امر به معروف و نهی از منکر، از اعظم شعائر دین و اقوم علامات شریعت و آیین است

مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی استان سیستان و بلوچستان

به امر به معروف و نهی از منکر نگرشی کاربردی‌تر صورت گیرد

حجت الاسلام و المسلمین بزمانی اظهار داشت: با ورود جوانان به عرصه های جدید می بایستی به امر به معروف نگرشی کاربردی تر صورت گیرد، اکنون که غرب با ترویج انواع مدها و پوشش ها و گویش ها سعی در ترویج و توسعه بی دینی دارد، امر به معروف می تواند ابزاری کارآمد در مقابله با آن باشد.

 

به گزارش خبری فرهنگسرای معروف؛ حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با اشاره به این مطلب که امر به معروف و نهی از منکر، از اعظم شعائر دین و اقوم علامات شریعت و آیین است افزود: مقصد کلی از بعثت انبیا و ائمه و اوصیا و نایب گردانیدن متدینین از علما، بلکه قطب آسیای جمیع ادیان و ملل است که همه بر محور آن می گردند و در صورت اهمال و اخلال در انجام آن از میان می روند.

وی با تاکید بر این نکته که در آیات و اخبار به کّرات آمده است که عاملین به آن صالحین و تارکین آن ملعون معرفی شده اند ،بیان کرد:.آیات زیادی درباره اهمیت این دو وظیفه مهم و بزرگ اجتماعی وارد شده است .

معاونت مردم به دولت و مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تصریح کرد: در سوره آل عمران آمده است؛ باید از شماها گروهی وجود داشته باشند که مردم را به نیکویی و خیر فراخوانند و به معروف امر کنند و از منکر باز دارند و آنان رستگارانند.

وی با اشاره به این نکته که امر به معروف و نهی از منکر، دو مرحله دارد: یکی مرحله فردی که هر کس باید به تنهایی وظیفه نظارتی خود را انجام دهد و دیگری مرحله همگانی و دسته جمعی که در این حال، همه مردم موظفند برای پایان دادن به نابسامانی های اجتماعی دست به دست هم بدهند و با یکدیگر همکاری کنند.

وی اظهار داشت: در نوع اول که جنبه فردی دارد، شعاع آن محدود به توانایی فرد است، ولی در نوع دوم چون جنبه گروهی دارد و شعاع قدرت آن وسیع است، طبعا از شئون حکومت اسلامی به شمار می آید. این دو شکل از فراخوانی، یعنی مبارزه با فساد و دعوت به سوی حق، از شاهکارهای قوانین اسلامی است و لزوم تشکیل یک گروه نظارتی بر وضع اجتماعی و سازمان های حکومت را مشخص می سازد.

حجت الاسلام بزمانی با اشاره به آیه‌ای از سوره توبه، مردان و زنان مؤمن، دوستان و هواداران یکدیگرند نام برد و گفت: امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، نماز را بر پا می دارند و زکات می دهند و از خدا و پیامبر فرمان برداری می کنند. خداوند آنان را مورد رحمت قرار دهد .

وی انجام این دو فریضه را مایه سعادت و برکت عنوان کرد و افزود: امت من مادام که امر به معروف و نهی از منکر کنند و یکدیگر را بر نیکی یاری دهند، در خیر به سر خواهند برد و اگر نیکی نکنند، برکت ها از آنان برداشته می شود و برخی به برخی دیگر تسلط می یابند و برای آنان، نه یاوری زمینی و نه آسمانی خواهد ماند.

وی بیان کرد: در جامعه کنونی با پیشرفت امکانات ارتباطی از قبیل اینترنت، رسانه های صوتی و تصویری و… هر روز فرهنگ اسلامی بیشتر در معرض تهاجم فرهنگی قرار گرفته است و عدم آمادگی کافی در جوانان برای مقابله با این هجمه های فرهنگی، آسیب پذیری را بالا برده است.

این مسئول اظهار داشت: با ورود جوانان به عرصه های جدید می بایستی به امر به معروف نگرشی کاربردی تر صورت گیرد، اکنون که غرب با ترویج انواع مدها و پوشش ها و گویش ها سعی در ترویج و توسعه بی دینی دارد، امر به معروف می تواند ابزاری کارآمد در مقابله با آن باشد


همچنین ببینید

عملکرد رسانه‌ها امر به معروف و نهی از منکر است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از  ایکنا از فارس، به نقل از روابط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.