در مسئله ازدواج باید به سازماندهی مجموعه های مردم نهاد روی بیاوریم

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف، حجت الاسلام رضا رویت رئیس بنیاد ملی خانواده با اشاره به گفتمان سازی زن و خانواده اسلامی – ایرانی به عنوان اولین وظیفه ، افزود: نگاه به زن و خانواده باید تصحیح شود که بسیاری از مشکلات خانواده را حل می کند. یکی از معضلات جدی در ازدواج، مسائل اقتصادی ، شامل مسکن و اشتغال و هزینه های ازدواج  است که اینها با تغییر نگاه بدون شاخصه های دیگر با تغییر نگاه به این سه مقوله قابل حل است.

حجت الاسلام رویت خاطر نشان کرد: اگر نگاه دختر و پسر و خانواده آنها به تشکیل خانواده تغییر کند به راحتی با این مسائل کنار می آیند. ازدواج و طلاق نیز به همین شکل است. ۱۲ میلیون دختر و پسر در سن ازدواج داریم که تا به حال این رقم سابقه نداشته است.

رئیس بنیاد ملی خانواده با بیان اینکه محتوا زیاد است اما در سطح نظریات باقی مانده است گفت: پایان نامه های دانشجویی هستند. سازمان ملی جوانان نیز ، چندین سال پیش، تحقیقات مفصلی داشته که مورد استفاده بوده است که خواهش می کنم اینها و تحقیقات تمام دستگاه ها در موضوع طلاق در اختیار ما قرار داده شود.

وی با بیان اینکه باید فضای توسعه گفتمانی را از طریق فضای مجازی و .. داشته باشیم افزود: تاخیر در ازدواج ۳۵ درصد مربوط به مسائل اقتصادی و ۲۸ درصد مربوط به گره ذهنی جوانان است که پسر، شغل و مسکن دارد اما رضایت قلبی به ازدواج ندارد که با پای کار آمدن رسانه و فضای مجازی و .. می توان به راحتی این ۲۸ درصد را حل کرد.

رئیس بنیاد ملی خانواده افزود: دومین محوری که در بنیاد ملی خانواده به دنبال آن هستیم سازماندهی و ساماندهی مجموعه های مردم نهاد می باشد چراکه در جامعه ما بسیاری از اتفاقات و حرکت های موفق به دلیل حضور مردم بوده است. مانند «شبکه فعالین ازدواج» در اصفهان به سرپرستی آقای بانکی پور که ۲۷ درصد باعث کاهش طلاق در جامعه مخاطبین خود شده. همچنین «بهار نکوی شیراز» با حمایت مرکز بهداشت و اجبار کردن ۶ ساعت آموزش قبل از ازدواج میانگین طلاق را از ۱۳ درصد به ۶ درصد رسانده.

وی در پایان با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند” راهبرد، فضای مردمی است” گفت: در همه حوزه ها، محور را مردم قرار دهید. ما در حال شناسایی قالب های مختلف مجموعه های مردم نهاد در یکسال گذشته بودیم. در آینده نزدیک مشاوره ازدواج در ۲۰ مسجد خانواده محور در تهران و ۱۰۰ مرکز در شهرستان انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه در بررسی های سازمانهای مختلف، علتهای گوناگونی برای طلاق متصور شده اند گفت: وزارتخانه ها هر کدام موضوع طلاق را به صورت جدا و مستقل و بدون یکپارچگی بررسی می کنند. اگر بخواهیم با یک نگاه یا روش جلو برویم نمی توانیم برای این معضل ریشه یابی کنیم.

وی افزود: باید مسائل حوزه طلاق به صورت خاص روی سنین طلاق، نوع مشاغل و … بحث شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.