بزرگترین تراژدی در یک جامعه بی تفاوتی اجتماعی است

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از ایرنا، رضا بازرگان مدیر کل مراکز تولیدی و صنعتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در سازمان جهاد کشاورزی البرز، افزود: امروزه دیگر امر به معروف و نهی از منکر موضوع مورد بحث نیست، بلکه مفروض بحث است و ما خوشحالیم که با هیچ مسئولی در خصوص چیستی امر به معروف مشکلی نداریم و فقط در چگونگی اجرای امر به معروف و نهی از منکر گفتگو می کنیم و وظیفه ای که ستاد امر به معروف دارد، تقویت مسئولیت پذیری در نظام اجتماعی کشور و جامعه است.

وی اظهار داشت: در یک تعریف ساده، امر به معروف و نهی از منکر ‘تشکر’ و ‘تذکر’ است و کارکردش این است که از آدم صالح، مصلح می سازد و بسیاری از مشکلات خانواده ها به خاطر دیده نشدن شان و تشکر نکردن است.

وی گفت: جمله ای مقام معظم رهبری دارند که می فرمایند ‘در بحث امر به معروف و نهی از منکر مومنین باید بگویند و رد شوند و درگیری ایجاد ننمایند’.

این مقام مسؤول بیان داشت: یکی از نکات مهم در اثربخشی امر به معروف در سیستم و نظام اداری این است که، اگر خود مدیران به این مقوله اعتقادی نداشته باشند به نتیجه خوبی نمی توانیم برسیم و در یک سیستم اداری امر به معروف خوب باید در جهت رفع مرارت و مشکلات باشد و بیشینه سازی منابع و کمینه سازی هزینه ها را بدنبال داشته باشد.

بازرگان اضافه کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک دشمن خونی دارد و آن حاکم شدن بی تفاوتی در جامعه است، که باید به جنگ این اپیدمی رفت و باید به این نکته در جامعه توجه نمود و ما باید تلاش کنیم جلسات نقد و نظر در ادارات شکل گیرد و این همان چیزی است که مقام معظم رهبری تحت عنوان کرسی های آزاد اندیشی و نقد نظر مطرح نمودند.

وی اظهار داشت: در حوزه نظام اداری هر اندازه یک نظام اداری نسبت به نقد دلسوزانه و برادرانه اقبال بیشتری نشان دهد می گوئیم پرچمش از بقیه بالاتر است و هر چقدر انقباضی و برخورد قهری داشته باشند، امر به معروف کم رونق تر می شود.

وی گفت: بحث دیگر افزایش مهارت است، گاهی ما در امر به معروف به جای افزایش مهارت اعمال محدودیت می کنیم، امر به معروف بیشتر کردن مهارت ها در جهت بهتر زیستن است، مهارت اینکه چگونه بگوئیم، کجا بگوئیم و چه بگوئیم.

بازرگان گفت : امر به معروف در حوزه مشائات است امر به معروف تقویت و دلسوزی است؛ پاسخگو بودن ، نصیحت پذیری و دلسوز بودن از جمله مواردی است که ما باید به آن بپردازیم و اگر محبت باشد، کاهش مرارت باشد و افزایش مهارت باشد، کارها جا می افتد؛ خیلی از همکاران امر به معروف به جای به کار بردن زبان روز از زبان زور استفاده می کنند که این روش خوبی نیست و برای برخی نیز ‘کارت’ امر به معروف ‘کارد’ امر به معروف شده است.

وی تصریح کرد: ما یک فرمول استاندارد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر نداریم به عنوان مثال ما در مقام انتقاد سازنده، اول باید خوبی های طرف مقابل را بگوئیم و بعد کاستی های وی را و در پایان باز با ذکر خوبی و تشکر جمله را به پایان برسانیم؛ دشمن بزرگ امر به معروف، امر به معروفی است که ناقص انجام شود، یعنی کسی بخواهد با درشت گویی یک حرف درستی را به کرسی بنشاند.

وی تاکید کرد که امروزه امر به معروف به عنوان یک گفتمان غالب مطرح است و ۷ وزیر عضو ستاد مرکزی امر به معروف و نهی از منکر هستند و هر آنچه در ستاد مرکزی تصویب شود حکم قانون دارد .

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.