تهیه فیلم کوتاه در مورد امر به معروف و نهی از منکر در جشنواره عمار

 

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر دکتر فائزه مصلحی قائم مقام مدیر کل امور بانوان و خانواده ستاد، با سید رسول منفرد دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار ، پیرامون استفاده از ظرفیت جشنواره عمار در ترویج فریضه امر به معروف و نهی از منکر در حوزه زنان و خانواده برگزار شد.

در این نشست، منفرد با بیان اینکه جشنواره عمار به دلیل امکان اکران، تاثیر و انگیزه ای در فیلم ساز ایجاد می کند که فیلم تولید کند گفت: ما باید دغدغه فیلم سازان در رابطه با سوژه های تولید فیلم را مد نظر قرار داده و آن را جهت دهیم در نتیجه از حوزه های علمیه و سازمان تبلیغات و سایر افراد و مراکزی که دلسوز هستند باید کمک بگیریم.

وی همچنین گفت: بسیاری از فیلم سازان در مورد آمران به معروف و ناهیان از منکر شناخت درستی ندارند . بنابراین حتی اگر فراخوان بدهیم در مورد این سوژه ها فیلمی نمی سازند. اما اگر این شناخت را از طریق دعوت و گردهمایی ایجاد کنیم ، ذهنیت منفی تولید کننده و بازیگر نسبت به آمران را از بین می بریم.

دبیراجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار با بیان اینکه مجاهدت برای اقتدار نظام اسلامی، مهمترین معروف است که رهبری هم بارها به آن اشاره فرمودند تصریح کرد: برخی در داخل، می خواهند هدف دشمنان که روحیه تسلیم پذیری ملت ایران است را پیاده کنند و مردم و مسئولان نظام را در مقابل یکدیگر قرار دهند و نگرانند که انقلاب برای سایر ملل تبدیل به مدل شود.

وی با بیان اینکه منکر، فقط بی حجابی نیست اظهار داشت: در مورد امر به معروف و نهی از منکر، سوژه زیاد وجود دارد که می توان در مورد آنها انگیزه و اعتماد به نفس برای تولید فیلم ایجاد کرد. در مساجد روستاها ( گیلان و…) هفته ای یک فیلم پخش می شود و این نشان می دهد مساجد وارد حوزه هنر شده اند.

منفرد با بیان اینکه بعضی داستانها بسیار ساده اما اثر گذار هستند گفت: داستانهایی همچون دا، علمک و ننه عصمت که بسیار فروش داشتند از این دست داستانها هستند. علت اینکه فیلم سازان خیلی تمایل دارند در جشنواره عمار شرکت کنند همین است که فیلم هاشان در آنجا دیده می شود لذا باید ساز و کار خوب در مورد سوژه های امر به معروف ارائه دهیم.

وی افزود: همچنین در مورد زنان، سوژه‌های زیادی داریم و فیلم های خوبی هم ساخته شده مانند داستان همسر شاکری، جانبازی که ۲ دست ندارد اما با این وجود با او ازدواج کرده است.

این مسئول خاطر نشان کرد: در واقع، انقلاب از ۱۸ دی مشهد آغاز شد که۲ هزار زن تصمیم به آتش زدن بازار گرفتند. دروقایع تاریخی همیشه زنان حضور داشتندکه می تواند فیلم های خوبی شوند.

به گفته منفرد، دانشجویان، دانش آموزان و طلبه ها از فعالترین اقشار جامعه هستند و می توانیم شیوه های امر به معروف را در کلاسهای آنها آموزش دهیم حتی اگر نتوانیم فیلمی در این رابطه اکران کنیم . ما امر به معروف را در حوزه های سیاسی و اجتماعی طبقه بندی کرده و در موردشان مستنداتی به صورت فیلم کوتاه تهیه کردیم.

در این نشست همچنین دکتر فائزه مصلحی با بیان اینکه ما موضوعات دارای اولویت در حوزه زنان و خانواده را جمع آوری کرده ایم گفت: از جمله این موصوعات ، مشارکت زنان در ترویج معروفات ، عفاف و حجاب از طریق راهکارهای ایجابی ، رابطه کم حجابی با موضوع طلاق ، تربیت دیدنی فرزندان، نقش آموزش و پرورش در این رابطه، ساده زیستی مادران، سبک زندگی اسلامی ایرانی، خانواده پایدار چه شاخصه هایی باید داشته باشند و به طور کلی سر فصل هایی که با مجموعه ما مرتبط بود را احصا کردیم و در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: پیشنهاد میکنم با توجه به اینکه مجموعه جشنواره عمار، انسانهای بسیار خوش فکر و در واقع به تعبیر رهبری آتش به اختیار هستند از تحلیل گران فرهنگی اجتماعی سیاسی اقتصادی در فراخوانی دعوت بعمل آید تا برای این مجموعه فیلم تولید کنند و فیلم ها هم می تواند بر اساس علایق فیلم سازان و انتخاب آزاد باشد؛ اما خوراک فرهنگی را ما به آنان عرضه کنیم. لذا از موضوعات دم دستی فراتر رفته و با توجه به فضای بین المللی به نیازهای واقعی جامعه بپردازیم.

وی اظهار داشت: ظرفیت آستان قدس رضوی و مرکز رسیدگی به امورمساجد زیاد است اگر مساجد را جذاب کنیم و پخش فیلم ها را درمساجد انجام دهیم ضمن جذب جوانان، اکران را هم به اماکن مذهبی می کشانیم و افراد متدین را ترغیب به تماشای فیلم و در نهایت ارائه سوژه وادار می کنیم.

مصلحی افزود: ما از طریق معاونت مردم به دولت و مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر که در تشکل های غیر دینی، سمن ها ، هیات و غیره گسترش زیادی دارند ، می توانیم تولیدات فاخر و کیفی داشته باشیم، فیلم های چند دقیقه ای با سوژه امر به معروف و نهی از منکر تولید کنیم و حتی در قالب سی دی هم می توانیم توزیع فراوانی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.