انجام فریضه امر به معروف گامی به سوی عبودیت الهی است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی

انجام فریضه امر به معروف گامی به سوی عبودیت الهی است

محسن شریفی گفت: انجام فریضه امر به معروف به معروف و نهی از منکر از نیازهای ضروری جامعه و گام برداشتن به سوی عبودیت الهی است.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،«محسن شریفی»، افزود: وظیفه ما در خصوص انجام امر به معروف و نهی از منکر باید براساس دو عنصر اساسی استوار باشد، اول، شناخت معروف و منکر و دوم در نظر گرفتن تاثیر گذاری بر مخاطب.

وی افزایش انگیزه خود باوری،ایمان و اعتماد به نفس را از نتایج امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد و افزود: این فریضه می تواند نظارت همگانی را در جامعه محقق کند که در این صورت مملکت اسلامی سریعتر در مسیر کمال حرکت خواهد کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: عمل به امر به معروف و نهی از منکر می تواند بسیاری از آسیب های اجتماعی در جامعه را خنثی کند که در این راستا نقش مسوولان و مدیران اثرگذار و حساس است.

شریفی اضافه کرد: برای اجرای این فریضه باید گام های محکم تر و علمی تری را برداشت و همگانی کردن آن نیازمند عزم ملی است.

وی با اشاره به اینکه برای شناخت، ابلاغ و اجرای فرهنگ عاشورا باید بیشتر تلاش شود، گفت: این فرهنگ باید به درستی به نسل های آینده ابلاغ و انحرافات از این فرهنگ متعالی دور شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی خاطر نشان کرد: ماه محرم یکی از فرصت های بزرگ الهی برای آشنایی هر چه بیشتر مردم به ویژه نسل های جوان و نوجوان با تعالیم نورانی دین اسلام و چگونگی قیام کربلاست.

شریفی با تاکید بر ضرورت نهادینه‌سازی امر به معروف و نهی از منکر در بین مردم گفت: همواره فعالیت‌های معنوی به دست مردم نتیجه بخش و همراه با موفقیت بوده است چنانچه زمینه پایه و اساس عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر در قالب یک تلاش مردمی و جمعی در حکومت اسلام فراهم خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: می‌توان با بررسی طرح‌هایی، بستر لازم را با هدف ترویج فریضه مقدس امر به معروف و نهی ازمنکر به درون مردم سرایت داد که این مهم استفاده از نیروهای آمران به معروف و ناهیان از منکر را می‌طلبد.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی با اشاره به نزدیکی ایام محرم و نامگذاری هفته اول این ماه با عنوان هفته امر به معروف ونهی از منکر اظهار کرد: هفته ابتدای ماه محرم به نام هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است که باید علاوه بر احیای این فریضه مهم و دینی، برنامه‌ریزی خاصی نیز برای این هفته شود.

وی با بیان اینکه امام حسین(علیه السلام) و یاران وفادار ایشان برای احیاء امر به معروف و نهی از منکر به شهادت رسیدند خاطرنشان کرد: هیئات عزاداری باید در ایام سوگواری سیدالشهدا علاوه بر عزاداری در این ایام و ظهر عاشورا با شناساندن فریضه امر به معروف و نهی از منکر فلسفه قیام امام حسین(علیه السلام) و جانفشانی‌های ایشان و یاران وفادارش را نیز یادآوری کنند.

شریفی توسعه فرهنگی و اخلاقی جامعه را در گرو عمل به این فریضه شرعی دانست و گفت: توجه و احساس مسئولیت کردن نسبت به تحقق این دو فریضه مهم الهی سبب مصون ماندن از آسیب‌های فرهنگی، اعتقادی نظام به ویژه نسل جوان که دشمنان در جنگ نرم و تهاجم فرهنگی آنان را نشانه رفته اند خواهد شد.

این مقام مسوول در پایان گفت: عناصر فعال و مؤثر فرهنگی می توانند،ابتدا از طریق رسانه های جمعی و جهت گیری کلان برنامه های فرهنگی جوهره اصلی کنترل اجتماعی را در جهت دفاع از ارزشها زمینه سازی کنند، دوم الگوهای مناسبی برای اجرای صحیح و کارآمد برنامه ها و آنچه بر اساس روایات به عنوان امر به معروف و نهی از منکر می شناسیم مانند خیرخواهی ، محبت و حسن نیت ، همراهی علم و عمل، شکیبایی ترویج نمایند.سوم برای تحقق موارد فوق، مدیریت بخش فرهنگ را روز به روز کارآمدتر کنند تا بتوانند بازخوردهای واقعی را در زمان مناسب و به موقع دریافت نمایند.

لینک خبر


همچنین ببینید

عواقب امر به معروف و نهی از منکر متوجه تک تک افراد جامعه می شود

حضرت علی (علیه السلام) درباره امر به معروف و نهی از منکر می فرمایند: «همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.