برخورد با بدحجابی نیازمند مدیریت فرهنگی است

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری رسا، حجت الاسلام علی جعفری دبیر سمینار، در سمینار سه‌روزه جامعه‌شناسی حجاب و بدحجابی در پنل اول از روز سوم آن تحت عنوان «حجاب در فرایند ۷۰ ساله در ایران» که به همت پژوهشکده باقرالعلوم(ع) سازمان تبلیغات اسلامی و با مشارکت مرکز تحقیقات زن و خانواده حوزه علمیه قم و جبهه مردمی حجاب و عفاف در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) برگزار شد، گفت: مساله حجاب و بدحجابی در ایران بسیار مهم است و کسی آن را انکار نمی کند چراکه به هویت اسلامی و انقلابی ما گره خورده است، حجاب نشانه مسلمانی است یکی از راهنماهای هویتی فرهنگی ما است.

وی افزود: ورود حکومت در امر حجاب را هیچ کس انکار نمی کند، چراکه این امر با حکومت پیش می رود؛ ما در این عرصه بحران مهارت مدیریت و سیاست‌گذاری داریم که اگر به لحاظ مدیریت تغییراتی در آن داده شود شاید برخی مشکلات در این زمینه برطرف شود.

حجت‌الاسلام جعفری بیان داشت: مساله بدحجابی منحصربه فرد ایران و شاید مکه و مدینه باشد در هیچ جای دنیا با مدیریت بدحجابی مواجه نیستیم چراکه قانون حجاب ندارند.

دبیر سمینار اظهار داشت: ما چهار دوگانه را نتوانستیم به تعادل برسانیم، یکی از این دوگانه‌ها تکثر و یکپارچکی است به عنوان مثال گشت ارشاد و آیین نامه‌های ما در مناطق مختلف یک شکل عمل می‌کنند که اشتباه است.

وی گفت: از دیگر اشکالات دوگانه تربیت و نظم است که در برخورد با بدحجابی نباید صرفا دنبال برقراری نظم باشیم بلکه باید به تربیت شخص هم توجه کنیم، در نابهنجاری فرهنگی نمی توانیم مساله تربیت را نادیده بگیریم به عنوان مثال پلیس فقط نمی‌تواند هنجارشکنان بی حجابی را دستگیر کند بدون اینکه به تربیت آنها توجه داشته باشد.

حجت‌الاسلام جعفری ابراز کرد: یکی دیگر از اشکالات دوگانه برخورد و تنش است؛ در برخورد قصد ما ایجاد تنش نیست در نظام نباید تنش ایجاد شود، دوگانه دیگر مساله هزینه و فایده است باید به این مساله توجه کنیم به میزانی که برای مدیریت یک موضوع هزینه می‌کنیم چقدر فایده می‌بریم.

دبیر سمینار افزود: اگر ما نتوانیم این دوگانه ها را به تعادل برسانیم دچار آفت خواهیم شد؛ باید بررسی شود که گشت ارشاد چه اثرات منفی بر روی برند چادر گذاشته است، ما باید به سمت خلاقیت در ذهنیت‌ها و ایده‌هایی برویم که وضع را بهتر از امروز کند.

وی گفت: باید نظام مواجه با بدحجابی تغییر کند پلیس امنیت اخلاقی کهنه ترین منطق مواجه با ناهنجاری فرهنگی است، همچنین نظام سنجش بدحجابی نیز باید تغییر کند؛ پلیس چگونه بدحجابی را تشخیص می دهد؛ دادن یک شیوه سنجش و دستورالعمل واحد برای کل کشور اشتباه است چراکه در مناطق مختلف کشور باید عرف آن منطقه درباره نابهنجاری مورد نظر قرار گیرد که چالش تکثر و یکچارچگی ایجاد نشود.

حجت‌الاسلام جعفری بیان داشت: باید نظام جرم انگاری تغییر کند؛ آیا همه صورت های بدحجابی باید جرم تلقی شود ۹۰ درصد بدحجابی‌ها باید تخلف و نه جرم محسوب شود که ناظر بر آن مدیر خانواده و مردم باشند نه اینکه شخص برای آن به دادگاه برود؛ در بدحجابی نظام مجازات آن باید مشخص و طوری باشد که ایجاد بازدارندگی کرده و اثر تربیتی داشته باشد.

دبیر سمینار اظهار داشت: نظام ثبت بدحجابی به جای نظام دستگیری در محل می تواند از تنش‎ها را حل کند چه دلیلی دارد که در خیابان تنش ایجاد شود که فیلم ان پخش شود حجت شرعی آن چیست.

وی بیان داشت: باید نظام رتبه بندی بدحجابی به جای نظام یکسان انگاری حجاب جایگزین شود؛ یعنی تعداد ثبت‌ها را ملاک قرار دهید، همچنین نظام تربیتی و فرهنگی هوشمند به جای نظام تربیت همگانی قرار داده شود؛ یعنی نیروی انتظامی با استخدام بهترین مشاوره‌ها به جای پرونده امنیتی پرونده فرهنگی برای شخص باز کند، پس از آن ۵ درصد از کسانی را که قانع نشدند مجازات کند نیازی نیست که به خاطر ۵ درصد کل جامعه را دچار وحشت کنید.

حجت‌الاسلام تصریح کرد: بهتر است ۶۰ درصد پلیس زنان باشند که لطافت بر آن وارد شود؛ در حوزه مدیریتی نظام ارتقا برای آنان قرار داده شود، تشویق و تنبه مدیران بر اساس میزان کار او با توجه به کیفیت آن باشد.

دبیر سمینار ادامه داد: در حوزه اقتصادی ما استاندارد پوشش نداریم هر کس هر پوششی را می پوشد؛ یعنی لباس بیرون از خانه استاندارد مختلفی می تواند داشته باشد بر اساس نظام بارکد می توان این مساله را کنترل کرد و نیازی به پلمپ کردن فلان مغازه نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای کنترل خوب برخورد کنیم وقتی خوب اجرا شود در ذهنیت نظریه پردازان اثرات مثبت خواهد داشت ما باید یک مدیریت شکوهمند قابل دفاع داشته باشیم که فرهنگی باشد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.