امر به معروف و نهی از منکر با بخشنامه نهادینه نمی شود

مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی

امر به معروف و نهی از منکر با بخشنامه نهادینه نمی شود

حجت‌الاسلام‌ سالاری مکی با اشاره به اینکه اگر انگیزه برای انجام این فعالیت‌ها نباشد، فقط داخل نامه‌ها می‌ماند و تأثیرگذاری ندارد، افزود: مهم‌ترین عامل افزایش انگیزه، احتمال تأثیرگذاری مطلوب است.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری «حوزه» از خراسان شمالی، حجت‌الاسلام‌ حجت سالاری مکی، در نشست شورای امر به‌ معروف حوزه علمیه استان، اظهار داشت: اگر در حوزه علمیه بحث امر به‌ معروف و نهی از منکر انجام می‌شود، می‌گویند وظیفه حوزه امر به‌ معروف و نهی از منکر است.

وی افزود: جلسات زیادی در زمینه امر به‌ معروف و نهی از منکر برگزار می‌شود و در استان‌های مختلف ستادهای مختلفی در این زمینه وجود دارد، همچنین در رابطه با این مسئله دفترچه‌ها و ضوابط زیادی موجود است و این ضوابطی که در این کتابچه‌ها و دفترچه‌ها ذکر شده است بستگی به این دارد که انسان چقدر انگیزه به عمل به آن‌ها داشته باشد.

دبیر شورای حوزه علمیه خراسان شمالی با بیان اینکه شورای امر به‌ معروف و نهی از منکر در مدارس شکل‌گرفته است، گفت: ما در راستای ساختارهای امر به‌ معروف و نهی از منکر اقدامات لازم را انجام داده‌ایم، لیکن تا وقتی‌که حوزه علمیه به‌صورت تخصصی و انگیزه‌ای وارد نشود و به بحث‌های تخصصی پرداخته نشود، تمام ابلاغیه‌ها داخل همان نامه‌ها خواهد ماند.

وی با بیان اینکه امسال حدود ۱۶ اردوی جهادی توسط حوزه علمیه استان برگزار شد، گفت: خدمات مختلفی همچون خدمات عمرانی، پزشکی، تبلیغی و فرهنگی در این اردوها ارائه شد، در حالی‌که جزء وظایف ستادی حوزه علمیه نیست و فقط حرکتی است که از سوی حوزه‌های علمیه انجام شده است.

مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی با اشاره به اینکه اگر انگیزه برای انجام این فعالیت‌ها نباشد، فقط داخل نامه‌ها می‌ماند و تأثیرگذاری ندارد، افزود: مهم‌ترین عامل افزایش انگیزه، احتمال تأثیرگذاری مطلوب است.

وی با طرح این سؤال که تأثیرگذاری مطلوب به چه چیزی نیازمند است؟، گفت: تأثیرگذاری مطلوب مهارت نیاز دارد، یعنی مهارت تأثیرگذاری، یعنی اگر من وارد کاری می‌شوم بدانم انجام این کار چه تأثیری دارد.

حجت‌الاسلام‌ سالاری مکی با اشاره به فعالیت‌های شورای امر به‌ معروف و نهی از منکر حوزه، اظهار داشت: ارائه راهکار به بقیه ستادهایی که در استان شکل می‌گیرد یعنی ارائه محتوای مفید و مناسب حتی مخاطب طلبه و استاد و از طلبه‌هایی که در زمینه‌های مختلف تخصص دارند استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند «مسئول دین‌داری جامعه روحانیت است حتی وضعیت حجاب هم پای ما نوشته‌شده است»، افزود: وقتی ما ادعا کنیم که دین اسلام کامل و جامع است، باید ببینیم اسلام چه برنامه‌هایی برای عفاف و حجاب دارد، باید ببینیم چه برنامه‌هایی می‌توانیم انجام دهیم که جامعه از این وضعیت دربیاید این شورا باید با مقتضای بومی داخل استان برنامه‌ریزی کند.

مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی در پایان پیشنهاد کرد که بنا به فرمایش آقا «بیاییم اتاق فکر و هیئت اندیشه‌ورز تأسیس کنیم» حضرت آقا فرمودند «بزرگ‌ترین معروف حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی است»، ازاین‌رو سعی خواهیم کرد که جلسات شورا را هر دو ماه یک‌بار برگزار کنیم.

لینک خبر


همچنین ببینید

هر فردی خود به تنهایی آمر به معروف باشد تا در جامعه کسی به گناه آلوده نشود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف؛ حجت الاسلام عبدالرحیم بامری، مسئول نمایندگی، ولی فقیه در سپاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.