طریق فضای مجازی در پی تغییر ذائقه و مسیر امر به معروف است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری مهر، آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی همدانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.